Pod ledovec Baatar Khairkhan

Pod ledovec Baatar Khairkhan

Výstup na kótu 3692 pod malý horský ledovec

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Liduprázdná
Obtížnost: Náročná
Čas: 1 den

Jednodenní výstup pod malý vrcholový horský ledovec Baatar Khairkhan (též Baatar Hayrhan / Баатар хайрхан уул) méně strmou severozápadní cestou. Ve vrcholové partii hřebene Baatar-Khairkhany je k vidění mnoho zajímavých morfologických jevů spojených s extrémním klimatem a činností ledovce. Samotná kóta 3692 m nemá jméno, ačkoli hned vedlejší hrbek s výškou 3646 m jméno má (Бурхад уул).

Obsah článku
Recenze [1x]

Pohled na horský hřeben Baatar-Khairkhany od západu

Počátkem června se va vyšších partiích ještě drží sníh. Ledovec je bílý vrchol zcela vpravo. Členitý terén umožňuje výstup z této strany během jednoho dne, pokud vycházíte z konce údolí Gants Modny gol.

Pohled na horský hřeben Baatar-Khairkhany od západu

Dál už to autem nejde

Navigovat na mapě
2 450 m / 8 038 ft

Nejdál se dá autem dostat na soutok přítoků řeky Gants Modny. Celé údolí je proti proudu průjezdné terénním autem až sem, dál už se musí pěšky.

Dál už to autem nejde

Stoupání údolím

Zhruba polovina cesty vede po dně údolí východo-jiho-východním směrem, takže cesta ubíhá celkem rychle. Je třeba nastoupat něco přes 500 výškových metrů (zhruba od 2450 do 3000 m n. m.).

Stoupání údolím

Zamrzlé údolí

Sněhu a ledu je začátkem června v sevřených údolích ještě dost. Tavná voda si místy hlodá úzké hluboké průrvy.

Zamrzlé údolí

Rokle

Později se údolí pomalu uzavírá a přechází v poměrně úzkou rokli. Tou je ještě potřeba projít (a je-li pokročilé jaro nebo léto, také dávat pozor na hady) a teprve potom začít stoupat. Vylézt nad rokli hned na jejím počátku a zkusit stoupat na hřeben odtud by jistě šlo také, ale bylo by to náročnější a pravděpodobně příkřejší.

Rokle

Horní konec rokle

Po průchodu roklí se údolí zase mírně otevírá a zde je již možné začít stoupat na hřeben.

Horní konec rokle

Kolmo na vrstevnice

Poté už se musí kolmo na vrstevnice, překonat je takto třeba dalších zhruba 500 výškových me­trů.

Kolmo na vrstevnice

Květena

Takhle z jara jsou ještě svahy porostlé celkem bohatou (na místní poměry) alpskou flórou.

Květena

Panorama Altaje

Po náročném stoupání se už otevírají krásné výhledy. Údolí přibližně uprostřed fotky je to, kterým jsme se nahoru vydrápali.

Panorama Altaje

Po suti vzhůru

3 400 m / 11 155 ft

Stoupání ve vyšší části svahu je o něco náročnější, protože se jde v podstatě v suti. Ta je trochu stabilizována hlínou a jemnějšími kameny, ale i tak se nedá nekoukat pod nohy. Střídání teplot během roku snadno kolísá mezi hodnotami od +30 do –50°C a tak se svahy neustále pomalu plouží dolů. Cesty ani pěšinky zde žádné nejsou takže pohyb místy připomíná stoupání na nějaký aktivní vulkán.

Po suti vzhůru

Žulové skalní město

3 560 m / 11 680 ft

Vrcholové partie hřebenu jsou tvořeny převážně granitem, neboli žulou. Ta se zde většinou rozpadá na kamenná moře, ale v tomto případě je zde malé skalní město, poskytující malá závětří. Případně by se tady dalo i kempovat, kdyby měla tůra trvat déle.

Žulové skalní město

Pustina

Pohled k jihu vypadá spíše jako z jiného světa, jako někde uprostřed Islandu. Krajina je tu více polopouštního než stepního charakteru.

Pustina

Závěrečný výhled na ledovec

Navigovat na mapě

Z kóty 3692 to už k ledovci zdá se není příliš daleko, ale nepodceňujme čistý horský vzduch – k okraji ledového pole je to ještě bezmála 7 km vzdušnou čarou. Nám se z časových důvodů bohužel nepodařilo k ledovci dostat, ale pokud se cesta naplánuje na dva dny, je to celkem reálné. Hřeben je ale dost exponovaný a bez závětří, proto je lépe hledat místo na stan pečlivě.

Závěrečný výhled na ledovec

...a na závěr

Návratovou trasu jsme volili obdobně jako výstupovou, s mírnými odbočkami a sestupy. Do výchozího bodu této jednodenní tůry to dalo bezmála 30 km s celkovým převýšením cca 1200 m nahoru i dolů.
K ledovci je teoretická možnost výstupu i od severu, od somonu Zereg, ale jednak jsou svahy z této strany daleko strmější a jednak průstupnost údolími je ještě daleko horší.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam