Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd

Putování po "orlích hnízdech" v Polsku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 0:30 hod

Szlak Orlich Gniazd je turistická trasa po zříceninách hradů, zámků a pevností mezi Krakovem a Čenstochovou.

Obsah článku
Recenze [1x]

Olsztyn

Navigovat na mapě
342 m / 1 122 ft

Naše cesta po orlích hnízdech začala u zříceniny Olštýna (Olsztyn), asi 15 km od Čenstochové. O oblasti, kam jsme se pro tentokrát vypravili, říká Wikipedie tohle: Krakovsko-čenstochovská jura či Krakovsko-čenstochovská vysočina (polsky Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Częstochowska) je geomorfologická krasová oblast v jižním Polsku (Malopolské a Slezské vojvodství. Rozkládá se mezi Krakovem a Čenstochovou. Jedná se o vápencovou vysočinu 300 až 515 m vysokou, na jejíž území se nachází velké množství skalních útvarů, jeskyní a zřícenin středověkých hradů, kterým se zde říká orlí hnízda (polsky orle gniazda).

Olsztyn

Hrad nebo skála?

Jako i na dalších místech na Juře je zde spousta vápencových skalních útvarů, které celé roky pózují turistům a fotografům.

Hrad nebo skála?

Pustynia Siedlecka

Z Olštýna jsme si zajeli na poušť. První písečná poušť na naší trase byla poušť Siedlecká. Přístup na ni je volný, je sice menší, ale pokud chcete navštívit velké pískoviště, neváhejte. Líbit se tu bude vám i vašim dětem. Kolem pouště rostou borové lesy a vzduch nádherně voní pryskyřicí.

Pustynia Siedlecka

Velké pískoviště

Sem zrovna moc turistů nezamíří, ale potkali jsme tu místní s offroadem, cyklisty, pěší turisty a na druhý den pár čtyřkolek.

Velké pískoviště

Mirów

Další zastávkou byla zřícenina hradu Mirów. Z Mirówa je vidět na sousední zrekonstruovaný hrad Bobolice.

Mirów

Vstupní brána do Bobolic

Navigovat na mapě
362 m / 1 188 ft

Až půjdete do Bobolic do hradu, určitě si projděte touto skalní branou.

Vstupní brána do Bobolic

Otisky historie

Na kamenech v Bobolicích můžete najít krásné zkamenělé amonity.

Otisky historie
Bobolice

Bobolice

Krásně opravený hrad Bobolice. Jak jsme se dočetli na pamětní desce, k jeho opravám nebyly použity žádné peníze z evropských dotací. ;-) Hrad nyní vlastní rodina Laseckých, zásluhu na jeho stavu má senátor Jaroslaw Lasecki se svým bratrem.

A jedeme dál...

Tohle bylo pár míst, která jsme během prodlouženého víkendu v Krakovsko-čenstochovské juře navštívili. Ale zdaleka ne všechna. Začali jsme u Čenstochové a postupně jsme pokračovali směrem dolů ke Krakovu. Ještě nás pár pěkných a zajímavých zastávek čeká, pokračování vložím zanedlouho. Ještě se máte na co těšit.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam