Procházka po Obrově chodníku

Procházka po Obrově chodníku

Giant´s causeway

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:30 hod

Asi nejznámější přírodní památkou Severního Irska jsou ony pověstné čedičové sloupy, které jsou známé pod názvem Obrův chodník (Giant’s causeway). Za tímto přírodou vytvořeným úkazem se sem sjíždějí turisté z celého světa a také byl právem zařazen mezi památky UNESCO. Obrův chodník najdete na severním pobřeží, které je samo o sobe přehlídkou těch nejmalebnějších výhledu v Severním Irsku. Tato památka dala název celé scénické trase na severu, kterou stojí za to si projet – Causeway coastal road.

Obsah článku
Recenze [1x]

Legenda

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Podle legendy došlo ale ke vzniku trochu jinak a odtud právě pochází název Obrův chodník. To se prý takhle jednou rozhodl Irský obr jménem Finn MacCool vyzvat skotského obra Benandonera na souboj. Problém byl ale v tom, že žádná loď nebyla dost velká, aby alespoň jednoho z nich převezla přes moře za soupeřem. Irský obr neváhal a postavil chodník z velikých kamenných sloupů, který vedl mezi Irskem a Skotskem. Skotský obr, který byl ale větší, se po chodníku vydal na irský břeh, že výzvu k souboji přijme. Když žena Benandonnera uviděla před jejich domem velikého skotského obra, rychle navlékla svého muže do dětského oblečení. Když ho pak Finn MacCool uviděl, vyděsil se, protože jak asi může být veliký otec od tohoto obřího dítěte. V hrůze prchnul zpět do Skotska a za sebou pro jistotu zboural i kamenný most.

Legenda

Vznik kvádrů

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Ve skutečnosti ale Obrův chodník vznikl sopečnou činností před asi 50–60 miliony lety. Tvoří jej asi 40 tisíc čedičových sloupů na ploše okolo necelých 300 metrů podél pobřeží, které postupně vstupují do moře. Vyvěrající láva ze zemského jádra tuhla při kontaktu s chladnou oceánskou vodou a charakteristický šestiúhelníkový tvar kvádru propůjčila sloupům právě čedičová hornina.

Vznik kvádrů
Včelí plástve

Včelí plástve

55.240807, -6.511555

Návštěvníkům je dovoleno projít se po tomto miliony let starém přírodou vydlážděném chodníku, kde jednotlivé kvádry jsou na sebe přilepené a tvarem připomínají včelí plástve.


Kamenné varhany

Kamenné varhany

55.240807, -6.511555

Najdete zde i čedičové varhany podobné těm, které známe z české pohádky Pyšná princezna (Panská skála). Ty nejvyšší zde dosahují až výšky 12 metrů a dostat se až k nim můžete po tzv. ovčí stezce.

Ovčí stezka

Ovčí stezka

55.240807, -6.511555

Při návštěvě se můžete vydat na kratší okružní stezku, který vás zavede od hladiny moře až nahoru na útes odkud máte celý Obrův chodník jako na dlani. Krátkou procházkou začnete stoupat okolo kamenných varhan, možná je jednosměrná zacházka k výhledu na kamenný komín a dále pak přímo vzhůru na vrchol útesu. Ovčí se stezka jmenuje, protože tudy chodili pastevci se zatoulanými ovečkami na zádech a dopravovali je tak zpět na útes na pastvinu.

Kamenny komín

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Kamenné útary jsou přírodou často vytvarovány do obrazců, která nám jsou tvarem povědomá. Takové útvary dostanou pak i svá pojmenování, jako třeba kamenný komín (na fotce) nebo třeba velbloud.

Kamenny komín

Výhled z útesu

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Cesta to pravda není příliš bezbariérová, přeci jen se musí překonat pár desítek schodů, ale odměnou jsou za to pak krásné a daleké výhledy na celý Obrův chodník, nekonečné pastviny stejně tak jako oceán všude kolem.

Výhled z útesu

Informace

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Autem sem doprava z Belfastu zabere okolo hodiny. Hromadná doprava je s přestupama na celý den, takže pokud si netroufáte na řízení vlevo, tak je nejjednodušší využít jednu z mnoha cestovek v Belfastu, které sem vypravují denně autobusy. Najdete tu také návštěvnické centrum, kde jsou suvenýry a možnost si koupit audioprůvodce. Pokud o něj ale nemáte zájem a neplatíte ani za parkoviště, tak vstup na Obrův chodník máte zdarma.

Informace


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam