Velickou a Malou Studenou dolinou

Velickou a Malou Studenou dolinou

Cez dve sedlá

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Náročná
Čas: 2 dny

Trasa začína aj končí v Smokovci, pričom prechádza cez tri doliny a dve sedlá, je to jeden z náročnejších okruhov vo Vysokých Tatrách na ktorý je potrebné vyčleniť dva dni. Trasa prechádza rozmanitou Tatranskou prírodou od smrekových lesov, cez pásma kosodreviny až po vysokohorskú krajinu. Počas cesty je možné zastaviť sa vo viacerých chatách kde sa dá občerstviť a taktiež aj prespať.

Obsah článku
Recenze [1x]

Po modrej značke

Trasa začína zo Starého Smokovca skadiaľ sa vydávame po modrej značke smerom na Hrebienok až po bod kde sa stretáva z magistrálou. Počas celého stúpania sa v popredí ukazuje Slavkovský štít.

Po modrej značke

Smer Sliezsky dom

Z modrej značky následne odbočujeme na červenú a pokračujeme po magistrále, až ku Sliezskemu domu, počas celej cesty vynikajú nádherné výhľady na Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry pozadí s dominantnou Kráľovou Hoľou.

Smer Sliezsky dom

Smer Poľský hrebeň

Od Sliezskeho domu vystupujeme po zelenej značke smerom na Poľský hrebeň.

Smer Poľský hrebeň

Článek: Velickou dolinou na Východnou Vysokou

Popod korunu Vysokých Tatier

Výstup začína miernym približne 2 hodinovým stúpaním po zelenej značke z Tatranskej Polianky ku Sliezkemu domu, skadiaľ sú potrebné približne 2 hodiny už intenzívnejšieho stúpania cez Poľský hrebeň až na vrchol Východnej Vysokej. Počas cesty prechádzam cez jedno z málo miest v Tatrách kde si môžeme vychutnať výhľad na Gerlachovský štít. Z vrcholu sú nádherné výhľady na Slovensko aj do Poľska.

Sedlo Prielom

Po návrate z Východnej Vysokej, klesáme z Poľského hrebeňa po zelenej značke, aby sme si to následne mohli znovu vystúpať po modrej značke do sedla Prielom.

Sedlo Prielom

Zo sedla Prielom

Zo sedla Prielom následne zostupujeme po modrej značke ku Zbojníckej chate, ktorá je miestom, kde prespávame.

Zo sedla Prielom

Veľká studená dolina

Po modrej značke zostupujeme ku Zbojníckej chate, pričom si vychutnávame večerné výhľady na Veľkú studenú dolinu.

Veľká studená dolina

Do Priečneho sedla.

Ráno stúpame z chaty po žltej značke do Priečneho sedla a tešíme sa na najnáročnejšiu časť prechodu. Počas stúpania si užívame výhľady na Zbojnícku chatu, okolité plesá a štíty oddeľujúce Veľkú studenú a Velickú dolinu.

Do Priečneho sedla.

Priečne sedlo

Tesne pod sedlom prichádzajú reťaze a stupačky, ktoré pomáhajú ku pohodlnému výstupu do Priečneho sedla.

Priečne sedlo

Zostup

Najnáročnejšia časť prechodu nastáva pri zostupe z Priečneho sedla do Malej studenej doliny. Počas zostupu využívame veľké množstvo reťazí a stupačiek. Odporúčam ísť z Veľkej do Malej studenej doliny v opačnom smere nakoľko najmä pri zvýšenom množstve turistov je zostup dosť náročný.

Zostup

Priečne sedlo

Po zostupe z reťazí čaká ďalší náročný úsek na šotoline, ktorá väčšinou uteká pod nohami. Výstupová trasa vedie blízko snehového poľa.

Priečne sedlo

Malá studená dolina

Po zostupe prechádzame po zelenej značke až po Zamkovského chatu, pričom cestom sa zastavujem občerstviť aj na Téryho chate, chatár mi odporučil dať si pivo proti mojej už začatej svalovke, takže počúvam jeho radu a až po vychutnaní chladeného piva zostupujeme ku Zamskovského chate.

Malá studená dolina

Stály člen

Počas zostupu po červenej značke zo Zamkovského chaty smerom na Hrebienok stretávame jedného zo stálych hosťov trasy miestnu líšku. Z Hrebienka následne zostupujeme po zelenej trase vedľa lanovky do Starého Smokovca.

Stály člen


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam