Prohlídka San Francisca

Prohlídka San Francisca

Větrné město se zlatým mostem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 7:00 hod

Při cestě do Kalifornie, státu na západním pobřeží USA, je skoro nemyslitelné, abyste vynechali návštěvu 4.nejlidnatějšího města tohoto státu –San Francisco. Město leží na severu Sanfranciského poloostrova. K vidění je toho ve městě opravdu hodně od dominanty města slavného Golden Gate Bridge, přes procházky po příkrých silnicích, které nabízejí krásné výhledy až po zážitky, jako je projížďka historickou lanovou tramvají po sanfranciských strmých kopcích. Město je vyhlášené svým větrným počasím.

Obsah článku
Recenze [2x]

Golden Gate Bridge

Navigovat na mapě
-96 m / -315 ft

Tato dvou pilířovou dominantou města, která k němu už neodmyslitelně patří, je most Golden Gate Bridge. Typicky červený most najdete na severu města a spojuje poloostrov Marin County přes sanfranciský záliv. Most slouží od roku 1937 každému, kdo si chce zkrátit cestu a zároveň si užít krásný výhled na záliv a město.

Golden Gate Bridge

Pláž u Golden Gate Bridge

Navigovat na mapě
1 m / 3 ft

Možností odkud si užít vyhlídku na most je opravdu hodně, jak z obou břehů, tak i z východního i západního břehu, kde najdete také mimo jiné krásně písečné pláže.

Pláž u Golden Gate Bridge

Výhled na město od mostu

Navigovat na mapě
22 m / 72 ft

Od mostu Golden Gate Bridge se vám naskytke i krásný výhled na samotné centrum města s jeho mrakodrapy.

Výhled na město od mostu

Downtown při pohledu příjezdu do města

Navigovat na mapě
20 m / 66 ft

Hlavní centrum v businessovém smyslu se v USA nazývá obecně downtown a tvoří ho povětšinou mrakodrapy, či jiné výškové budovy. Nejinak tomu je v San Franciscu. Toto centrum s tyčícími se mrakodrapy je vidět už při příjezdu do města.

Downtown při pohledu příjezdu do města
Russian hill

Russian hill

37.801098, -122.419556

Krásných vyhlídek je toto město opravdu plné a jednou ze čtvrtí, kterou stojí za to si projít Russian hill. Nachází se totiž na vrcholu kopce v samém centru města a je tak pohodlně dostupná pěšky z downtown.

Lombard street

Lombard street

37.800858, -122.427834

Součástí čtvrti Russian hill je vyhlášená ulice Lombard street, který je jak harmonika zahnutá do samých zatáček z kopce dolů. Lidí čekají i fronty, aby si tuto slavnou ulici mohli projet v autě. Nám plně stačilo si jí projít po chodníku a pokochat se výhledem na popojíždějící auta za sebou.


Nob Hill

Nob Hill

37.793015, -122.416115

Další čtvrtí, kterou projdete při cestě po centru města a přilehlých částí, je i čtvrť Nob hill. Nachází se jižně od Russian hill, na kterou navazuje. Čtvrť poskytuje nepřeberné množství nezapomenutelných výhledů po okolí, strmé ulice s lanovou tramvají a také krásnou architekturu v podobě barevných k sobě přiléhajících domečků, zpravidla dvoupodlažních.

Pohled do Downtownu

Pohled do Downtownu

37.781551, -122.415642

Při pohledu z kopců na kterých leží čtvrti Nob hill a Russian hill máte výhled i na samotné centrum města – Downtown s jeho mrakodrapy.

Lanová tramvaj

Navigovat na mapě
16 m / 52 ft

Po městě se můžete pohybovat různými způsoby, ale tím asi nejstylovějším je svezení historickou lanovou tramvají, která se s vámi dokáže vyškrábat až na vrcholy sanfranciských strmých ulic. Tyto barevné dřevěné koráby se po městě pohybují v několika směrech a svezení stojí cca 7dolarů jednosměrná cesta (nepřestupní).

Lanová tramvaj

Točna lanových tramvají

Točna lanových tramvají

37.784748, -122.407654

Atrakcí pro turistky je ruční historická točna tramvají, která je stále v provozu. Protože žádný pohon by tramvaje nedostal do takto strmých kopců, tak fungují na lanový pohon. V praxi můžete slyšet neustále jedoucí lano v kolejišti, na které se tramvaj zachytí a nechá se jím vytáhnout nahoru. Točna je pak nezbytností, protože tramvaje jezdí jen jedním směrem.

Chinatown - trhy

Navigovat na mapě
39 m / 128 ft

Jako většina západních velkoměst má i San Francisco svou čínskou čtvrť. My měli to štěstí, že jsme jí procházeli v sobotu okolo poledne, kdy si místní nakupovali na svůj víkendový oběd. Naskytl se nám tak pohled opravdu nevšední, kdy jsme se překročením pomyslné čáry ocitli v pravé Číně. Na ulici jsme téměř nepotkali Evropana, krámky nabízeli množství zeleniny a ovoce, které jsme viděli prvně a o jeho názvu neměli ani tušení.

Chinatown - trhy

Chinatown čtvrť

Navigovat na mapě
39 m / 128 ft

Exotika byla všudypřítomná od žabích stehýnek za výlohou až po typické červení lampionky a kočičky s kývající packou pro dotvoření kompletní atmosféry. Najdete tu dokonce dvě hlavní souběžné ulice, které vedou touto čtvrtí. V jedné je určená pro místní čínské obyvatele a působí tak opravdu autentickým čínským dojmem. Druhá ulice je určená pro turisty a místní neasijské obyvatele.

Chinatown čtvrť

Architektura a typické domečky

Architektura a typické domečky

37.774929, -122.419418

Město se vyznačují sou typickou akchitekturou převážně v podobně dvoupatrových k sobe přiléhajících barevých domečků v příkrých ulicích. Náklady na bydlení patří k jedněm z nejvyšších na světě, ale rozhodně se vyplatí projít se ulicemi a nakouknout k mistním do oken.

Mrakodrapy

Navigovat na mapě
20 m / 66 ft

Takto velké město jako je San Fransicso se neobejde bez tak tipických budov, jako jsou právě mrakodrapy. Najdeme tu jak moderní typ mrakodrapů, tak i starší tradiční budovy, které tvoří tak charakteristický americký duch místa.

Mrakodrapy

Nábřeží a přívozní budova

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

Nábřeží v San Franciscu tvoří několik mol, která jsou očíslována, a často u nich najdete povalovat se tuleně. Dalším lákadlem proč sem zavítat jsou gastro bistra a jiné kavárny. Dominantou nábřeží je historická přívozní budova.

Nábřeží a přívozní budova

Coit tower

Navigovat na mapě
90 m / 295 ft

Pokud byste neměli dost vyhlídek z kopců ulic, tak můžete zavítat na vyhlídkovou věž Coit tower. Můžete si na ní vyšlápnout pěšky. Nám to od nábřeží zabralo max. 20minut, ale počítejte, že je to do kopce a to poměrně dost. Alternativně se sem můžete svést autobusem, který jede až na parkoviště pod věž, kam se můžete odvézt i autem. Vstupné nahoru je cca 9 dolarů a ve věži na vás čeká historický výtah i s obsluhou, která vás během jízdy poučí o zajímavostech tohoto místa. Z věže budete mít celé město jako na dlani a 360° výhled do okolí.

Coit tower

Věznice Alcatraz

Navigovat na mapě
37 m / 121 ft

Asi nejznámější vězení světa, Alcatraz, se nachází na ostrově nedaleko právě San Francisca. Leží doslova na dohled od Golden Gate Bridge a je nepřehlédnutelné z mnoha vyhlídek. Na ostrov se můžete dopravit pomocí trajektu a za hezkého dne je to příjemný jednodenní výlet. V rámci vstupu si můžete projít i samotné vězení, které už slouží jen jako turistická atrakce.

Věznice Alcatraz

Mosty do města

Navigovat na mapě
-22 m / -72 ft

Město spojuje přes záliv hned několik mostů, ne jen nejslavnější Golden Gate Bridge. My tyto mosty využili při cestě z hlavního města Kalifornie Sacramenta a cestu nám zkrátili opravdu velmi, oproti objíždění podél pobřeží. Za přejetí jsme platili 7 dolarů, ale nevýhodou bylo, že jsme nenašli možnost jak platit kartou, jen v hotovosti.

Mosty do města

San Francisco stojí za to navštívit

Navigovat na mapě
16 m / 52 ft

Město je plné kontrastů a najde se to něco opravdu pro každého. Nás asi nejvíce bavilo jen se tak procházet po ulicích a kochat se pohledy na strmé ulice, které jsou pro San Francisco tak typické a nenajdete je asi nikde jinde. Město díky své poloze u oceánu je často velmi větrné a deštivě, ale na druhou stranu to propůjčuje městu mnoho tváří.

San Francisco stojí za to navštívit


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam