Okruh Skotskem

Okruh Skotskem

Čtrnáctidenní road trip

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2 týdny

Skotsko nádherná země, která je turisticky méně navštěvovaná, než jiné státy Evropy. Tímto všem pomohu s plánováním skotského okruhu na 14 dní. Který se nechá stihnout autem. Ve Skotsku je mnoho autopůjčoven. Největší je Arnold Clark. Doporučuji si dále stáhnout aplikaci WikiCamps UK. Usnadní ubytování a funguje i off-line. Finančně při plně obsazeném autě počítejte rozpočet do 20.000Kč/osoba se vším všudy. Finální trasa je zde https://mapy.cz/s/324nN

Obsah článku
Recenze [1x]

Článek: Přípravy do Skotska

Itinerář

Zítra odlétáme do Skotska, kde nás čeká dvoutýdenní pobyt a okružní trasa přes 1500 km. Od Edi přes Loch Lomond, Skye, Glen Afric na Inverness, dále na Elgin, Balmoral, Stonehaven, Dundee, St. Andrews a zpět do Edi. Mezi tím nás čekají další výšlapy do přírody a spaní v ní. Tak se podíváme na věci, co se hodí a jak se říká, co auto uveze.

Článek: Prohlídka Edinburghu

Návštěva hlavního města Skotska

Edinburg místo které navštíví 13 milionů turistů ročně. Jež je hlavním městem Skotska. Město jež založili římané v 1. století n. l. Žije v něm 500 000 obyvatel. Město které nabízí spoustu historie a velice známé a navštěvované památky, jako je procházka po Royal Mile či Princes Street. Nebo s výstupem na Artušův stolec či na Calton Hill. Určitě se patří nevynechat Hrad, kde je možnost vidět i korunovační klenoty.

Článek: Cesta na západ Skotska

Linlithgow Palace, Stirling, Loch Lomond

Po opuštění hlavního města Edinburghu mnohé čeká cesta na západ Skotska. A to nabízí mnohé ať historické, tak technické památky, ale i ty přírodní. Takže nahlédnu do míst jako jsou Linlithgow Palace, Callendar House, mohutný hrad Stirling s nedalekým Wallace Monument. Dále přes Loch Katrine na Ďáblovu rokli, strašidelný hrad Buchanan a konec v národním parku Loch Lomond a Trossachs.

Článek: Glencoe

Ledovcové údolí

Glencoe, kdo by neznal. Je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska, které bylo do současné polohy utvářené ledovci. Místo plné příběhů, jako je Masakr v Glencoe. Dnes je to místo vyhledávané turisty, horolezci a filmaři. Nejeden z velkofilmů vznikl z tohoto údolí. Je krásné díky svým strmím kopcům a někdy se mu přesdívá Údolí nářků.

Článek: Glen Nevis a Glenfinnan viaduct

Pod velikánem s perličkou

Glen Nevis se nachází na odvrácené straně Glencoe. Krom krásného údolí ve kterém teče řeka Nevis je k vidění i nejvyšší hora Velké Británie Ben Nevis a taky vyhledávaný vodopád Steall Waterfall, ke kterému se jde přes Rope Bridge. Perličkou západně od Fort Williamu je železniční most Glenfinnan viaduct, který je známý z mnoha filmů. Především z Harryho Pottera a stal se tak oblíbeným, že je na Skotské 10 librové bankovce. Zde je pak následně i Glenfinnan monument.

Článek: Skye

Perla Skotska

Když se řekne Skotsko mnohým se vybaví člověk s kiltem a dudama, jiným kraj plný hradů a dalším přírodní skvosty, které se nachází na ostrově Skye. Skye můžeme rozdělit na Severní kopcovitou a útesovitou část a na Jižní hornatou část, která je přesdívána jako Skotské Alpy. Ostrov Skye patří k hlavním cílům všech turistů. Je třeba se, ale obrnit nervy. Silnice na Skye jsou pouze pro jedno auto a často jsou v dezolátním stavu a cesty trvají dlouho. Je dobré si tedy přivstat.

Článek: Skotská vysočina

North West Highland

Její hranici považuji od zálivu ve Fort William, přes jezero Loch Lochy, Loch Ness až na sever Skotska. Mezi návštěvnické taháky pak bezesporu patří z jihu železniční viadukt Glenfinnan, hrad Eilean Donan, jezero Loch Ness se svoji příšerou Nessie, hrad Urquhart Castle, který tvoří centrum Skotské vysočiny a potom méně známá oblast, ale přitom mnohými považována za nejkrásnější je údolí v Glen Affricu. Kdo sleduje naší cestu, tak to vezmeme hezky postupně.

Místo: Elgin

Zbořená katedrála

60 km východně od Inverness se nachází zbořená katedrála v Elginu. Patří k nejznámějším ve Skotsku. Založení katedrály bylo v roce 1224. Během doby byla několikrát vypálená. Největší škody zažila v roce 1390, kdy byla i s městem vypálena Alexandrem Stewartem, synem krále Roberta II., zvaným Vlk z Banenochu. Od té doby katedrála pomalu chátrala a byla rozebírána na stavbu okolních budov. Dodnes dochované pozůstatky ukazují a jak velkolepou stavbu se jednalo.

Článek: Skotská whisky

Tam kde se rodí nejlepší whisky

Ke Skotsku patří neodmyslitelně whisky. Její počátek sahá někam do 15. století, kde se vařilo v klášterech. Některé prameny uvádí, že se whisky na ostrov dostala už v 6. století z Irska. Díky vysokým daním na pálení začali vznikat černé palírny. Těchto palíren se ve Skotsku dochovalo obrovské množství a "Skotská" se tak stala vyhledávaným sortimentem a mnohými uznávaná, jako nejlepší na světě. Skotská whisky má přísná pravidla na výrobu a dělí se do několika druhů.

Místo: Balmoral

Letní sídlo královny Alžběty II.

Balmoral, hrad spojovaný s královskou rodinou. Ano je to letní sílo královny Alžběty II. K hradu patří rozsáhlí park ve kterém jsou monumentální stromy. V panství je veřejnosti přístupné jen málo. K vidění jsou tak osobní předměty z královské rodiny. Hrad byl postavený roku 1390. Dále hrad slouží jako válečný úkryt pro královskou rodinu.

Místo: Drum Castle

Věžový dům

Drum Castle je hrad který zaujme především svoji ohromnou věží. Původní hrad byl postavený jako Věžový dům ze 13. století a následně rozšířen do dnešní podoby. Jeho vzácností je především věž. Patří ke třem nejstarším věžovým domům dochovaných na území Skotska. I tento hrad sehrál svoji roli v boji za Skotskou nezávislost za doby krále Roberta Bruce. Dnes památka patří National Trust for Scotland. Otevřena je pouze v letní sezoně.

Místo: Dunnottar Castle

Hrad na pobřeží

Leží na východním pobřeží Skotska jižně od Aberdeenu. Hrad byl vybudován v 7. století na 50 metrů vysoké skále. Za svoji dobu byl několikrát přestavován. Nikdy nebyl dobytý obléháním, díky těžkému terénu. Hrad se proslavil především díky ukrývání Skotských korunovačních klenotů. Ve své poslední fázi života sloužil jako věznice.

Místo: Glamis

Místo matky královny Alžběty II.

Glamis původní lovecký sídlo z 11. století. Po další staletí prošel změnou po vzoru Francouzské renesance. Hrad je opravdu majestátní a na jeho významu se podílí i obrovská Francouzská zahrada. Toto místo proslavil dramatik William Shakespeare v díle Macbeth. Tím čím je hrad zajímavé je, že se zde narodila matka dnešní královny Alžběty II.

Místo: Katedrála St. Andrews

Zbořená katedrála

Katedrála stavěná v letech 1122 až 1159. Ve své době se jednalo o největší budovu ve Skotsku. V době církevní revoluce v 17. století došlo ke zničení katedrály. Takto bylo zničeno ve Spojeném království mnoho církevních budov. Budova pro nás může být spojována s husitou Pavlem Kravařem, který zde byl souzen a na náměstí následně upálen

Místo: Forth Rail Bridge

Skotský Golden Bridge

Most který je stejně slavný jako železniční most Glenfinnan. Je cílem mnoha turistů. Tento železniční most byl otevřený roku 1890 a jeho konstrukce je opravdu nadčasová. Most spojuje North Queensferry se South Queensferry, přes záliv Firth of Forth. Je dlouhý 2500 metrů a se svým rozpětím mezi pilíři byl ve své době světovým unikátem.

Místo: Rossylinská kaple

Místo opřené o mýty

Každý o ní slyšel. O pokladu templářů schovaný v kryptě Rosslynské kaple. Tento mýtus, který je popisován v knize Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Tak nesmazatelně proslavila toto místo. Nejedná se o nijak velikou kapli. Za to vnitřek opravdu ohromí svoji neuvěřitelnou zdobeností. Tím jak je kaple malá, tak její návštěvnost je extrémní. Roku 1446 byl položený základní kámen. Tímto místem prochází i dálková turistická stezka North Esk Way. Focení v kapli je zakázané.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam