Segla

Segla

Nejkrásnější hora ostrova Senja

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 4:00 hod

Hora Segla patří spolu se zubatým hřebenem Okshornan k nejikoničtějším místům ostrova Senja a bez nadsázky se dá tvrdit, že i k tomu nejlepšímu v celém Norsku. Protože tato hora není známá tolik jako jiné norské atrakce (Preikestolen, Trolltunga), nepotkáte zde příliš mnoho turistů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Segla z hory Hesten

Navigovat na mapě
462 m / 1 516 ft

Na horu Segla je nejkrásnější a nejznámější pohled z vedlejší hory Hesten, na kterou je dokonce výstup o něco jednodušší, než na samotnou Seglu.

Segla z hory Hesten

Vesnička Fjordgård

Navigovat na mapě
4 m / 13 ft

Stezka začíná v malé, ale krásné vesničce Fjordgård, která je plná různobarevných domečků. Konkrétně odsud vedou dvě turistické stezky. První vede z kraje vesničky přímo na vrcholek Segly, druhá vede z prostřední části vesničky – a tou se vydáváme.

Vesnička Fjordgård

Počáteční stoupání

Navigovat na mapě
228 m / 748 ft

Prakticky od samého začátku stezka stoupá do kopce a vyskytují se zde občasné mokřiny. Ty jsou však překryty dřevěnou lávkou a cesta tak není příliš náročná. Hora Hesten má nadmořskou výšku pouhých 556m a přestože se jde prakticky od hladiny moře, měli by ji tak zvládnout i průměrně zdatní jedinci. Již po pár desítkách vystoupaných metrech se krajina začne otevírat a objeví krásný výhled na hory na druhé straně fjordu.

Počáteční stoupání

Okolo hory Segla

Navigovat na mapě
596 m / 1 955 ft

Zpočátku hora Segla vypadá jako velký kulatý skalní masív, jakmile však začneme stoupat výš a obcházet ji zprava, začne se rychle zužovat.

Okolo hory Segla

V sedle

Navigovat na mapě
403 m / 1 322 ft

V polovině cesty se terén změní na takřka kamenitý a začne být o poznání prudší. Klikatá cestička nás dovede do sedla pod horou Hesten, kde se otevřou výhledy do severní strany.

V sedle

Na vrcholku

Navigovat na mapě
528 m / 1 732 ft

Ze sedla se cesta rozděluje. Vydáváme se směrem vlevo na vrcholek Hestenu. Zbývá sice už jen pár metrů, ale cesta je zde poměrně prudká a kamenitá, dobrá obuv je tedy nutností. Samotný vrcholek končí téměř kolmým útesem a výhledy do všech stran jsou dechberoucí.

Na vrcholku

Na vrcholku - výhled na Seglu

Navigovat na mapě
525 m / 1 722 ft

Zejména pak pohled na ikonickou horu Segla či nejvyšší vrcholek ostrova Senja – Breidtinden.

Na vrcholku - výhled na Seglu
Výstup na další vrcholek Stavlitippen

Výstup na další vrcholek Stavlitippen

69.515907, 17.600491

Poté, co sestoupáme zpět do sedla, se vydáme na druhou odbočku, vedoucí na další vrcholek – Stavlitippen.

Výhled na Fjordgård a Husøy

Navigovat na mapě
471 m / 1 545 ft

I přes nižší výšku vrcholku Stavlitippen je výstup náročnější, než ten na Hesten. Vyšlapaná cestička se směrem vzhůru zužuje – zřejmě kvůli skalnatým místům, která je nutno nepříliš jednoduše překonávat, a tak spousta návštěvníků výstup na tento vrcholek vzdá. Je to možná škoda, protože výhledy z něj jsou zcela rozdílné, včetně pohledu z výšky na Fjordgård a ostrovní vesničku Husøy.

Výhled na Fjordgård a Husøy

Cesta zpět

Cesta zpět

69.51136, 17.598452

Cesta dolů již není příliš náročná, snad jen první kamenitý úsek dá nohám trošku zabrat. Celkově se ale dá říci, že díky různorodým výhledům do všech stran a relativně malému převýšení se jedná o nejkrásnější, snadno dostupnou túru na ostrově Senja – a hlavně zde nejsou davy turistů.

Pohled z dálky

Navigovat na mapě
9 m / 30 ft

Z druhé strany fjordu vypadá Segla jako velký špičák, trčící vzhůru přímo z moře. Také kolmé útesy z vedlejšího kopce Hesten jsou odsud patrné.

Pohled z dálkyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam