Komodo

Komodo

Putování za "dinosaury"

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 2 dny

Národní park Komodo je v prvé řadě prakticky jediným místem, kde se mohou lidé setkat s vzácným varanem komodským – největším žijícím ještěrem, který je často nazýván „posledním dinosaurem na zemi“. Mimo to ale nabízí i nespočet nádherných scenérií a neskutečně bohatou a jedinečnou faunu i flóru. Komodo bývá zcela právem označován za ten nejkrásnější národní park v celé Indonésii.

Obsah článku
Recenze [2x]

Labuan Bajo

Navigovat na mapě
29 m / 95 ft

Nejčastějším a také nejjednodušším výchozím bodem do národního parku je stále rychleji se rozvíjející městečko – Labuan Bajo. Na tomto místě se v posledních letech začaly stavět spousty hotelů a zdejší turismus (na rozdíl od jiných částí ostrova Flores) čeká v blízké době opravdový rozkvět.

Labuan Bajo

Výlet lodí

Výlet do národního parku Komodo s profesionálními cestovními kancelářemi, které se dají najít i na internetu je možný, ale takové zájezdy jsou opravdu velmi drahé. Existuje však i podstatně levnější (a o dost dobrodružnější) řešení – stačí vyjít do ulic v Labuan Baju a místní obyvatelé vás začnou sami odchytávat. V každém druhém domě budou nabízet jednodenní i vícedenní výlety a díky konkurenci se dá docela dobře smlouvat. Je téměř jedno, se kterou místní „cestovkou“ se člověk vydá, protože nakonec budou všichni zájemci spojeni na stejné či podobné lodě (dle počtu). Na jedné lodi jsme tak všichni platili různou cenu (podle toho, kdo jak uměl smlouvat). My jsme zvolili výlet dvoudenní.

Rinca

Navigovat na mapě
34 m / 112 ft

Následujícího rána jsme vyfasovali šnorchly a ploutve a vyrazili do přístavu, odkud jsme vypluli směrem na ostrov Rinca. Již samotná cesta poskytuje překrásné výhledy.

Rinca

Pulau Pempe

Navigovat na mapě

Projížděli jsme okolo mnoha menších ostrůvků, včetně ostrova Pempe, u kterého jsme se později téhož dne zastavili na koupání a šnorchlování.

Pulau Pempe
Rinca

Rinca

-8.653838, 119.716888

První zastávka byla na jed­nom z hlavních ostrovů národního parku: Rinca. U vstupu do parku nás vítala velká brána se dvěma ješ­těry (zatím to byly pouze sochy), i když už po cestě lodí jsme v dálce na pláži zahlédli jednoho varana. Vstup do parku se platí zvlášť a platí pouze jeden den, dále je nutno zaplatit i poplatek za průvodce, poplatek na ochranu zvířat, poplatek za šnorchlování, a také další poplatky, až jsme měli chvílemi pocit, že už platíme i poplatky za poplatky :)

Kostra buvola

Navigovat na mapě
45 m / 148 ft

Těsně u vstupu na nás čekala kostra buvola – zřejmě jako varování, že i takto velká zvířata jsou běžně na jídelníčku komodských draků. Opodál ve stínu bylo menší stádo, zatím ještě živých buvolů, válejících se v bahenní lázni.

Kostra buvola

Varan

Navigovat na mapě
46 m / 151 ft

V naší skupince z lodi bylo 9 lidí a k takovému počtu jsme dostali 3 zkušené průvodce, vyzbrojené holemi s rozdvojeným koncem (ve tvaru jazyka varanů), který slouží k odstrčení při případném útoku. Mezi prvními čtyřmi varany, které jsme potkali, patřili dva k těm větším jedincům.

Varan

Varan

Navigovat na mapě
48 m / 157 ft

Od hlavního průvodce jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o životě varanů, ale i o dalších zvířatech, které jsme na ostrově spatřili.

Varan

Hnízdo

Navigovat na mapě
40 m / 131 ft

Spatřili jsme také hnízdo varanů, které hlídala středně velká samička.

Hnízdo

Stromy

Stromy

-8.658584, 119.716949

Na ostrově je také velmi rozmanitá vegetace. Zajímavé byly zejména stromy propletené s palmami.

Strom s lebkami

Navigovat na mapě
43 m / 141 ft

Nejvzdálenějším místem okruhu, který jsme šli, bylo místo s vodou, kde se ještěři poměrně často vyskytují, bohužel jsme tam ale žádného nepotkali. Místo toho jsme ale potkali divoká prasata a tabony oranžovonohé, což jsou velcí hrabaví ptáci, jejichž opuštěná hnízda používají právě varani jako hnízda vlastní. Je zde také docela zajímavý strom, na kterém jsou zavěšeny lebky zvířat.

Strom s lebkami

Varan

Navigovat na mapě
41 m / 135 ft

Po cestě zpět jsme ještě narazili na stopy varanů a na jednoho drobnějšího jedince, který v parném horku odpočíval ve stínu stromů.

Varan

Šnorchlování

Navigovat na mapě

Kvůli nepříznivému proudu jsme museli trochu přeházet plán. Původně jsme měli přejet až k ostrůvku Kalong, který je v zálivu většího ostrova Komodo, kde jsme měli pozorovat kaloně (příbuzní netopýrům, ale mnohem větší), jak vylétají po západu slunce. Poté jsme v témže zálivu měli i přenocovat na lodi. Místo toho jsme nejprve zamířili zpět k ostrovu Pempe, kde jsme měli asi hodinu na plavání a šnorchlování.

Šnorchlování

Šnorchlování

Navigovat na mapě

Viděli jsme zde spoustu krásně barevných ryb a korálů nejrůznějších tva­rů.

Šnorchlování

Západ slunce

Navigovat na mapě

Před západem slunce jsme popojeli jen pár set metrů k nedalekým mangrovovým porostům, což bylo další místo, odkud se dalo pozorovat kaloně.

Západ slunce

Kaloň

Navigovat na mapě

Po západu slunce se obloha krásně zbarvila a my pak na horní palubě lodi čekali pár desítek minut na první kaloně, než začnou z mangrovů vylétat. Jejich velikost byla ohromná – ne nadarmo se jim říká létající lišky (flying foxes).

Kaloň

Spousta kaloňů

Navigovat na mapě

Postupně jich vylétalo víc a víc a celá paráda trvala více než půl hodiny, muselo jich tam být stovky tisíc a i když už byla téměř tma, stále vylétali další a další. To už ale kapitán lodi zavelel a museli jsme jet zpět k ostrovu Rinca, kde jsme v jednom klidném zálivu přenocovali. Létající lišky patřily k vrcholům celého dvoudenního výletu – byla to nepopsatelně nádherná podívaná.

Spousta kaloňů

Pulau Padar

Navigovat na mapě
40 m / 131 ft

Druhý den jsme vstávali brzy ráno a vyjeli jsme k ostrovu Padar, který se pyšní jednou z nejkrásnějších ostrovních vyhlídek vůbec. Samotné převýšení vyhlídky je sice jen asi 150m, nicméně v tom horku dá výšlap docela zabrat.

Pulau Padar

Pulau Padar

Navigovat na mapě
52 m / 171 ft

Na vrcholku se celý ostrov ocitne jako na dlani a jsou odsud vidět zátoky s krásnými plážemi, které často mění své barvy, dá se pozorovat pláž šedo-černá s tmavým sopečným pískem, klasická bílá, ale i růžová (zbarvená od červených korálů). Po většinu roku je ostrov suchý, pokrytý pouze suchou trávou a křovím, občas však po dešťové sezóně na krátkou chvíli celý zezelená. Dříve se varani vyskytovali i na tomto ostrově, ale to již díky nehostinným podmínkám zůstane jen minulostí.

Pulau Padar

Pulau Komodo

Navigovat na mapě
8 m / 26 ft

Po návratu na loď jsme přejeli k mnohem většímu ostrovu Komodo.

Pulau Komodo

Varan komodský

Navigovat na mapě
12 m / 39 ft

Na tomto ostrově nám byli opět přiděleni tři průvodci a s těmi jsme se vydali na další okruh, na kterém jsme viděli několik varanů.

Varan komodský

Hnízdo

Navigovat na mapě
13 m / 43 ft

Přestože byli varani na tomto ostrově menší (v porovnání s ostrovem Rinca), hnízdo, které jsme zde viděli, bylo naopak mnohem větší.

Hnízdo

Divoká prasata

Navigovat na mapě
13 m / 43 ft

Kromě varanů jsme narazili i na soustu jiných zvířat. Z těch drobnějších to byly menší ještěrky, či místní včelky, z těch větších například divoká prasata. Občas je dobré koukat i pod nohy, vyskytuje se zde i poměrně dost chřestýšů a sem tam i nějaká kobra – my jsme ale na žádné hady nenarazili. Není se ale třeba obávat, zkušení průvodci by je spatřili pravděpodobně dříve, než turisti.

Divoká prasata

Sambara ostrovní

Navigovat na mapě
9 m / 30 ft

U pláže na konci naší procházky se povalovalo okolo deseti místních jelenů (sambara ostrovní).

Sambara ostrovní

Růžová pláž

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Poté jsme se lodí přesunuli na ostrově Komodo jen o kousíček dál, koupat se na pláži s růžovým pískem. I zde byla možnost šnorchlování mezi nádhernými korály. Bohužel se mi tady na foťáku nečekaně vybila baterka a žádné další fotografie jsem už nepořídil.

Růžová pláž

Manta point

Navigovat na mapě

Poslední zastávkou našeho výletu, avšak jedním z vrcholů, byl tzv. Manta Point, což je místo v moři, kde se často vyskytují manty obrovské, což je největší druh rejnoka. Šnorchlování a plavání mezi 4–6m velkými mantami byl nezapomenutelný zážitek. V jeden moment jsem jich pod námi napočítal okolo osmi.

Manta point

Manta point

Navigovat na mapě

Manty nejsou člověku přímo nebezpečné a kdo se nebál trochu potápět, mohl se k nim přiblížit. Přestože nejsou nebezpečné, není radno je zbytečně dráždit – přece jen mávnutí ploutví takového monstra (vážícího tunu), dokáže s člověkem pořádně zamávat.

Manta pointČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam