Lanovkou na Pico de Teide

Lanovkou na Pico de Teide

Lehce na nejvyšší hora Španělska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 3:00 hod

Píší o něm všichni průvodci, je to snad nejznámější symbol Tenerife, někteří vystoupili na vrchol od úpatí stratovulkánu, jiní si pomohli lanovkou. Každá návštěva je ale zajímavá, ostatně ty výhledy a někdy i proměny počasí stojí za to.

Obsah článku
Recenze [1x]

Lanovka

Asi nejjednodušší variantou je použití lanové dráhy. Pár technokratických údajů: spodní stanice je ve výšce 2356 m.n.m., vrchní pak ve 3555 m.n.m., kabinka pojme až 44 cestujících a cesta trvá 8 minut. Cena zpátečního lístku je (2018) 27,– EUR.

Lanovka

Pico de Teide

Vrchol stratovulkánu je ve výšce 3718 m.n.m. Výstup ovšem není pro každého, protože k němu potřebujete povolení. to se dá získat elektronicky na stránkách národního parku, ale doporučuje se zařizovat ho včas, nejpozději měsíc před plánovanou návštěvou.

Pico de Teide

Caldera

Během výstupu se čím dál tím víc odkrývají výhledy na apokalyptickou krajinu centrální kaldery.

Caldera

Ostrovy

Východním směrem je vidět sousední ostrov Gran Canaria. Pokud víte, kde hledat, najdete i jeho kultovní skalní útvar Roque Nublo. Naopak západním směrem se objevuje ostrov La Palma.

Ostrovy

Fortaleza

na sever pod námi je další zajímavý útvar, skalní hradba Fortale­za (2159 m.n.m­.). z informačního centra El Portillo sem vede cesta a výhled ze skalního hřebene na Teide je fascinující. Je to zcela určitě další dobrý typ na výlet.

Fortaleza

Caldera

Střední část centrální kaldery vypadá z téhle výšky jako plošina. Ve skutečnosti je dost členitá a vede tudy několik turistických cest.

Caldera

Sever ostrova

Na severu nad horizont vyrůstají vrcholy pohoří Anaga.

Sever ostrova

Caldera

Nad západní částí centrální kaldery, vyplněné černými lávovými poli, se vypínají další vrcholy, po kterých vede hřebenová cesta.

Caldera

Teno

Výhled z Teide je skutečně kruhový. Nejzápadnější částí Tenerife je pohoří Teno. Vstupní branou do něj jsou městečka Erjos a San­tiago del Teide. a ještě jedna rada na zá­věr: nepodceňujte aklimatizaci a před Teide si nějaký den vyšlápněte na některý z okrajových vrcholů kaldery. Rychlý výjezd autem / autobusem, následovaný lanovkou, nemusí každý (zejména při finálním výstupu na vrchol Teide) dobře snášet.

TenoČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam