Letní výstup na Veľký Rozsutec

Letní výstup na Veľký Rozsutec

malý okruh v Malé Fatře

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Tip pro náročnější turisty jak trávit celý den na Malé Fatře a zažít jak travnatý hřeben tak skály a lehké lezení na jedné z nejkrásnějších hor střední evropy.

Obsah článku
Recenze [1x]

popis trasy

Trasa měří 13 km a dá se stihnout s přestávkami za 7 hodin. Začátek cesty jsme s kamarádem zvolili z obce Štefanová, po modré značce k chatě Na Grúni. Po malém občerstvení, mají dobrou polévku a pivo, vedou naše kroky po cestičce ve sjezdovce. Kopec je to prudký, sem tam vidíme žlutou značku a pomalu se nám rýsují výhledy do krajiny. Za hodinku a něco se nacházíme na hlavním hřebeni Malé Fatry v místě zvaném Poludňový Grúň 1460 m. Na jedné straně jde vidět nejvyšší vrchol, Veľký Kriváň 1709 m, na straně druhé, travnatý kopec Stoh 1608 m, a cíl naší cesty Veľký Rozsutec 1609 m. Dále klesáme po červené značce přes sedlo pod Stohem, abychom se kousek vydrápali k rozcestníku a odbočili na žlutou značku. Travez Stohu není nijak náročný, jen když je mokro jsou kameny značně vychozené a kloužou. Docházíme na sedlo Medziholie. Kousek odtud mapa ukazuje pramen vody, ale ten je značně vysušen. Sedlo prozrazuje, že v letních měsících je zde spousta lidí kteří mají stejný cíl jako my. To nám ale nevadí, i tak se jde dobře, jen slunce trochu pálí. To už jsme v místě kde začínají řetězy. Nic těžkého pro běžného turistu, ale pro někoho můžou být některé pasáže vzdušnější. Při jistém kroku a držení se řetězů, však jde postup nahoru hladce a my se za jistou chvíli nacházíme v sedle pod vrcholem. Následuje ještě jedna vzdušnější pasáž s řetězy, pár kroků po chodníčku a jsme nahoře. Lidí je zde dost, i tak se dá najít místo na sezení a kochat se výhledy. Cesta do sedla Medziholie je stejná jako trasa výstupu. Opět stačí jistý krok a držení se řetězu a vše probíhá hladce. Opatrněji jdeme cestičkou plnou štěrku, to už jsme ale v lese a za chvíli se zastavujeme v sedle. Dále sestupujeme po zelené značce směr Štefanová. Místo kousek nad obcí kdy vycházíme z lesa je za mokra velice blátivé a klouže každý krok, nám ale slunce přeje celý den a tak se jde dobře až do obce.

Nad chatou Na Grúni

Navigovat na mapě
979 m / 3 212 ft

už nad chatou se otevírají krásné výhledy, z leva Veľký Rozsutec, v popředí sjezdovka na Poludňovém Grúni, v pravo se krčí Veľký Kriváň

Nad chatou Na Grúni

Dlouhozobka Svízelová

Navigovat na mapě
1 330 m / 4 364 ft

přezdívaná taky jako kolibřík

Dlouhozobka Svízelová

na Poludňovém Grúni

Navigovat na mapě
1 427 m / 4 682 ft

idylka

na Poludňovém Grúni

koník luční

Navigovat na mapě
1 370 m / 4 495 ft

krása byla jak ve floře tak fauně

koník luční

cestou k Rozsutci

Navigovat na mapě
1 188 m / 3 898 ft

pohled na Rozsutec od začínajícího svahu Stohu

cestou k Rozsutci

řetězy

řetězy

49.231583, 19.098667

místo kde začínají řetězy na Velkém Rozsutci

místo pod vrcholovým sedlem

místo pod vrcholovým sedlem

49.231945, 19.098612

ještě kousek jsem tam

srpnový vrchol

Navigovat na mapě
1 609 m / 5 279 ft

lidí je dost ale přesto se místo na sednutí vždy najde

srpnový vrchol

Vrchol

Navigovat na mapě
1 549 m / 5 082 ft

pohled z vrcholu na hlavní hřeben Malé Fatry

Vrchol
sestup

sestup

49.231945, 19.098612

dole jde vidět sedlo Medziholie

v lese

Navigovat na mapě
1 119 m / 3 671 ft

při sestupu nám dělal společnost tenhle motýl velký asi 5–8cm

v leseČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam