Projížďka po Wild Atlantic Way

Projížďka po Wild Atlantic Way

západní pobřeží Irska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Podél celého západního pobřeží Irska se jako had line klikatá trasa nazývaná Wild Atlantic Way. Ať už jí projedete celou nebo se zastavíte na vybraných částech stojí rozhodně za to vidět. Divoké vlny Atlantického oceánu bičují nekonečné pláže, lámou se o jedny z nejvyššich útesů Evropy a nikdy neustávající vítr ohýbá veškerou vegetaci ve svém směru. Ráz krajiny tohoto konce Evropy je opravdu dramatický, počasí se proměnlivé, výhledů je nesčetně stejně jako zážitků, které si odvezete.

Obsah článku
Recenze [1x]

Začátek Wild Atlantic way

Od severu na jih

Celá trasa by mohla zabrat projet autem i se zastávkami klidně celý týden, i díky úzkým cestičkám kroutícími se mezi pastvinami a vyhýbání se ovcím na silnici. My jsme jednotlivé části trasy projeli vždy po kouskách, nabažili se pohledy a zas další výlet pokračovali trasu, kde jsme ještě nebyli. Nepochybně je dobré si počkat na lepší počasí, než tu panuje většinu roku. Pak jsou dojmy nezapomenutelné a barvy tohoto regionu září ve své původní sytosti.

Ballymastrocker beach

Navigovat na mapě
1 m / 3 ft

Na severu Irska v hrabství Donegal se nachází mnoho roztroušených ostrůvků a poloostrůvků. Na patě jednoho z takových poloostrovů – Fanad – se nachází i tahle kouzelná pláž Ballymastocker Beach. Scénická cesta, která vede podél celého pobřeží, stoupá na kopec nad pláží a poskytuje tak výhledy na toto dech beroucí místo, které jsou jinak dopřány jen mořským rackům.

Ballymastrocker beach

Pollet Great Arch

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Málokdo asi ví o jednom ze skalních unikátů v této oblasti jakým jen skalní oblouk – Pollet Great Arch, vytvořený vytrvale narážejícími vlnami. Bohužel v poslední době se šířily zprávy, že přístupovou cestu zdědil někdo z Ameriky a zakázal po ní veřejnosti chodit. Snad se situace brzy vyjasní a turisté i místní tak budou mít opět možnost se pokochat pohledem na oblouk ale i projít se po přilehlé pláži. Nám ale bohužel musel stačit výhled z parkoviště na záliv a okolní pastviny.

Pollet Great Arch

Fanad head

Fanad head

55.276131, -7.631942

Majáky od nepaměti sloužily k navigaci námořníků na moři. Jeden takový – Fanad Head Lighthouse- můžete najít na severu Irska v hrabství Donegal, který bezesporu svou funkci zastává i v dnešních dobách. Nachází se totiž na tzv. Wild Atlantic Way, která se táhne po celém západním pobřeží Irska a kterou omílají divoké vlny otevřeného Atlantického oceánu. Vstup na maják se bohužel zpoplatněn, ale i výhled na něj, jak se tyčí na útesu na oceánem, stojí bezesporu za návštěvu.

Island Roy view

Navigovat na mapě
9 m / 30 ft

V hrabství Donegal na samém severu Irska se nachází několik roztroušených ostrůvků a poloostrůvků. Na některé je přístup umožněn díky moderním mostům, na některé však stále vede cesta jen za pomoci přívozu. Při cestě na poloostrov Fanad, který na jihu spojuje s pevninou pouze moderní obloukový most, se nám naskytne malebný výhled na záliv a ostrůvek Roy, který je dostupný jen na loďce.

Island Roy view

Doe castle

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Doe castle je středověký hrad ze 16. století v hrabství Donegal na samém severu Irska umístěný na břehu zálivu u poloostrova Fanad head. Hrad je zdarma přístupný, přesto má své otevírací hodiny. Z jeho zadní části se vám naskytne pohled na malebný záliv a všudypřítomné zelené pastvinami poseté kopečky Irska.

Doe castle

Killahoey Beach

Navigovat na mapě

Na severu Irska v hrabství Donegal u poloostrova Horn Head najdete kouzelnou pláž Killahoey Beach, jako stvořenou k dlouhým procházkách a hezkého počasí, což je v Irsku vždy pokud silně neprší.

Killahoey Beach

Horn head

Navigovat na mapě
144 m / 472 ft

Jedním z mnoha poloostrůvků, které tvoří tak rozmanité západní pobřeží Irska je na severu se nacházející Horn Head. Tento nevelký výčnělek pevniny je ideální na krátkou projížďku podél celého jeho obvodu, kde vede scénická cestě s mnoha výhledy na často rozbouřený Atlantický oceán. I tato cesta je součástí tolik turisticky oblíbené trasy vedoucí podél celého západního pobřeží Irska, známé pod názvem Wild Atlantic Way.

Horn head

The Silver strand

Navigovat na mapě
41 m / 135 ft

Na nejzápadnějším výběžku irského regionu Donegal nejdete vesničku Malin beg, kterou tvoří jen pár domečků a všeobklopující pastviny. Proč se sem ale na tento kraj světa vyplatí si zajet je pláž The Silver strand, která má tvar koňského kopyta a leží hluboko pod útesem, odkud musíte sestoupit po několika desítkách schodů, chcete-li se vykoupat nebo jen projít po pláži. Avšak i pohled z vrchu na celou šíři pláže stojí bezesporu za to.

The Silver strand

Slieve League

Navigovat na mapě
407 m / 1 335 ft

Na tomto západním cípu hrabství Donegal najdete i jeden světový unikát a to v podobě nejvyšších útesů Evropy pojmenované podle svého nejvyššího bodu Slieve League. Dosahují výšky 601 m.n.m., což je činí 3× tak vyšší nej jejich o poznání turisticky známější kolegy Cliff of Moher. Pokud máte dost sil, času a štěstí na počasí, můžete směle vyrazit po jejich okraji procházkou vzhůru od vyhlídky až na samotný vrchol útesů. Případně se lze kochat pohledem na útesy z vyhlídky Bunglass Point či pozorovat nebojácné ovce, jak balancují na travnatých pláccích u okraje útesů.

Slieve League

St. John´s Point

Navigovat na mapě
12 m / 39 ft

Dlouhý a úzký poloostrov Tullymore vystrkuje jakoby své chapadlo hluboko do oceánu a na svém samém konci skrývá jeden poklad vedle druhého. Najdete tu krásnou pláž ukrytou v zálivu, takže se dá i pohodlně vykoupat. Na samé špičce poloostrova najdete majestátní bílý maják St. John´s Point, který shlíží na obří bílými kameny utvořený nápis EIRE před sebou. Tento nápis je tu od doby 2.světové války a nese v sobě smutné poselství. Měl totiž za cíl informovat německé bombardéry, že tady ještě není jejich cíl, nýbrž se nacházejí nad Irskem a mají tak směle pokračovat dále na východ. Takových to kamenných nápisů najdete po celém západním pobřeží Irska nespočetně. Tento konec poloostrova je také unikátní v tom, že tu nejsou, jako všude jinde po celém Irsku, žádné oplocené pastviny. Mnoho místních i turistů toho tak využívá ke kempování na divoko.

St. John´s Point
Donegal

Donegal

54.653828, -8.109614

Město Donegal, které dalo jméno celému hrabství, se nachází na řece Eske, která městem protéká. Město je opravdu malinké a tak stačí hodina až dvě na jeho prohlídku. Najdete zde hrad nebo starý hřbitov s ruiny opatství. Ze zálivu vyjíždí pravidelně loďky na projížďku po okolí a na to celé dohlíží socha irského krále Hugh Roe O'Donnell, který se v 16.století zasloužil o nezávislost Irska bitvou s Angličany.


Bundoran beach

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

Wild Atlantic Way lemuje celé západní pobřeží Irska a najdete na ní ty nejlepší a spektakulární výhledy na divokou irskou přírodu a nespoutaný oceán bičující vlnami a větrem pobřeží bez ustání. Městečko Bundoran tuto scénickou cestu protíná na pomezí mezi hlavními městy hrabství Donegal a Sligo. Středobodem tu však není centrum města s radnicí, ale právě městská pláž, kam se chodí kochat a procházet nejet turisti ale i místní, kteří se tím pohledem nemohou nabažit.

Bundoran beach
Mulaghmore head

Mulaghmore head

54.450001, -8.466667

Na trase Wild Altantic Way, která se táhne podél celého západního pobřeží Irska, najdeme dech beroucí výhledy na divoký rozbouřený oceán bičující nekonečné pláže či vysoké útesy shlížející na celou tuto scenérii. Jedním z takových míst, které by nemělo být vynecháno je jeden výběžek pevniny nedaleko města Sligo a to poloostrov Mulaghmore. Najdete tu panství rodiny Mullafhmore, které je nepřístupné, ale i tak poskytuje neopakovatelnou atmosféru pro výhledy společně s Benbulbin útesem v pozadí.

Benbulbin útes

Navigovat na mapě
492 m / 1 614 ft

Při putování podél pobřeží v hrabství Sligo vás bude po celou dobu provázet ze shora shlížející mohutný útes Benbulbin. Tyčí se nad krajinou ve své bezmála 500metrové výšce a propůjčuje tak krajině nezaměnitelný ráz. Zdatnější turisté si mohou návštěvu regionu oživit výstup nahoru, kde se jim naskytne pohled na západní pobřeží Irska jako na dlani.

Benbulbin útes

Streedagh Point

Navigovat na mapě
11 m / 36 ft

Na severozápadě Irska v hrabství Sligo najdeme tento podivuhodný přírodní úkaz, kterým je Streedagh Point, který tvoří písečný téměř 5km dlouhý poloostrov, který je rájem pro surfaře v každém počasí. Jediné, co může zhatit výlete, je vysoký příliv. Poloostrov je tu opravdu jen pár metrů nad zemí a pokud stoupne příliv nebo se moře hodně rozdivočí, tak zaplaví jedinou příjezdovou cestu k této „nekonečné“ pláži.

Streedagh Point

Sligo

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Město Sligo dalo název okolnímu regionu Irska a najdeme ho na středozápadním pobřeží na řece Garvoge. Řeka protéká celým městem a klikatí se jako had, přes kterého vedou malebné mostky, tolik charakteristické pro toto městečko.

Sligo

Enniscrone beach

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Irsko tvoří zelené pastviny poseté ovečkami a nekonečné pobřeží, které je obklopené mořem nebo oceánem po téměř celém obvodu země. A to je právě důvod proč má právě Irsko tolik malebným pláží, má totiž z čeho vybírat. Jedna taková srdcová pláž, jako stvořená k nekonečným procházkám, se nachází na západě Irska ve městě Enniscrone, které leží na Wild Atlantic Way, scénickou cestu podél celého západního pobřeží.

Enniscrone beach

Pokračování Wild Atlantic Way

dál na jih podél pobřeží

Cesta se line dále na jih a obkrasluje západní pobřeží Irska. V samostatném článku najdete další místa, která Wild Atlantic Way nesmějí chybět jako Connemara národní park, hlavní město regionu Galway, náhodní planina Burrenn, nebo Moherské útesy. Krásné jsou i okruh Dingle a s ním jihozápadní roztřepené pobřeží.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli část této malebné pobřeží lemující cesty, určitě nebudete zklamáni.

Článek: Výlet do národního parku Connemara

kraj jezer, hor a ovcí

Národní park Connemara najdete hodinu a půl cesty na sever od Galway, hlavního města stejnojmenného regionu, uprostřed dlouhého západního pobřeží Irska. Celé toto pobřeží je jedna perla vedle druhé a Connemara se bezesporu nachází minimálně v prvních Top 5. Jedinečný ráz krajiny zaručují na Irsko poměrně větší hory a mezi mini sedící jezera, kam se sjíždějí rybáři z okolí a to hlavně v sezóně lososů.

Článek: Prohlídka Galway

Město kmenů

Město Galway najdeme na západním pobřeží Irska zhruba v jeho prostředku. Nachází se v zálivu Galway Bay na řece Corrib ústící do stejnojmenného velkého jezera. Galway je 4. nejlidnatějším městem Irska a bylo zvoleno Evropským hlavním městem kultury pro rok 2020. Město nese přezdívku "Město kmenů" ("City of the Tribes") a to kvůli čtrnácti obchodním rodinám zvaných "kmeny Galway", které řídily město v jeho hiberno-normanském období.

Článek: Moherské útesy

procházka po útesech

Moherské útesy jsou nepochybné jedním z nejvyhledávanějších míst při návštěvě Irska. Tyto břidlicovo-pískovcové útesy najdete na západním pobřeží irského ostrova, omývané Severním Atlantským oceánem asi 2 hodiny jízdy autem z města Galway. A proč že jsou takovým turistickým lákadlem? Je to především jejich výška přes 200 metru, ze kterých se tyčí nad hladinou oceánu a činí je nejvyššími útesy Evropy. Z jejich vrcholu je nevšední výhled na daleký oceán a kaskádu po sobě jdoucích zelených útesů.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam