Hörnlihütte, tak blízko Matterhornu

Hörnlihütte, tak blízko Matterhornu

Je pod Matterhornem, tak je šťastná!!!

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 6:00 hod

Matterhorn je nejhezčím, nejfotografova­nějším a nejobdivovanějším kopcem Alp. S nadmořskou výškou 4 478 m je sedmou nejvyšší horou Evropy. Vylézt na Matterhorn je snem mnoha horolezců. Jeho severní stěna patří mezi nejobtížnější alpské severské vrcholy. My se letos v létě dostali k Hörnlihütte, 1 200 výškových metrů pod vrchol Matterhornu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Zkusíme Hornlihütte?

Švýcarsko. Naše srdcovka. Pokolikáté již? Týden horských túr v Saas – Fee a Saas Grundu, luxusní počasí, ranní vstávání na východ slunce, překrásné výhledy, ticho a klid.
A druhý týden hurá do Zermattu, městečku v německy mluvící části kantonu Valais. Pro mnoho lidí Zermatt rovná se Matterhorn a mají pravdu. Tři dny v Zermattu, třikrát Matterhorn a pokaždé jinak.
 

  • První den klasika – jízda zubačkou i chůze po svých k horskému hotelu a vědecké stanici Gornergrat nacházející se ve výšce 3 130 m. Krása, ale na náš vkus mraky lidí, „turisti“ v mokasínech, „turistky“ v balerínkách. Nic pro nás. Mizíme dolů tou nejméně frekventovanou cestou. 
  • Druhý den ráno vyrážíme první zubačku v 7:30 na vrchol Gornergratu a to bylo panečku jiné kafe. Matterhorn bez mráčků, ukázal se nám v plné své kráse, přesně jak vidíme na pohlednicích, v katalozích či jinde na internetu. Až se nabažíme ranním tichem a divokým klidem uprostřed hor vyrážíme směr Schwarzsee, kde začínáme Matterhorn glacier trail s plánovaným cílem na Trockener Steg, celý trek se v zásadě točí kolem Matterhornu, krása, krása, krása!!! Z Trockener Stegu lanovkou na vyhlídkovou plošinu Klein Matterhorn, no dobrý, ale trochu zklamání, čekala jsem od toho více. 
  • Asi jsem se rouhala, neb druhý den ráno jsem si chtěla zopáknout brzké ranní velehory, no a se 2 japonci jsem uvízla ve výtahu právě na onu zmiňovanou vyhlídkovou plošinu. Desítky minut uvězněni ve výtahu, bez signálu, ve tmě, nouzové zvonění nefunguje či na něj nikdo nereaguje. Po nekonečně dlouhých minutách se mi podařilo kontaktovat SOS linku, která nás dopravila nahoru na plošinu, ale zpátky po svých po evakuačních schodech. Uff… Huráá jsem dole. Pak se sejdu s dětmi opět u Schwarzsee a tentokrát je našim cílem nejvýše položená chata pod Matterhornem – Hörnlihütte (3 026 m n. m.), místo nástupu horolezců na své výpravy – cesta není nebezpečná, to vůbec, ale dávat pozor, kam se šlape, se každopádně musí, a tak téměř 1 000 výškových metrů stoupání není zadarmo. Ale dali jsme to, a jak pravila moje dcera „Je pod Matterhornem, tak je šťastná „. Hora se halila do mraků, tak v plné kráse jako při ranním výjezdu na Gornergrat vidět nebyla, ale propocená trika stála určitě za to. 
Ráno na Gornergratu

Ráno na Gornergratu

Ranní probuzení pod Gornergratem

Matterhorn glacier trail

Před dosažením Trockener Stegu

Matterhorn glacier trail

Hörnligrat začíná

I cesta může být cíl…

Hörnligrat začíná

Hörnlihütte se přibližuje k nám nebo my k ní?

Cestou necestou schůdkami i žebříky

Hörnlihütte se přibližuje k nám nebo my k ní?

Ta dřina stojí za to - pod Hörnlihütte

Chvílemi je tu trošku těsno..

Ta dřina stojí za to - pod Hörnlihütte

A jsme tu. Dál už jen horolezci!!

A jsme tu. Dál už jen horolezci!!

Hörnlihütte, 3 206 m n. m.

Je pod Matterhornem, tak je šťastná!

Je pod Matterhornem, tak je šťastná!

Hörnlihütte, 3 206 m n. m.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam