Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou

Zámek včetně zámeckého areálu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Město Zruč nad Sázavou, v jehož centru je umístěn zámek, včetně zámeckého areálu, se nachází v okrese Kutná Hora, v kraji Středočeském. Město je velmi blízko dálnice D1, asi 68 km od Prahy (exit 56). Od Kutné Hory je vzdáleno 32 km.

Obsah článku
Ubytování
Recenze

Pohled na zámek od náměstí

Poslední šlechtický rod Schebků nechal zámek přestavět do pseudogotické podoby. V roce 2003, odkoupením od potomků rodu Schebků, se zámek stal majetkem města a to po obdržení dotace na projekt „Zručský zámek ožívá", se ve třech etapách pustilo do jeho úprav.

Pohled na zámek od náměstí

Kolowratská věž s částí starých hradeb

Po dokončení úprav zámku se rozšířil i prohlídkový okruh. Součástí jednoho je i výstup na Kolowratskou a zámeckou věž, odkud je krásný výhled na starou část města, řeku Sázavu a Posázavskou dráhu. Pro nejmenší je tu prohlídkový okruh zábavně naučnou stezkou rytíře Miloty z Kolowrat. Na půdě zručského zámku je umístěna stálá expozice „Království panenek“. V prostorách zámku se také nachází Regionální muzeum a Městský úřad.

Kolowratská věž s částí starých hradeb

Naučná stezka s herními prvky

U zámku byla též vybudována dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti. Ozdobou parku je několik soch, letitých stromů a cizokrajných keřů. Minulé časy zde připomíná Kolowratská věž a část původního opevnění.

Naučná stezka s herními prvky

Vodácké muzeum

Unikátní muzeum v Čechách a možná i v Evropě je umístěno v areálu Zručského dvora, jen pár kroků od zámku.

Vodácké muzeum

Zámecký park

Nenápadný darovací kámen u zámecké brány připomíná podpis darovací smlouvy na zámecký park mezi potomky šlechtického rodu Schebků a představiteli města Zruč nad Sázavou. Tento nádherný park vyniká nejen vzácnými dřevinami, ale i kvetoucími rostlinami a malým rybníčkem. Krásné stinné místo se letních měsících stalo útočištěm i pro místní obyvatele.

Zámecký park

Zámecká brána z pohledu od zámku

Vedle zámecké brány, hlavního vstupu do zámeckého areálu, je umístěn zvukový informační panel o historii města, zámku a parku. Podél příjezdové cesty je i parkoviště.

Zámecká brána z pohledu od zámku

Jeden z přístupů k zámku

Přístupů k zámku je několik a z více stran. Jeden z nich je od náměstí, kde je i volné parkoviště. Tohoto přístupu k zámku lze využít i pokud cestujete vlakem. Nádraží je nedaleko, v docházkové vzdálenosti náměstí.

Jeden z přístupů k zámku

Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Ubytování v okolí
Načítám
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam