Uganda

Článek Život v Kisoru

Typické africké městečko s barvitým trhe

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
Život v Kisoru
Vloženo: 18.04.2014
© gigaplaces.com
Byli tam:

Městečko Kisoro leží jen kousíček od trojmezí států Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Je to jednak křižovatka cest, ale hlavně ideální výchozí místo do Národního parku Mgahinga, kam jezdí turisté pozorovat kriticky ohrožené horské gorily. Ty žijí jen v této oblasti sopečných vulkánů. Městečko má ale kouzlo samo o sobě tím, že žije typickým africkým životem. Pokud máte volné odpoledne, vyplatí se vyrazit na místní trh nebo prostě jen tak pozorovat život, který je pro mimo afrického cestovatele poněkud nezvyklý.

Hlavní ulice v Kisoru

Uprostřed města se hlavní ulice rozdvojuje a tvoří jakési náměstíčko, které je kolem dokola lemováno obchůdky či hotýlky. Není zde problém sehnat ubytování za rozumnou cenu, najíst se, nebo si domluvit výlet do národního parku Mgahinga či na nějakou ze sopek v okolí.

Hlavní ulice v Kisoru
Autor: © gigaplaces.com

V centru Kisora

Na náměstíčku se kromě obchůdků nacházejí i odpadky, které přebírají místní zvířata. Těch je tu dost, neboť Kisoro má spíše vesnický charakter.

V centru Kisora
Autor: © gigaplaces.com

Boda-boda

Kromě toho tu parkují mototaxi, kterým místní říkají „Boda-boda“. Svezení je to obvykle za pár korun, i když bílému turistovi se obvykle vyplatí smlouvat. Během pár minut se tak dostanete v podstatě kamkoliv do blízkého okolí.

Boda-boda
Autor: © gigaplaces.com

Silnice na trh

Hlavní silnice se na jedné straně Kisora rozdvojuje směrem buď na hranici s Rwandou či s Kongem a na druhou stranu vede východním směrem do města Kabale. Právě na východním konci Kisora je trh, na který proudí davy lidí. Ze středu města sem můžete dojet na motorce nebo dojít cca za 10 minut po svých. Zajímavostí silnice na Kabale je, že asi 2 km za městečkem tato silnice křižuje přistávací dráhu místního letiště.

Silnice na trh
Autor: © gigaplaces.com

Na trhu

Samotný trh je uvnitř jakési kruhové stavby, kam se vchází několika branami, ale i mimo tuto stavbu. Dá se zde sehnat spousta věcí od jídla přes oblečení a jak je pro Afriku typické, tak trh hraje nejrůznějšími veselými barvami.

Na trhu
Autor: © gigaplaces.com

Na trhu 2

Místní zde neprodávají jen zeleninu, ale i ryby a maso. Bílý turista se tady jen tak neschová a bude zřejmě budit jistou pozornost. Opatrnost je třeba zejména při pořizování fotografií, protože ne všichni jsou rádi objektem vašeho zájmu.

Na trhu 2
Autor: © gigaplaces.com

Za branou

Mimo hlavní budovu trhu se prodávají zejména objemnější věci, jako jsou trsy banánu nebo cukrová třtina.

Za branou
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Banány

Typické pro Ugandu i pro jiné země Afriky jsou obrovské trsy banánů. Tyto velké zelené banány se používají na jídlo spíše jako náhražka brambor a i podobně chutnají. Tyto trsy o značné hmotnosti se obvykle přepravují na kolech, na kterých místní dokážou odvézt místy až těžko uvěřitelný náklad.

Banány
Autor: © gigaplaces.com

Přeháňka

Pokud máte štěstí a rychle se přižene krátká přeháňka, pak na trhu nastane shon, kdy všichni balí a zakrývají svoje zboží. Právě to je chvíle, kterou si fotograf může vychutnat. Častým obchodním artiklem je dřevěné uhlí, nicméně ekologicky smýšlejícím turistům se při pomyšlení na kácení lesů dělá asi trochu nevolno.

Přeháňka
Autor: © gigaplaces.com

Cestou z trhu

Vůbec nejčastějším a nejdostupnějším prostředkem pro přepravu menších nákladů je v Africe nošení věcí na hlavě. Místní ženy (ale i muži) nosí na hlavě opravdu všelijaké věci. Opravdu velmi těžko tak narazíte na Afričanku s křivými zády.

Cestou z trhu
Autor: © gigaplaces.com

Přenášení nákupu

Místní ženy nosí jakýkoliv i hodně neforemný nákup na své hlavě s naprostou lehkostí a ladností.

Přenášení nákupu
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Okruh Keňou, Ugandou a Tanzánií

Pokud se už vydáte do Rovníkové Afriky a máte okolo třech týdnů času není špatné udělat okruh hned po třech sousedících zemích:… pokračovat ve čtení

Okruh Keňou, Ugandou a Tanzánií
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety jihozápadu Ugandy

Jihozápad Ugandy nabízí to nejlepší co můžete v této zemi navštívit. Vysoké hory, sopky a krásné národní parky umožňující vidět i… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety jihozápadu Ugandy
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Uganda? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.