Naadam

Naadam

Tradiční mongolský festival v osadě Telmen

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Malá
Obtížnost:
Čas: 4:00 hod

Naadam je tradiční typ festivalu v Mongolsku. Festival je také nazýván „eriin gurvan naadam“ neboli „tři mužské hry“. Tyto hry jsou mongolský zápas, jízda na koni a lukostřelba a probíhají po celé zemi. Navzdory jménu festivalu se ženy účastní lukostřelby a dívky jízdy na koni, ale ne mongolského zápasu. Největší festival se koná v mongolském hlavním městě Ulánbátar během národního svátku 11. – 13. července, ale i ostatní města v Mongolsku mají své vlastní i když menší slavnosti Naadam.

Obsah článku
Recenze [1x]

Jízda na koni - odstartováno

Na rozdíl od klasických dostihů, které jsou obvykle krátké sprinty na 2 kilometry, mongolská jízda na koni jako součást Nádamu se jezdí napříč krajinou, se závody 15–30 km dlouhými. Koně se rozdělují do šesti skupin podle věku, s nejmladšími dva roky starými. Jezdci jsou děti (kluci i dívky) od 5 do 12 let.

Jízda na koni - odstartováno

Jízda na koni - do cíle

Po závodech prvních pět koní z každé kategorie obdrží titul ajrgjin tav a první tři dostanou zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Navíc kůň, který skončí poslední v kategorii dvouletých koní (dága), také dostane cenu pro prvních pět v přesvědčení, že se v příštím závodě umístí lépe.

Jízda na koni - do cíle

Mongolský zápas

Tradiční mongolský zápas je soutěž bez časového omezení, ve které zápasník prohraje, když se dotkne země. Zápasníci nosí dvoudílný kroj sestávající z těsné vesty (zodog) a krátkých kalhot (šúdag). Zápasníci jsou výhradně mužského pohlaví. Každý zápasník má pomocníka nazývaného zasúl. Zasúl zpívá oslavnou píseň vítěznému zápasníkovi po třetím, pátém a sedmém kole. Absolutní vítěz soutěže se nazývá arslan (lev).

Mongolský zápas

Diváci na tribuně

Třetí soutěží je lukostřelba. Účastní se jí jak muži, tak ženy. Muži vypálí 40 šípů ze vzdálenosti 75 metrů, zatímco ženy vystřelí 20 šípů z 60 metrů.

Diváci na tribuně

Mongolská vlajka nad tribunou

Naadam je nejvíce sledovanou událostí v zemi a má se za to, že existuje v různých podobách už po staletí. Původně se jednalo o náboženský festival, ale v dnešní době připomíná revoluci v roce 1921, kdy Mongolsko vyhlásilo nezávislost. Další populární aktivitou během Naadamu je hra s pomocí „šagaj“, což jsou ovčí hlezenní kosti, sloužící jako hrací pomůcky i jako symboly věštby a přátelství.

Mongolská vlajka nad tribunou


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam