Tuvchun Chiid

Tuvchun Chiid

Buddhistický klášter v horách Changaje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Minimální
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 5:00 hod

Tuvchun Chiid je specifický menší horský klášter, ležící ve výšce téměř 2250 m n. m. pod vrcholem Červené hory. Byl založen v roce 1648. Při protináboženských represích byl v roce 1939 kompletně zničen. V roce 1997 byl obnoven a vrátili se do něj mniši.

Obsah článku
Recenze [1x]

Vstupní brána do kláštera

Klášter se nachází v horách Changaje, v distriktu Bat-Uldzí, asi 70 km od města Charchorin. Kousek od něj leží hranice mezi Jihochangajským a Severochangajským ajmagem.

Vstupní brána do kláštera

Dolní nádvoří

Na spodním nádvoří stojí svatyně a obytné budovy pro zdejší mnichy.

Dolní nádvoří

Zlaté stúpy

Hned nad nádvořím stojí dvě zlaté stúpy.

Zlaté stúpy

Střecha hlavní svatyně

Z nádvoří kláštera vede meditační skalní stezka na posvátnou Červenou horu.

Střecha hlavní svatyně

Skalní svatyně

Na vrcholu Červené hory je skalní svatyně s mohylou Ovó. Zde vykonávají buddhistické rituály pouze muži. Ženy a dívky sem mají vstup zakázán.

Skalní svatyně

Skalní nápisy

Meditační stezka končí jeskyní a malou kamennou komnatou, kterou využíval k meditaci i slavný mongolský aristokrat a buddhistický učenec Dzanabadzar.

Skalní nápisy

Cestou zpátky

Zpáteční cesta dolů je o něco delší, vede hřebenem hory a jsou na ní posvátná místa kde poutníci vykonávají další buddhistické rituály.

Cestou zpátky

Interiér hlavní svatyně

Po návratu z meditační stezky se poutníci i turisté (za menší poplatek) můžou zúčastnit buddhistického rituálu a modlitby v hlavní svatyni.

Interiér hlavní svatyně

Střechy kláštera

Přístup ke klášteru je značně komplikovaný, horskou nezpevněnou silnicí a přes množství brodů. Posledních pár kilometrů se dá absolvovat pouze pěšky a nebo na koni. Námaha ale stojí zato a klášter patří mezi turisticky oblíbené cíle.

Střechy klášteraČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam