Bali – historie, kultura, příroda

Bali – historie, kultura, příroda

Zajímavá místa Bali od jihu k severu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3 dny

Během 3 dnů, klidně však i týdny lze objevovat následující kulturní a přírodní krásy ostrova. Ty jsou dosažitelné třeba na skútru, je možné jednotlivé úseky zdolávat i pronajatým autem s řidičem. To je ostatně velmi dobrá alternativa, protože znalost zdejších poměrů a poněkud chaotické značení silnic nahrává angažmá místního znalce.

Obsah článku
Recenze [1x]

Uluwatu

Navigovat na mapě
39 m / 128 ft

Chrámový komplex je zasazen do úchvatných kulis vysokých skalních útesů jižního pobřeží Bali. Nad útesy vede cesta, pod níž hřmí vlny oceánu. V celé oblasti žijí tlupy opic, které mají rády např. mobily turistů, které jim vytrhávají z rukou a za pár sekund jsou schopny dostat se do útrob přístrojů všech světových značek.

Uluwatu

Uluwatu

Na Bali se dají objevit klidná místa bez masového turismu a kolon autobusů, přivážejících zástupy turistů. Na Uluwatu se ale musíme připravit, že ten nejlepší výhled budeme sdílet s množstvím jiných zájemců.

Uluwatu

Uluwatu Beach

Tato jižní oblast Bali je především rájem surfařů. Vítr a velké vlny jsou předpokladem jejich spokojenosti. Je tu několik pláží, zasazených bezprostředně pod skalní útesy, které si ovšem musíme zasloužit strmým sestupem a výstupem.

Uluwatu Beach

Tirta Empul

Navigovat na mapě
515 m / 1 690 ft

Cestou do vnitrozemí navštěvujeme chrám Tirta Empul. Jsou tu posvátné lázně, kam se sjíždí poutníci z celého ostrova ke koupeli ve svatých pramenech.

Tirta Empul

Průvodce

Náš řidič je výborný znalec zdejší flóry a fauny. Zastavujeme na okraji pralesa, jdeme do jeho útrob a dostáváme zasvěcený výklad o zdejším životě.

Průvodce

Uprostřed pralesa

Prales nabízí řadu užitečných plodů. Bali je ovšem známé i svojí kávou. Ochutnávka uprostřed divoké přírody je výborným zážitkem. Je libo např. cibetková káva kopi luwak?

Uprostřed pralesa

Rýžová pole

Základem místní potravy, stejně jako ve většině Asie, je rýže. Rýže na Bali spojuje člověka s bohy a zůstává potravou jeho duše i po smrti. Pěstuje se tu cca 2000 let. Používané metody sklizně jsou asi o polovinu mladší.

Rýžová pole

Tegalalang

Navigovat na mapě
426 m / 1 398 ft

Tato rýžová pole severně od Ubudu leží na terasách hlubokého a strmého údolí. Při místních teplotách a vlhkosti to není občas jednoduché šplhání, o to atraktivnější je okolní krajina.

Tegalalang

Jatiluwih

Kdo by to byl řekl, že se rýže dostane i do památek UNESCO. Právě takovou památkou jsou i rýžové terasy Jatiluwih. Oproti Tegalalang je tu krajina otevřenější a také rozsah území je mnohem větší.

Jatiluwih

Ulun Danu

Navigovat na mapě
1 234 m / 4 049 ft

Tento vodní chrám byl postaven v roce 1663 a leží na západním břehu jezera Bratan. Je považován za dočasné sídlo bohů, různé náboženské slavnosti jsou tu na denním pořádku.

Ulun Danu

Tirtagangga a Ujung

Vodní palác Tirtagangga byl založen poměrně nedávno v roce 1947 králem Karangasem. Je obklopen rýžovými poli a dominuje mu velká vodní fontána. Je odsud pěkný pohled na jižní svahy vulkánu Agung. Vodní palác Ujung je o něco starší, jeho stavba probíhala v letech 1909 až 1921.

Tirtagangga a Ujung


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam