Nejkrásnější místa Hruboskalska

Nejkrásnější místa Hruboskalska

To nejlepší z Hruboskalska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Hruboskalsko jako jedno z nejkrásnějších skalních měst České republiky nabízí spoustu zajímavých míst. Je zde nejen celá řada úžasných vyhlídek, ale kupodivu i spousta architektonických památek. Pojďte se podívat na ty nejkrásnější z nich

Obsah článku
Recenze [2x]

Mariánská vyhlídka

Navigovat na mapě
348 m / 1 142 ft

Mariánská vyhlídka patří mezi tři nejkrásnější vyhlídky v Hruboskalsku. Je odtud nejznámější výhled na zámek Hrubá skála a samozřejmě také na Trosky, Kozákov a třeba i Ještěd

Mariánská vyhlídka

Vyhlídka Na Kapelu

Navigovat na mapě
370 m / 1 214 ft

Úžasná vyhlídka na celou řadu hruboskalských věží včetně známého Kapelníka.

Vyhlídka Na Kapelu

Janova vyhlídka

Navigovat na mapě
356 m / 1 168 ft

Janova vyhlídka je velká odměna za opravdu strmý a dlouhý výstup. Přímo před sebou máte centrum hruboskalského skalního města. I odtud je krásný výhled na Kozákovský hřbet a ještě dále.

Janova vyhlídka

Vyhlídka U Lvíčka

Navigovat na mapě
352 m / 1 155 ft

Z Vyhlídky U Lvíčka máte před sebou celou řadu skalních věží a také dálný výhled do kraje. Určitě patří mezi nejkrásnější vyhlídky Hruboskalska

Vyhlídka U Lvíčka

Místo: Hrad Valdštejn

Severní strážce Hruboskalska

Jeden ze symbolů Hruboskalska leží až téměř na jeho severním konci. Hrad Valdštejn má pohnutou historii, sídlilo na něm i několik loupeživých rytířů. Dnes je jeho dominantou sněhobílý Kostel sv. Jana Nepomuckého.

Místo: Zámek Hrubá Skála

Zámek na vrcholu skal

Díky tomu, že je zámek Hrubá Skála postavený na vrcholku až 60 metrů vysokých pískovcových skal, je vidět opravdu z daleka. Hlavně z údolí řeky Libuňky, kudy vede hlavní silnice mezi Jičínem a Turnovem. Zámku dominuje věž, na kterou lze za poplatek vystoupat. Na nádvoří zámku se dostanete přes most s barokními sochami, který překlenovává hluboké skalní údolíčko. Vedle zámku je i Kostel sv. Josefa a lanové centrum. Zámek Hrubá Skála je nejlepší východisko do celého Hruboskalska.


Místo: Kopicův statek

Statek jizerského typu

I díky přilehlým skalním reliéfům patří Kopicův statek mezi nejzajímavější lidové stavby v Českém ráji. Mimo hlavní budovy a stodoly je zde k vidění i velmi zajímavý historický včelín, který by dělal parádu v nejednom skanzenu.

Místo: Arboretum Bukovina

Exotické stromy v Českém ráji

Ne moc známou zajímavostí Hruboskalska je Arboretum Bukovina. Byly zde vysázeny stromy převážně ze Severní Ameriky. Největším exemplářem je Jedle obrovská (Abies grandis). Mimo stromů zde najdete i hájenku a dřevěné sochy Dobrý duch arboreta.

Místo: Rozhledna Hlavatice

Zajímavá vyhlídka na Turnov

Na samém konci pískovcové plošiny Hruboskalska stojí zajímavá osamocená skalní věž Hlavatice, ze které je pěkný výhled na Turnov ležící v údolí Jizery a Ještědský hřeben. V dálce uvidíte i vrcholky Bezdězu a Ralska zdvihající se z Máchova kraje.

 


Místo: Kalvárie u Valdštejna

Tajemné místo v Hruboskalsku

Kalvárie u Valdštejna patří k místům se zvláštní energií. Díky tomu, že sem nevede žádná značená cesta, tak zde prakticky nikoho nepotkáte - jaký to rozdíl oproti zbytku skalního města, kde to překypuje turisty. Je zde jeskyně se svatými obrázky, která na vás spíš bude působit jako nějaká pohanská svatyně a nad tím tři kamené kříže s výhledem do kraje.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam