Výstup z Nilovky na sedlo Šumak

Výstup z Nilovky na sedlo Šumak

Cesta do srdce Tunkinskych golců

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Průměrný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 1 den

Z Tunkinské doliny je několik možností jak se dostat do lázní Šumak. Pešky je tou nejsnadnější a také nejpoužívanější právě cesta přes 2 760m vysoké  sedlo Šumak (перевал Шумак). Tato pasáž pochodu není příliš náročná a měl by ji zvládnout i méně zkušený turista. Doprava do Tunkiské doliny je obdobná jak pod Munku-Sardyk (Z Irkutsku).

Obsah článku
Recenze

Od Nilovské pustiny do hor

Cesta začíná v Tunkinské dolině, kde se v osadě Turan (Туран) odbočí z hlavní silnice. Kousek za osadou Nilovaja Pustin (Ниловая Пустинь), kde se nachází i místní lázně, odbočíme z cesty na Chojto-Gol (Хойто-Гол) směrem k horám. Kousek odtud se nachází i malý budhistický klášter, kterým se v Rusku říká Dacan (дацан).

Od Nilovské pustiny do hor

Rozcestí u jezera (Стрелька)

Po cestě dojdeme k rozcestí, odkud se můžeme vydat dvěma různými dolinami. Tomuto místu se říká Strelka „Стрелька“. Poznáme ho podle jednoduché dřevěné boudy, která se při nepřízni počasí hodí jako útočiště. Za boudou je i jezero v jehož hladině se zrcadlí první skalní stěny

Rozcestí u jezera (Стрелька)

Nad hranicí lesa

Hned za dřevěnou boudou je v lese ukryto jezero s výhledy na okolní kopce. Od boudy ještě chvíli stoupáme lesní cestou po cestě, která vede více východně a pomalu se přibližuje k řece Eche-Gar (Ехэ-Гар). Postupně se dostaneme nad hranici lesa, a pokud budeme mít štěstí na počasí, přibydou pěkné výhledy po okolních horách.

Nad hranicí lesa

Zbytky zimy v létě

Řeka se postupně zmenšuje a my pomalinku stoupáme. I v červenci jsou v tomto úseku na řece velká ledová pole, která svou namodralou barvou připomínají antarktické ledovce, ovšem v kapesním měřítku. Z některých míst budou i pěkné výhledy do Tunkinské doliny a na protější horský hřeben, který tvoří hranici s Mongolskem.

Zbytky zimy v létě

перевал Шумак

Po dalším pochodu se nám za kopci po pravé ruce konečně objeví sedlo Šumak (перевал Шумак). My však ještě než k němu začneme stoupat, musíme přejít řeku. Pěšinka je zde obvykle dobře patrná, takže cestu bychom ztratit neměli. Na okolních kopcích může napadnout několik centimetrů sněhu v kterémkoli ročním období.

перевал Шумак

Koňské taxi

Po této cestě chodí na ruské poměry dost turistů, takže místní obyvatelé si přivydělávají pronajímáním koní na cestu. Lze tak ulehčit unaveným zádům a nechat vynést batohy nebo i sebe sama na hřbetu koně. Lepší je si to domluvit už dole ve vesnici, nicméně při troše štěstí se může naskytnout i možnost přímo na cestě, nicméně spoléhat se na to nelze.

Koňské taxi

Výhledy z cesty na Šumak

Při stoupání se otevírají stále lepší výhledy na hory za našimi zády a stojí za to si na chvíli odpočinout a kochat se výhledy. V některých místech se otevřou i pohledy na jezera, která však po dlouhou dobu zůstávají našim pohledům skryta.

Výhledy z cesty na Šumak

Sedlo Šumak

Konečně dosáhneme po kamenité cestičce našeho cíle – sedla Šumaku (перевал Шумак). Zájemci se mohou vydat po suti směrem na okolní hřebínky. Výhledy jsou odsud na obě strany sedla. Dojem ale trochu kazí odpadky, které zde zůstaly po nezodpovědných turistech.

Sedlo Šumak

Dolina řeky Ехэ-Гар

Před zahájením sestupu si ještě můžeme prohlédnout monumentální protější kopec a dolinu, odkud jsme právě přišli.

Dolina řeky Ехэ-ГарČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam