Prohlídka Málagy

Prohlídka Málagy

historická perla Andalusie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5:00 hod

Málaga je krásné historické město na jihu Španělska v oblasti Andalusie. Je to zároveň přístavní město, které je po Seville druhé největší v regionu. Město má své letiště, takže doprava sem je velmi snadná. Destinace je to vhodná jak v zimních měsících, kdy se dá příjemně projít město s historickými památkami a i se trochu ohřát. Zároveň v létě je to typický destinace pro milovníky pláží a teplého středozemního moře.

Obsah článku
Recenze [3x]

Výstup na vyhlídku na město

Navigovat na mapě
91 m / 299 ft

Naši prohlídku Málagy jsme začali výšlapem na kopec v centru města, na jehož vrcholu se nachází středověká pevnost Castillo de Gibralfaro. Cest nahoru vede hned několik, ať jsou to pěšiny více či méně příkré, nebo se na vrchol dá dojet i autem. Výhledy cestou nahoru jsou skvostné a tak není na škodu se i víckrát zastavit pokochat.

Výstup na vyhlídku na město

Castillo de Gibralfaro

Navigovat na mapě
91 m / 299 ft

Na vrcholu hory Monte Gibralfaro, která má 130 výškových metrů se nachází majestátná středověká pevnost či chcete-li hrad Castillo de Gibralfaro. Jeho mohutné kamenné zdi a úzké cestičky po hradbách dávají tušit, že jeho účelem bylo sloužit jako obranná pevnost. Ostatně jako vojenská pevnost sloužila pevnost až do roku 1925.

Castillo de Gibralfaro
Náměstí na vrcholu pevnosti

Náměstí na vrcholu pevnosti

36.723537, -4.410556

Na samém vrcholu pevnosti, kam se dostanete po úzkém schodišti, se rozprostře větší náměstíčko, které je obklopené vysokými hradbami. Přesto však je odtud skvělý 360° výhled na celé okolí města, jak na město a přístav pod vámi, tak i na hory zvedající se za městem.


Vyhlídka z vrcholu pevnosti

Navigovat na mapě
91 m / 299 ft

Pohled z vrcholu pevnosti na jih nabízí výhled na veliký městský přístav a okolní městské pláže. Výškové metry, které jsme před chvílí nastoupali po cestičce, jsou přikryté stromy borovic a eukalyptů, které jsou zde vysázené od roku 2005. Při stoupání vzhůru poskytují turistům příjemný stín a ještě krásně vonní.

Vyhlídka z vrcholu pevnosti

Sestup dolů do města

Navigovat na mapě
100 m / 328 ft

Cesta dolů vedla také v příjemném stínu lesa, a čím jsme scházeli níže, tak byl lepší výhled na dominantní katedrálu, která se tyčí v centru města. Okolní nižší domečky s červenými cihlovými taškami na střechách dotvářejí ráz města. Pod pevností jsme při sestupu míjeli ještě jednu historickou pevnost a to Alcazaba. Je to maurská pevnost z 11. století, která byla vybudována na troskách fénického paláce. Byla vybudována pro maurského krále z Granady a v 14. století rozšířena. Zajímavá je také svými dvojitými zdmi.

Sestup dolů do města
Ruiny římského amfiteátru

Ruiny římského amfiteátru

36.721157, -4.416799

Pod hradbami pevnosti Alcazaba jsme si odpočinuli u starověkých ruin římského amfiteátru. Kulisy toto bývalého divadla a před ním se rozprostírající náměstíčko, dodávalo výkonu pouličním hudebníkům tu správnou pohodovou španělskou atmosféru.


Catedral de la Encarnación

Catedral de la Encarnación

36.720169, -4.419311

K majestátní katedrále v samém historickém centu města přicházíme právě okolo nedělního poledne, kdy po konci bohoslužby vycházejí místní ven. Španělsko je velmi křesťansky založená země a zvyky, jako pravidelná návštěva kostela, se zde stále ve velké míře dodržují. Zvon na kostele doprovázel celou naší návštěvu města pravidelným odbíjením čtvrt, půl, třičtvrtě a celé.

Hlavní průčení katedrály

Navigovat na mapě
12 m / 39 ft

Katedrálu jsme si obešli ze všech stran a její zdobné průčelí je opravdu skvostné. Své místo získala roku 1528, když byla vybudována křesťanskými dobyvateli namísto velké mešity. Je nazývána také La Manquita („ta jednoramenná“), protože její druhá věž nebyla kvůli nedostatku peněz nikdy dokončena.

Hlavní průčení katedrály

Biskupský palác

Navigovat na mapě
10 m / 33 ft

Hned před průčelím katedrály nás upoutal svou zdobností a výraznou barvou Episkopální palác, který stojí na náměstí Plaza del Obispo.

Biskupský palác

Romantické uličky Málagy

Romantické uličky Málagy

36.727303, -4.413065

Historicky ráz města udávají mimo památky i jeho křivolaké a úzké uličky, které jsou zde již od dob středověku. Romantika malých kaváren a ozdobných balkónků je cítit na každém rohu.Úzké uličky mají i tu výhodu, že okolní domy poskytují příjemný stín, když si město procházíte za horkého dne. Město je plné umělců od pradávna a tak vás asi ani nepřekvapí, že je toto rodné město mnoha známých umělců, například Pabla Picassa, který tu má i své muzeum.

Architektura města

Navigovat na mapě
7 m / 23 ft

Město má svou osobitou architekturu. Najdete tu mnoho historických památek a domů, protkané uličkami, které se sbíhají do menších náměstíček či širší promenádní ulice. Příjemné osvěžení v parném dni poskytují ve vyprahlém městě fontány, které jsou samy o sobě architektským skvostem. Například tato fontána na Plaza de la Marina u přístavu byla dvoupatrová a tak jste si mohli po schůdkách sejít až pod fontánu.

Architektura města
Paseo del Muelle Uno

Paseo del Muelle Uno

36.717354, -4.418343

Málaga však nezaostává ani za moderní současnou architekturou. Důkazem je například moderní promenáda podél přístavu-Paseo del Muelle Uno. Při procházce míjíte několik muzeí a velké mořské akvarium po jedné straně a na druhé parkují v přístavu velké zaoceánské parníky. Jako ve většině španělských města, zde začíná být nejvíce rušno po západu slunce. Na náměstích tu často vystupují umělci a tak se můžete zaposlouchat do venkovního koncertu.


Přístav

Navigovat na mapě

Přístav sám o sobě je zajímavá lokace v Málaze. Ať už vás baví pozorovat připlouvající obří mnoha patrové parníky, nebo se chcete projít podél přístavu až na molo k majáku. Najdete zde mnoho příležitostí k posezení u vyhlášené andaluské kuchyně či vína.

Přístav


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam