Návštěva Mělníka

Návštěva Mělníka

Město tyčící se nad soutokem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Minimální
Čas: 4:30 hod

Mělník je město ve středočeském kraji nacházející se na ostrohu nad soutokem Labe a Vltavy. Město bylo založeno ve 13. století a bylo městem královským. Jakožto věnné královské město sloužilo pro pobyt nejedné české královně. Mělník je znám také pro své víno. K rozvoji zdejšího vinařství přispěl už Karel IV., který sem dovezl vinnou révu z Francie. Městu dominuje zámek a kostel svatého Petra a Pavla, které lze vidět již z dálky.

Obsah článku
Recenze [1x]

Zámek

Navigovat na mapě
210 m / 689 ft

První zmínky o hradu pochází již z 10. století, kdy hrad patřil kněžně Emmě, manželce Boleslava II. Poté byl vlastněn manželkami českých panovníků. Žila zde i poslední žena Karla IV., který nechal Mělník prohlásit královským věnným městem, Eliška Pomořanská. Poslední královnou zde byla manželka Ji­řího z Poděbrad. Poté se zámek dostal do rukou Lobkowitzům, a později Černínům z Chudenic. V této době zde docházelo k výrazným přestavbám do dnešní podoby. Poslední Černínská dědička se prov­dala za Lobko­witze, kteří zde žili do roku 1948. Od roku 1993 jim byl zámek navrácen, postupně zpřístupněn veřejnosti a Mělnická větev Lobkowitzů zde žije dodnes.

Zámek
Kostel svatého Petra a Pavla

Kostel svatého Petra a Pavla

50.353901, 14.481781

Mělnická dominanta je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Vznik kostela se datuje kolem roku 1000, za doby kněžny Emmy. Svou nynější podobu však získal až v roce 1520. Ke kostelu přiléhá 60 metrů vysoká věž, která je v sezóně přístupná a nabízí krásný výhled. Lze zde navštívit také kryptu s kostnicí, kde byly ukládány ostatky již od 16. století.

Víno a Mělník

Navigovat na mapě
210 m / 689 ft

Přímo k zámku přiléhají vinice s různými odrůdami vinné révy. Vinařství zde podporoval již Karel IV. a vinařská tradice je zde zachována do dnes. Přímo na zámku si lze vybrat z množství zdejších odrůd vín, či posedět ve vinárně.

Víno a Mělník

Náměstí

Navigovat na mapě
264 m / 866 ft

Mělnické náměstí zaujme množstvím historických domů. Těm dominuje radnice s věžičkou. Uprostřed náměstí se nachází skruž, která označuje místo, kde se nachází zdejší vyhlášená studna. Tato studna drží rekord nejširší studny v České Republice.

Náměstí

Mělnické podzemí

Navigovat na mapě
219 m / 719 ft

Dalším zajímavým lákadlem tohoto města je zdejší podzemí, které zde vznikalo již od 13. století. Zdejší podzemí má 3 patra, která zasahují až do hloubky 25 metrů. V průběhu prohlídkové trasy, která je dlouhá asi 150 metrů, se dozvíme vše o hloubení podzemních chodeb a jejich využití. Součástí prohlídky je také nahlédnutí do zdejší výše zmíněné studny, která svou hloubkou (54 metrů) a také šířkou (4,54 metru) budí značný respekt.

Mělnické podzemí

Pražská brána

Navigovat na mapě
218 m / 715 ft

Pražská brána je jednou ze dvou věží, které byly součástí městského opevnění. Jedná se o pozdně gotickou stavbu z přelomu 15. a 16. století. Nyní se zde nachází kavárna a galerie.

Pražská brána

Vrázova vyhlídka

Navigovat na mapě
188 m / 617 ft

Co by to bylo za návštěvu Mělníka, kdybychom se nepodívali na soutok Labe a Vltavy. Nejdříve jsme se nechali zmást pohledem na soutok Labe a plavebního kanálu, ale nakonec jsme se přeci jen vydali na správnou vyhlídku. Zde nás čekal krásný pohled nejen na soutok, ale také na kostel a vinice.

Vrázova vyhlídka

Soutok Vltavy a Labe

Navigovat na mapě
188 m / 617 ft

Nyní jsme již jako správní češi viděli i náš nejznámější soutok.

Soutok Vltavy a Labe


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam