Cestopis Kuba mýma očima

Cestopis Kuba mýma očima

Aneb na návštěvě u Marxe a Engelse

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2 týdny

Co by měl každý turista, který chce navštívit ostrov svobody vědět? Přinejmenším to, že se vyplatí být neustále ve střehu. Ušetří to nemalé peníze. Kubánci jsou totiž mistři obchodu! Zastavíte se na chvíli jen kouknout do mapy a už se k Vám jeden přitočí, nabídne pomoc a radu a než se nadějete, nažene Vás do rukou obchodníků s doutníky. Jsou mistry manipulace. Takže si pamatujte, žádná pomoc ani rada není na Kubě zdarma! Vlastně – nic není na Kubě zdarma. Vše stojí minimálně 1 CUC.

Obsah článku
Recenze [1x]

Vyplatí se smlouvat,

nechat si vše ukázat, předvést a pak teprve platit. Ceny taxíků, ubytování, doutníků, výletů apod. jsou přinejmenším dvojnásobné. Ale nedivme se, komunistický režim zdecimoval hospodářství a možnosti obživy. Kubánci se naučili přežívat jak se dá a utrhnout si alespoň část z peněz, které turisté do země přivážejí. Kubánců je mnoho, takže nabídka vysoce převyšuje poptávku a o Vás, jako o zdroj deviz se obyvatelé Kuby doslova poperou. Vrhnou se na Vás, sotva vystoupíte z letadla, osloví Vás na ulici, počkají si na Vás u autobusu.
Kdo se tím však nenechá otrávit, užije si karibských vln a pláží. Pozná jinou kulturu a objeví, že Kuba je krásný kus země. Že lidi jsou tam dobří i zlí, jako všude jinde a bude jim držet palce, aby ten marasmus ,ve kterém už nějaký ten pátek žijí, přemohli.

Havana - veselá holka se smutnýma očima

Jestli jsem nebyla na něco připravená, tak na tohle. Od dětství slýchám o životě na Kubě. V šedesátých letech tam otec pobýval dva roky pracovně a vzal k tomu celou rodinu. Podotýkám, že to jsem ještě nebyla na světě, abyste nenabyli dojem, že tohle povídání píše nějaká stará rašple. Pojmy jako Varadero, Viňales, Zátoka Sviní jsem znala už jako dítě. Ale tohle byl šok. Padesát let stačilo, aby komunistický režim nechal zpustnout nejen domy, ale i lidské hodnoty. Vše vypadá jakoby zakleté v čase. Polorozpadlé domy, opuštěná hřiště, vybydlené paneláky. Ale pak jsem se na celou věc začala dívat jinak. Žijí tu lidé a ti lidé se snaží přežít. Snaží se postarat se o své děti. V mezích, které jim byly striktně dány se pohybují kolikrát na hranici, aby se dostali k jídlu, k výdělku. Nejsou jiní. Jsou jen v jiné situaci.

Havana - veselá holka se smutnýma očima

Havana - pohled z terasy

Kolikrát se mi nechtělo věřit, že v těch rozvalinách bydlí lidé. Ale bydlí.

Havana - pohled z terasy

Havana - Malecón

Navigovat na mapě
8 m / 26 ft

Široké a 8 km dlouhé nábřeží. Kubánci chytají ryby a opodál stojí cedule : Zákaz rybolovu! Jako u nás :)

Havana - Malecón
Doprava na Kubě

Doprava na Kubě

Nejčastějším druhem dopravy jsou autobusy. Ty turistické i ty pro Kubánce, což jsou většinou předělané náklaďáky. Dalším druhem dopravy jsou auta a kdo auto nemá, stopuje s bankovkou v ruce. Kdo nemá ani auto a nemá ani na autobus jezdí koňským povozem, ve městě pak rikšou. Nebo může zkusit kubánskou specialitu – cocotaxi.

Havana - Kapitol

Havana - Kapitol

Je zvláštní, že zrovna na Kubě člověk vidí napodobeninu amerického Capitolu.


Havana - Náměstí revoluce

Odtud Fidel promlouval k davům.

Havana - Náměstí revoluce

Havana - Pevnost El Moro

Navigovat na mapě
11 m / 36 ft

Pevnost, která chránila Havanu před nájezdníky z moře. Odtud vidíte Havanu jako na dlani. Dostanete se k ní trochu netradičně – tunelem, který vede pod zálivem.

Havana - Pevnost El Moro

Varadero

Navigovat na mapě

Veradero je nejznámější turistická oblast, kde se můžete válet na pláži, popíjet kubánské kafe v kavárně, dobře se najíst a zatancovat. Je zde bezpečno a čisto. Pláže jsou plné a moře karibsky průzračné. Jen pozor na sluníčko!

Varadero

Cayo Coco

Navigovat na mapě
1 m / 3 ft

Pro mne nejkrásnější, co jsem na Kubě viděla. Azurové moře a bělostný písek. Tohle místo prý mají v oblibě Kanaďané. No není divu. Proti jejich sychravému počasí je tohle učiněný ráj. Pokud bych měla být zasněně romantická, tak zde bych si dovedla představit líbánky.

Cayo Coco

Budujme socialismus na každém kroku.

Není to zase tak dávno, co jsme podobné plakáty měli i u nás doma. Naštěstí se to budování lepších zítřků přesunulo trochu jiným směrem. Nicméně – když si tak čtu ty volební billboardy ….

Budujme socialismus na každém kroku.

Trinidad

Navigovat na mapě
76 m / 249 ft

Koloniální městečko Vás měkce pohladí po duši. Lidé se sem chodí radovat. Úzké uličky dlážděné kamením, v centru na schodech každý večer hraje živá hudba.

Trinidad

Viňales

Navigovat na mapě
145 m / 476 ft

Vedle Varadera a Trinidadu další nejčastěji navštěvovaná oblast. Zdejší kraj je pověstný pěstováním tabáku a výrobou doutníků. Vápencové podloží dalo vzniknou rozsáhlým jeskynním systémům a skalnaté útvary, zvané mogoty jsou pro tuto část Kuby charakteristické. Zde můžete jezdit na koni nebo pozorovat úchvatné západy slunce. Bodrý Kubánec Vám tu předvede jak vyrobit doutník a vysvětlí Vám, jak to s tím pěstováním tabáku vlastně je. Jo a ještě poznámka – nikde jsem neviděla, že by doutník šoulela černá Kubánka na vlastním stehně! Vždy jen Kubánec a na prkýnku.

Viňales

Zátoka sviní a Playa Girón

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

V zátoce sviní proběhla v roce 1961 invaze kubánských exulantů, jejichž cílem bylo svrhnout režim Fidela Castra. Akce byla financována americkým režimem. Kubánská armáda rozdrtila protivníky do tří dnů a dodnes z této slávy žije. My jsme ovšem věnovali pozornost spíš překrásné pláži Girón, která byla téměř liduprázdná. A také grilované rybě. Tu nám připravil místní stánkař. Čekali jsme, že zaplatíme nehorázný peníz, protože ryba je na Kubě trochu extra záležitostí (všude se jí hlavně kuřata), ale za dvě porce a dvě piva jsme i se spropitným dali 25 CUC!

Zátoka sviní a Playa Girón


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam