Prohlídka Dublinu

Prohlídka Dublinu

hlavního města Irska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5:00 hod

Načerpat tu pravou irskou atmosféru se vám podaří hned po příletu do hlavního města Irska – Dublinu. Najdete ho usazení v zálivu Dublin bay na řece Liffey protékající celým městem jako páteř od západu na východ. Město se pyšní několika zajímavými historickými budovami jako je Dublinský hrad, univerzita Trinity college nebo slavný mostek Ha'Penny Bridge. Nabízí ale i společenské vyžití v podobě poznávání místní kultury a to kde jinde než v místních barech a hospůdkách právě v Temple bar čtvrti.

Obsah článku
Recenze [1x]
O´Connell street

O´Connell street

53.351242, -6.260779

Hlavní ulicí odkud budete nejspíš vycházet na prohlídku města, protože zde staví i většina autobusů, je ulice O´Connell street. Najdete na ní několik zajímavostí, jako jsou sochy, památníky, monumenty a historické budovy. Uprostřed se nachází stožár – The Spire, který vám dobře poslouží i jako orientační bod pokud ve městě zabloudíte.

Socha Jamese Joyce

Socha Jamese Joyce

53.349918, -6.25978

Dublin má bohatou historii a svých slavných obyvatel si váží, tak že jim například nechá postavit sochu. Příkladem za všechny je socha slavného dublinského rodáka spisovatele a poetika Jamese Joyce, kterou najede nedaleko stožíru The Spire.

Dublinský hrad

Navigovat na mapě
9 m / 30 ft

Jako každé větší historické město se i Dublin může pyšnit svým hradem, který byl vystavěn na počátku 13. století, v době kdy se zde vylodili Normané a učinili z Dublinu své správní středisko. Hrad má luxusní dobové vybavení a nabízí možnost prohlídek interiérů.

Dublinský hrad

Hřiště Famfrpálu z Harryho Pottera

Navigovat na mapě
9 m / 30 ft

Pokud jste milovník filmů o Harrym Potterovi, tak vám určitě nesmí při návštěvě Dublinského hradu uniknout i jeho zahrada, kterou si filmaři propůjčili jako hřiště Famfrpálu. Místo má ale své kouzlo i pro ostatní turisty, kteří si tu mohou oddychnout a nabrat síly na další procházení města.

Hřiště Famfrpálu z Harryho Pottera

Katedrála Christ Church Cathedral

Navigovat na mapě
12 m / 39 ft

Nedaleko hradu najdete i majestátní katedrálu Christ Church Cathedral, která byla roku 1030 postavena na území původní Vikingské osady, která spolu s nedalekou keltskou osadou dala základy města Dublin.

Katedrála Christ Church Cathedral
Ha'Penny Bridge

Ha'Penny Bridge

53.346321, -6.26311

Ha'Penny Bridge neboli půlpencový most dostal svůj název díky mýtnému v podobě půl pence, která se na něm vybírala až do poloviny 20. století. Tento pěší most byla přes řeku Liffey postaven už v roce 1816 a jeho obloukový klenba a bílé lampičky k městu Dublin už neodmyslitelně pat­ří.


Univerzita Trinity collage

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Nejstarší irská univerzita, která byla založena královnou Alžbětou I. v roce 1591, za vzor si měla univerzity Oxford a Cambrige. Univerzitní kampus tvoří komplex historických budov na pravém břehu Liffey, spolu s významnou knihovnou (platí se vstupné), ve které je uloženo mnoho vzácných originálů knih. Studoval zde také například Bram Stoker, autor hororového románu Dracula.

Univerzita Trinity collage

Budova irského parlamarntu - Custom House

Navigovat na mapě
4 m / 13 ft

Budova irského parlamentu se nachází na břehu řeky Liffey mezi mosty Butt Bridge a Talbot Memorial Bridge. Budova je se svou dominantní zelenou kopulí ozdobou a symbolem města. Své místo získala už roce 1707, kdy byla postavena v neoklasicis­tním stylu.

Budova irského parlamarntu - Custom House

Památník hladomoru

Navigovat na mapě
12 m / 39 ft

Památník sestávající z několika soch připomíná velký hladomor v polovině 19. století (1845–1849) v Irsku, kdy milion lidí zemřelo a další milion lidí emigrovalo z Irska, což mělo za následek asi 25% úbytek celkového obvytelstva na ostrově.

Památník hladomoru

Plachetnice u mostu Samuel Beckett Bridge

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

Kousek dále podél nábřeží řeky Liffey najdete kotvit historickou plachetnici Jeanie Johnston Tall Ship z roku 1848, která sloužila jako přepravní loď migrantů z Irska do Ameriky během velkého hladomoru. Zajímavým kontrastem starého a nového světa je v pozadí lodi vykukující moderní asymetrický most Samuel Beckett Bridge z roku 2009, který se už stihnul stát tváří Dublinu a zařadit se tak mezi ostatní starší atrakce jako je Ha'Penny Bridge nebo Trinity univerzitu.

Plachetnice u mostu Samuel Beckett Bridge
Temple bar

Temple bar

53.344936, -6.267473

Irové jsou pověstní svou láskou k alkoholu a to především v podobě whiskey Jameson (takto s „e“ navíc to píšou Irové a whisky píšou Skotové) a tmavého piva Guiness. Kde jinde tak ochutnat pravou irskou whiskey nebo pintu piva než v dublinských hospůdkách. Nejvyhlášenější je Temple bar, ale ať si zvolíte kteroukoli jinou, určitě neprohloupíte. Připravte se ale, že cela čepovaného moku nebude stát to co v Čechách. Atmosféra dřevem vykládaných potemnělých barů, kde však nebudete po návštěvě cítit kouřem, vás vtáhne dovnitř stejně jako živá irská hudba z nich vycházející.

Jameson palírna

Navigovat na mapě
6 m / 20 ft

Kdo by měl chuť nahlédnout více pod pokličku výroby tradiční třikrát pálené whiskey, může zajít na prohlídku destilérky Jameson. Tato původní palírna zde stojí od roku 1780 a během prohlídky vám ukáží celý proces výroby a nechají i vyzkoušet rozdíl mezi jednou a třikrát destilovanou whiskey. Pro vyznavače spíš chmelového nápoje tu najdete k Dublinu neodmyslytelně patřící pivovar Guiness, který zde tmavé pivo vyrábí už od roku 1759.

Jameson palírna

Phoenix park

Navigovat na mapě
46 m / 151 ft

Dublin má i několik krásných parků, kam se místní chodí zrelaxovat. Ten největší – Phoenix park najdete na západ asi 30min jízdy autobusem z centra. Kromě krásné zeleně, mnoha cestiček křižujících park sem a tam a několika jezírek tu najdete také místní ZOO, sídlo Irského prezidenta nebo Americkou ambasádu. Park je opravdu velmi rozlehlý a tak v jeho samé zadní části můžete najít oboru, ve které se nachází stádečko daňků, které můžete vidět se poklidně pást.

Phoenix park

Doky a business čtvrť

Navigovat na mapě
4 m / 13 ft

Dublin je město plné historie, ale také moderní žijící velkoměsto, kde má sídla nebo své pobočky mnoho světových firem, jako např. Facebook nebo Google. Jeho velmi rychlý růst je také důvod proč je Dublin s porovnáním se zbytkem Irska nebo i se Severo Irským hlavním městem Belfast o tolik dražší. Objem investic do rozvoje města je znát hlavně v jeho business čtvrti nedaleko hlavního kanálu a doků pro malá plavidla. Najdete tu mnoho zajímavých budov s moderním designem a stylových kaváren a bister.

Doky a business čtvrť


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam