Po highway 395 okolo jezer

Po highway 395 okolo jezer

Cestou mezi horami od Death Valley a přes Tahoe

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2 dny

Nepříliš známá i frekventovaná je cesta vedoucí údolím z jihu na sever od Death valley až horskému jezeru u South Lake Tahoe. Cesta prochází hned přes několik přírodních pásem a krajinný ráz se mění od pouště, přes mírné pásmo až po horské klima. My tuto cestu projeli za dva dny, a přestože vzdálenosti jsou v Americe enormní, tak to stálo za to. Na trase jsme si udělali několik zastávek u zajímavostí jako je vysychající solné jezero, jezera, vodopády či přírodní termální lázně.

Obsah článku
Recenze [1x]

Death Valley

Navigovat na mapě
-81 m / -266 ft

K národnímu parku Death Valley tu najdete samostatný článek a tak proto tady budu zmiňovat toto nezapomenutelné místo, jako takový výchozí bod. Pustost této měsíční krajiny je opravdu dech beroucí. Ani se není čemu divit, že Američané produkují tolik filmů s mimozemskou tematikou. Tady mají opravdu nepřeberně materiálu na krajinu jako z Marsu.

Death Valley

Nekonečná silnice

Navigovat na mapě
229 m / 751 ft

V Americe nemají nařízení jako my v EU, že každá silnice nesmí vést více jak pár stovek metrů přímo rovně a tak se tu naskýtají pohledy, které známe z filmů a fotek. Nikde nekončící silnice se žlutou dělicí čárou namalovanou až na horizont, jak podle pravítka. Silnice není nijak frekventovaná a tak není problém si zastavit při krajnici na fotku.

Nekonečná silnice

Velká písečná duna

Navigovat na mapě
805 m / 2 641 ft

Dominantní většina pouště v NP Death Valley je tvořená pískem vyšlehaným větrem a přírodními podmínkami do podoby skály či pevného povrchu. Najdou se tu ale i malé ostrůvky, kde tomu tak není. Jeden takový – Big Dune neboli Velkou dunu jsme na cestě potkali i my. U duny najdete veliké parkoviště, kde většina kolem jedoucích zastaví, aby se potěšila pohledem a zadováděla si v měkkých písečných dunách.

Velká písečná duna

Vysychající slané jezero

Navigovat na mapě
1 083 m / 3 553 ft

Další zastávkou, kam jsme museli odbočit, bylo vysychající solné jezero, kde se ve zbytcích jeho vodní hladiny odrážely zasněžené vrcholky okolních hor. Bílé solné krystalky a všudypřítomný solný odér pak už jen dotvářeli tuto nevšední scenérii. Většina turistů staví u o kus vzdálenějšího jiného jezera, které už je ale úplně vyschlé a zbyla tu už jen solná pláň s typickými osmiúhelníkovými hranoly na povrchu.

Vysychající slané jezero

Termání lázně - Hot Springs

Navigovat na mapě
1 277 m / 4 190 ft

Těsně před zastavením v ubytování jsme měli cestu kolem přírodních termálních lázní, jedněch z mnoha v této oblasti. Užili jsme si tak příjemné prohřátí v horké vodě napouštěné do bazénu přímo z pramene. Do většího bazénu byla vzduchem vstřikována horká voda, tak aby trochu ochladila a dalo se tak v bazénu plavat. Vedle byl však i malý relaxační bazének, kde byla voda opravdu vařící. V zimním období, kdy bylo venku přes den okolo pár stupňů nad nulou, byly termální lázně příjemné zpestření na cestě.

Termání lázně - Hot Springs

Typické americké městečko

Navigovat na mapě
1 265 m / 4 150 ft

Cestou projíždíme malými městečky táhnoucími se podél hlavní silnice, kde najdete pár domů, motel a benzínku většinou i s malým obchodem s potravinami. Městečka se svým typicky Americkým rázem jsou tak připomínkou časů dávno minulých, kdy se tudy proháněli kovbojové na koních. V jednom takovém městečku – Bishop jsme v typickém motelu strávili noc i my. Příjemným překvapením bylo místní malé pekařství, které mělo skvělý sortiment.

Typické americké městečko

Cesta údolím mezi horami

Navigovat na mapě
1 570 m / 5 151 ft

Od solného jezera se vjíždí do údolí mezi dvěma horskými pohořími, které naši cestu lemovali po obou stranách až téměř k jezeru Tahoe. Postupně míjíme po naší levé západní straně zadní stranu národních parků Sequoia, Kings Canyon, Sierra National Forest a Yosemity. Zadní stranou ji nazývám, protože většina hlavních příjezdových cest vede ze strany od oceánu. Zde se nacházejí tolik oblíbená údolí a cesty pro turisty. Několik přejezdových tras vede samozřejmě i z této východní strany, ale protože jsme tu byli v zimním období a také kvůli dočasně neschválenému státnímu rozpočtu, který odstřihl od platů všechny státní zaměstnance včetně správy parků, byly tyto cesty uzavřené.

Cesta údolím mezi horami

Vrcholky majestátných hor

Navigovat na mapě
1 558 m / 5 112 ft

Cestou je opravdu čím se kochat. Vrcholky zasněžených hor a jejich příkré srázy shlížejí přímo dolů na silnici do údolí, která se jimi ladně proplétá.

Vrcholky majestátných hor

Jezero Crowley

Navigovat na mapě
2 063 m / 6 768 ft

První v řadě jezer na naší cestě bylo jezero Crowley. Menší přírodní jezero bylo příjemnou, ač krátkou zastávkou, protože na cestě jeho průjezdu byla uzavřená brána, nejspíš z důvodů neschváleného státního rozpočtu. Rychle jsme se pokochali na jezero ještě zahalené pod ranním mrazíkem a pokračovali v cestě.

Jezero Crowley

Zadní strana Yosemitů

Navigovat na mapě
2 316 m / 7 598 ft

Při cestě v údolí mezi horskými masivy jsme míjeli i známé Yosemity podél jejich východní strany. Bohužel kvůli sněhu nešlo z této strany tento ikonický park přejet a tak jsme zamáčkli slzu a sjeli alespoň pár kilometrů k první zavřené bráně. Ve snaze přiblížit se tomuto velikánu mezi národními parky o kousek blíže. Pohled na zasněžené vrcholky nasvícené sluníčkem nám byl odměnnou.

Zadní strana Yosemitů

Jezero Mono lake

Navigovat na mapě
1 946 m / 6 385 ft

Příjezd k dalšímu z jezer na naší cestě byl přímo magický. Jezero Mono lake bylo ještě těsně před polednem zahaleno do mlžného oparu, jakoby tam vodník vařil mlhu v obřím hrnci. Dorazili jsme právě v čas, kdy teplé sluneční paprsky zvítězily nad chladným ránem. Doslova s každým okamžikem se mlha rozpouštěla kamsi. My tak na naší kratší procházce po naučné stezce okolo jezera měli před očima neustále se proměňující se scenérii.

Jezero Mono lake

Přejezd přes hory do South Lake Tahoe

Navigovat na mapě
1 624 m / 5 328 ft

Na konci údolí projíždíme přes rovnou do široka se rozprostírající pláň. Před námi se na jejím konci vzdouvají kopce a s jehličnatým lesem, na který už se po pár dnech v pouštní krajině těšíme jako na příjemnou změnu. Máme štěstí, že cesta přes hory není zasněžená a tak je volně průjezdná. Z vrcholu průsmyku se nabízí pohled na do rovna vyžehlenou pláň pod námi, kterou jsme právě přejeli.

Přejezd přes hory do South Lake Tahoe

Jezero Tahoe

Navigovat na mapě
1 898 m / 6 227 ft

Jezero Tahoe ležící u horského města nebo spíše turistického střediska South Lake Tahoe. Město je plné hotelů, restaurací a všemožné zábavy připravené pro návštěvníky. Lidé se sem sjíždí v zimně do lyžařských středisek a v létě na túry po kopcích a také k radovánkám na jezeru. Nás jezero přivítalo v ledovém hávu, kdy jeho pobřeží a spodní část mola pokrýval led a rampouchy.

Jezero Tahoe

Vyhlídka nad Tahoe jezerem

Navigovat na mapě
2 000 m / 6 562 ft

Neopakovatelný výhled na jezero je však ze skalní vyhlídky nad ním. Cestou nás překvapilo, že na americký styl silnic byla tato poměrně užší (pořád však neměla na irské mini silničky) a občas i bez krajnic nebo svodidel, což v místech, kde je pod vámi už jen volný sráz, nebylo zrovna příjemné. Všechno bylo však rázem zapomenuto při pohledu jezero v celé jeho šíři. Na vyhlídce by se dalo prosedět hodiny a kochat se pohledem, ale my se chtěli stihnout ještě za světla podívat na vodopád nad vyhlídkou.

Vyhlídka nad Tahoe jezerem

Vodopády u jezera Tahoe

Navigovat na mapě
2 062 m / 6 765 ft

Vodopád s romantickým názvem Horse tail (koňský ocas) se nachází jen pár výškových metrů nad parkovištěm, kde jsme zastavili u vyhlídky. Za normálních podmínek je to cesta tak na max. 15minut chůze. My však měli cestu proměněnou v bojovku díky souvislé vrstvě ledu, který pokrýval všechny kamenné schody až nahoru. Mačky by zde byly velmi vítané a o to více nás překvapilo, kdo všechno a s jakou obuví se o výstup pokoušel. Vodopád byl z velké části zamrzlý, ale v tomto případě i cesta byl cíl.

Vodopády u jezera Tahoe

Pyramid Crest trail

Navigovat na mapě
1 910 m / 6 266 ft

Cestou od jezera Tahoe směrem k Sacramentu jsme sjížděli z hor dolů do nížin a neodpustili si ještě pár zastávek v Eldorado National Forest. Zastavili jsme u začátku treku s názvem Pyramid Creast trail a prošli si alespoň malý okruh na hodinku procházky. Cesta vedla lesem okolo malých vodopádů a pak po skalnaté ploše do kopce vzhůru, kde se z úpatí kopce nad námi snášel v dálce další veliký vodopád.

Pyramid Crest trail
Jehličnany obalené mechem

Jehličnany obalené mechem

38.797215, -120.253326

Jehličnaté stromy s jejich mrazem pokroucenými a rozpraskanými kmeny byly majestátnými průvodci po naší trase nahoru i zpět dolů k parkovišti. Zelený chundelatý mech obrůstal pečlivě okolo větviček jedna po druhé a tvoří tak přírodní živý obraz, na které se nejde vynadívat.

Eagle river access

Navigovat na mapě
1 206 m / 3 957 ft

Silnice vedoucí Eldorado National forest dála směrem dolů do údolí je na pár místech křížená pěší magistrálou Pacific Crest trail. Tento mnohaset kilometrový trek vedoucí po západních státech USA vykresluje v jeho rozmanitosti film Divočina (Wild), kterou můžu všem cestovatelům jen doporučit. My se zastavili na krátkou zastávku u řeky v místě zvaném Eagle river access, kam jsme sešli od silnice dolů ke korytu řeky. Vychutnali jsme si hučení i bublání řeky, která tu ve stínu mohutných stromů dostávala zelenavý nádech.

Eagle river access

Historické městečko Placerville

Historické městečko Placerville

38.729626, -120.798546

Poslední zastávkou před přejezdem do hlavního města státu Kalifornie Sacramentem, bylo historické městečko Placerville, kde se jakoby zastavil čas. Výlohy obchůdků, architektura domů, vlajky na oknech a poklidný ráz města dávali okusit, jak to asi vypadalo před 100 a více lety na divokém západě.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam