Sitno

Sitno

Príťažlivý vrchol

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Lehká
Čas: 6:00 hod

Sitno – dominanta Štiavnických vrchov z ktorej je možné pri dobrej viditeľnosti dovidieť až na Rakúske Alpy, Nízke Tatry či Maďarskú Matru. Výstup na Sitno je nenáročná turistika s malým prevýšením, ktorá sa dá zvládnuť do 2 hodín. Na vrchol sa dá okrem krásneho výhľadu pozrieť aj zrúcaniny hradu, ktorý bol hlavnou protirureckou pevnosťou chrániacou banské mestá. Pod Sitnom sú podľa povesti zakliati Sitniansky rytieri ktorí čakajú na to kým budú potrebný a vtedy vybehnú a zachránia Slovensko.

Obsah článku
Recenze [1x]

Počúvadlo

Trasa začína aj končí pri Počúvadlianskom jazere.

Počúvadlo

Výstup

Od Počúvadlianskeho jazera stúpame približne hodinu po zelenej značke až po Tatársku lúku.

Výstup

Tatárska lúka

Z Tatárskej lúky pokračujeme po modrej značke na vrchol Sitna, ktorý sa nám v tejto chvíli aj prvýkrát ukazuje.

Tatárska lúka

Posledné stúpanie

Pod vrcholom sú spravené schody po ktorých vystúpame popod skaly až priamo na vrchol.

Posledné stúpanie

Banská Štiavnica

Z vrcholu máme ako na dlani dominantu okolia, jedno z najkrajších historických miest zapísaných do zoznamu UNESCO Banskú Štiavnicu, ktorá istotne stojí za návštevu.

Banská Štiavnica

Rozhľadňa

Na vrchole sa nachádza rozhľadňa, ktorá je ale sprístupnená len počas letných mesiacov. Vedľa rozhľadni sa nachádza aj reštaurácia, ktorá síce vyzerá ako zatvorená ale opak je pravdou.

Rozhľadňa

Zostup

Z vrcholu zostupujeme po modrej značke, ktorá ide až po križovatku Vlčia jama po asfaltovej ceste, ktorá je obľúbenou trasou pre cyklistov, preto najmä v jesennom a zimnom období odporúčam zvýšiť ostražitosť.

Zostup

Sitno

Počas zostupu po modrej značke je možné odbočiť z trasy a pozrieť si posledné zachované ruiny Sitnianskeho hradu, ktorý tvoril základný bod protitureckej obrany pre banské mestá. Toto obdobie hrad „prežil“ v celosti a až počas povstania Frantička Rákocziho II. došlo ku zničeniu hradu. Zničenie hradu bolo dovŕšené počas stavby kaštieľa vo Svätom Antone a stavby rozhľadni na vrchole, kde bol prevažne využívaný materiál z hradu.

Sitno

Rúbaniská

Z križovatky Vlča jama pokračujeme po žltej trase smerom ku Počúvadlianskemu jazeru a aj keď sa nachádzame v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy so zvýšeným stupňom ochrany prechádzame cez viacero rúbanísk, ktoré nám otvárajú pohľady na juh.

Rúbaniská

Rozprávkový tunel

Na záver cesty si ale ešte užívame prechod po lesnej cestičke, ktorá vedie vedľa bývalého kanála.

Rozprávkový tunel


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam