Prohlídka Kamenné čtvrti v Brně

Prohlídka Kamenné čtvrti v Brně

Zajímavá podívaná v centru města

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:30 hod

Oblast známá jako Kamenná kolonie, nebo Kamenná čtvrť či Kamenka, je osada uprostřed Brna. Rozkládá se ve vytěženém štěrkovém kamenolomu na pravém břehu řeky Svratky. Kolonie se skládá ze dvou částí – první je stěsnaná na dně lomu a druhá stoupá podél lomu téměř až k vrcholu Červeného kopce. Kolonii tvoří asi 130 historických malých domků se sedlovými střechami a miniaturními dvorečky.

Obsah článku
Recenze [2x]

Výhled na Kamenku

Nejlepší výhled na Kamenku je z vyvýšeného skalního ostrohu nad lomem. Z tohoto místa je vidět nejenom na nejzachovalejší dělnickou kolonii v Brně, ale nabízí se tu pohled i na další brněnské dominanty, jako např. hrad Špilberk, katedrálu svatého Petra a Pavla, areál výstaviště a baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí.

Výhled na Kamenku

Pod Červeným kopcem

Tohle je vrchní část Kamenné kolonie. Úzké zakřivené uličky nejsou na své horní části průchozí dál do města, končí soukromými pozemky pod vrcholem Červeného kopce.

Pod Červeným kopcem

Uličky

Kamenka vznikla v opuštěném lomu ve 20. a 30. letech minulého století. Dělníci, z brněnských cihelen, si zde začali stavět domy. V 60. letech nabídl stát nouzovým kolonistům bydlení v nově postavených panelácích a jejich místo zaujali většinou mimo brněnští studenti ze Slovenska a severní Moravy. Nárůst poptávky po atraktivních místech s jedinečnou atmosférou způsobil, že studenty na konci 70. let vystřídali umělci a bohémové, kteří zde nalezli inspiraci pro svoji tvorbu.

Uličky

Uličky

Do kolonie se nejrychleji dostanete ulicí Kamenná. Od zastávky hromadné dopravy Nemocnice Milosrdných bratří trvá cesta asi deset minut.

Uličky


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam