Rokle Khurai Tsenkher

Rokle Khurai Tsenkher

Kudy také projedou náklaďáky

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Minimální
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2 dny

Kaňon řeky Khurai Tsenkher (Хүүрай цэнхэр гол), tedy Suché Modré řeky, je další možnou přístupovou cestou do nitra západního Altaje. Z Mankhanu do Munkhkhairkhanu je to asi 80 km, tzn. tak na 3 dny pěšky, nebo kolem 5 hodin autem. Je celkově průjezdnější než údolí Dund Tsenkher, proto jím projede i kamion a vede tudy dokonce elektrické vedení.

Obsah článku
Recenze [1x]

Velbloudi

Hned při vjezdu do kaňonu od severu se dají celkem běžně potkat „divocí“ (tedy volně se pohybující) velbloudi, kteří se stahují na výplavový kužel řeky doplnit vodu do svých hrbů.

Velbloudi

Bílé útesy

Stěny kaňonu jsou tvořeny strmě postavenými vrstvami hornin. Nejfotogeničtější jsou potom bílé mramory.

Bílé útesy

Kaňon

Nejuzavřenější pasáže jsou v severní části, směrem k jihu se kaňon pomalu otevírá do údolí s poměrně příkrými svahy. Voda v korytě se co chvíli ztrácí v nánosech štěrku a pak se zase objevuje.

Kaňon

Silnice

Silnice se vine po dně údolí, jen občas nastoupá pár metrů do svahu. Řeka ji tedy často poničí, v závislosti na množství vody, které se během roku mění s každým táním, mrazem nebo větším deštěm. Na snímku z konce května je řeka ještě zamrzlá, ale led už auto neudrží.

Silnice

Pohled shora

Horský hřeben, který kaňon protíná, není tvořen žádnými velehorskými štíty. Jsou to poměrně oblé kopce, ovšem s převýšením okolo tisíc metrů. Vystoupat nad kaňon se dá většinou kterýmkoli bočním údolíčkem.

Pohled shora

Zelené pastviny

Navigovat na mapě
2 576 m / 8 451 ft

K jihu se kaňon otevírá do plochého úrodného údolí, kde se celkem stabilně drží voda a pastviny jsou proto stále zelené. Údolí Suché Modré řeky probíhá na snímku zleva do prava (po proudu); mezi severním ústím kaňonu a tímto místem jsme pozvolna nastoupali kolem 700 metrů, dno údolí je ve výšce kolem 2500 m n. m.

Zelené pastvinyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam