Výstup na Severočujský hřeben

Výstup na Severočujský hřeben

Strmý aklimatizační výstup

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 4:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 2: Přejít celý hřeben do druhého údolí z doliny Aktru (Актру) by bylo dost náročné. Proto se vyplatí během půldenního výstupu zdolat značnou část výškových metrů a druhý půlden si odpočinout. Rovněž nocleh ve výšce cca 2 700m n.m. může být brán jako aklimatizační a navíc na pěkném místě.

Obsah článku
Recenze

Údolí Aktru

Cesta začíná z údolí říčky Aktru nedaleko od horolezecké základny. Budeme stoupat jihovýchodním směrem na hřeben. Slunce začíná osvětlovat ledovec Aktru a skálu, kterou obchází.

Údolí Aktru

Ledovec Aktru

S přibývajícími metry se otevírá výhled na malý jazyk ledovce Aktru. Ještě předtím než nám výhled zakryjí skály, můžeme vlevo nahoře tušit i horu a sedlo Kupol (Купол), přes které budeme přecházet celý hřeben do dalšího údolí.

Ledovec Aktru

dolina Aktru (Актру)

Při pohledu na druhou stranu máme jako na dlani dolinu Aktru, kterou jsme se dostali až sem. Dole se leskne i hladina jezírka vedle horolezeckého tábora.

dolina Aktru (Актру)

cesta po kamenech

Stoupáme mezi balvany pořád nahoru směrem mezi dvě skály. Okolní terén dává tušit, že toto pohoří je z geologického hlediska poměrně mladé a stále se utváří.

cesta po kamenech

hora Aktru

Tak jak stoupáme výš, otevírají se krásné výhledy na celý závěr doliny Aktru (Актру), kterému vévodí velký ledovec, nad nímž ční stejnojmenná hora a další vrcholky, z nichž některé přesahují 4000 m.

hora Aktru

pohled do údolí

Protože na výstup máme celý den, je spousta času na pohledy do všech možných stran. Pohled dolů do údolí, odkud jsme před pár hodinami vynesli těžké batohy.

pohled do údolí

Pod plošinou

Před námi je skalní práh a mezi kameny teče občas potůček, aby se hned zase ztratil. Do cíle naší cesty je to už jen několik minut, protože po několika málo výškových metrech už přijdeme na rovné místo vhodné k táboření.

Pod plošinou

tábořiště

Vyšli jsme na plošinu, kde místy roste tráva a mezi kameny najdeme i drobné kvítí. Je tu malé jezírko a najít místo na stan by nemělo dát moc práce. Zbytek dne můžeme vyplnit odpočinkem nebo procházkami po okolí, které nám poskytnou další hezké výhledy.

tábořiště


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam