Z Irkutsku pod Munku-Sardyk

Z Irkutsku pod Munku-Sardyk

Cesta Tunkinskou dolinou

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Průměrný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 2 dny

Cesta do pohoří Východních Sajan vede od Bajkalu a to buď z Irkutska, kde je letiště nebo ze Sljudjanky (případně z Kultuku), které leží na nejjižnějším cípu Bajkalu a jsou dosažitelné vlakem

Obsah článku
Recenze

Irkutsk

Navigovat na mapě

Do Irkutsku se můžeme dostat buď letadlem (například z Moskvy), nebo vlakem, protože město leží na transsibiřské magistrále. Přibližně 5000 km z Moskvy vlaku trvá přibližně 4 dny. Z Irkutska jezdí autobusy přímo do Tunkinské doliny, ale dá se pronajmout i auto, nebo se můžeme nechat dopravit během cca 2 hodin přímo do hor vrtulníkem.

Irkutsk

Kultuk

Navigovat na mapě

Pokud jedeme autem nebo vlakem z Irkutsku do Sljudjanky, tak přijedeme k jižnímu břehu Bajkalu do městečka Kultuk (Култук), kde je křižovatka a na západ vede silnice přes Tunkinskou dolinu do Mongolska a směrem na Orlik (Орлик). Právě tato silnice nás dovede do výchozího místa pro výlety ve Východních Sajanech.

Kultuk

Sljudjanka (Слюдянка)

Asi 5 km na jih od Kultuku je Sljudjanka (Слюдянка). Dobrou variantou je dojet vlakem právě sem (staví zde i rychlíky). Jde o poměrně klidné městečko a zároveň i výchozí bod pro výstup na Pik Čerského (пик Черского), případně na trek pohořím Chamar-Daban (Хамар-Дабан). I zde se dá najmout auto pro cestu do Tunkinské doliny.

Sljudjanka (Слюдянка)

Lázně

Po cestě Tunkinskou dolinou, která je sama o sobě nádherná a lemovaná pohořím východních Sajan (konkrétně Kitojskými a Tunkinskými golci (Kitojskie i Tunkinskie golci), se můžeme zastavit v některých lázních, které nabízejí koupání v horké vodě. Příjemné je to zejména pokud se vracíme z túry. Jedno takové místo je Žemčug (Жемчуг) u silnice asi 20 km před městečkem Kyren, které je správní oblastí regionu a kde jsou i některé úřady správy národního parku.

Lázně

Koupání s výhledy

Místní koupele jsou za malý poplatek příjemnou relaxací v teplé vodě s výhledy na horské štíty. Dalšími místy, kde je možné se ohřát, jsou například o poznání turističtější Aršan (Аршан) nebo Nilovskaja pustiň (Ниловская пустинь) – odkud se vychází i směrem do hor k dalším pramenům v dolině Šumak (Шумак).

Koupání s výhledy

Most přes řeku Irkut

Asi 20 km za vesničkou Mondy (Монды) je most přes řeku Irkut, kde ukončíme jízdu, pokud chceme jít do oblasti Munku Sardyku (Мунку-Сардык). Tato silnice jinak pokračuje ještě dále až do Orliku (Орлик), odkud se můžeme vydat směrem do doliny vulkánů za dalšími minerálními prameny případně na pik Topografů (пик Топографов). Mondy (Монды) je i hraničním přechodem do Mongolska, který byl ale otevřen pouze pro občany s ruským pasem.

Most přes řeku Irkut

Cesta do základního tábora

Od mostu přes Irkut se vydáme jižně podél řeky Bílý Irkut (Белий Иркут) směrem k základnímu táboru Strelka (Стрелька). Po obou stranách se můžeme už zde kochat výhledy na skalní stěny okolo nás.

Cesta do základního tábora

Strelka (Стрелька)

Základní tábor se nazývá Strelka (Стрелька) a leží na soutoku Bílého Irkutu a Muguveku (Белий Иркут и Мугувек). Nad korytem řeky jsou vyvýšené břehy, kde se dají postavit stany. Ve dnech, kdy je v Rusku volno, zde bývá větší množství turistů.

Strelka (Стрелька)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam