Plačkovým lesem do Pouzdřan

Plačkovým lesem do Pouzdřan

Procházka lužním lesem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Území leží v Dyjsko-svratecké nivě, jižně od obce Vranovice, v prostoru mezi řekami Svratkou a Šatavou. Šatava je moravská říčka, která pramení nedaleko Ivančic u obce Hlína a poté teče jihovýchodním směrem. Přírodní rezervace na dolním toku Šatavy skrývá zachovalý komplex lužního lesa s původní dřevinnou skladbou, s řadou mokřadů a tůní kolem meandrující říčky.

Obsah článku
Recenze [1x]

Mokřad

Silnice z Vranovic do Iváně nás zavádí k lužnímu lesu a hned na jeho kraji objevujeme pěkně rozlehlý mokřad. Nejen zde platí, že suché jaro umožňuje bezproblémový pohyb celou lokalitou, která je jinak plná komárů.

Mokřad

Lužní les

Přírodní rezervace Plačkův les se nachází v nadmořské výšce 170 m.n.m. Jedná se o velice pěkné lužní území, solidně přístupné, vcelku udržované a přesto se neubráníme dojmu divoké přírody. Informační cedule uvádí výskyt těchto rostlinných druhů: jasan ztepilý, dub letní, bez černý, svída krvavá, dřín obecný, brslen evropský, kopřiva dvoudomá, netýkavka malokvětá, vrba bílá, vrba křehká, olše lepkavá, ostřice ostrá, kosatec žlutý, ocún jesenní, bledule letní, šmel okoličnatý, žebratka bahenní a leknín bílý. Není zde žádná značená cesta, ale s dobrou mapou se dá prostor bezpečně projít.

Lužní les

Šatava

Cesta nás zavádí zpět na okraj lesa blízko silnice mezi Ivání a Vranovicemi. Odbočujeme vpravo a opět se noříme do hlubin lužního lesa. Nejkrásnější místa jsou na břehu meandrující říčky Šatavy, kam se lze dostat jen po úzkých sotva znatelných stezkách, odbočujících z hlavní cesty.

Šatava

Svratka

Definitivně opouštíme lužní les a postupujeme směrem na obec Pouzdřany. Cesta vede přes další tok, řeku Svratku.

Svratka

Pouzdřanský rybník

Procházíme středem obce kolem kostela a odbočujeme vpravo k Pouzdřanskému rybníku. Na jeho okraji je plno rákosu a přístup k vodě není jednoduchý.

Pouzdřanský rybník

Sklepy

Pouzdřany jsou známou vinařskou obcí. Mezi rybníkem a domy jsou místní vinné sklípky. Tam se lze odměnit za námahu, věnovanou lužnímu putování.

SklepyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam