Výstup na Pik Čerského

Výstup na Pik Čerského

Jeden z mnoha Čerského vrcholů

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 11:00 hod

Hor s podobným názvem se dá v Rusku najít mnohem více. Výstup na tuto bajkalskou horu vysokou 2 090m n. m. začíná přímo na vlakovém nádraží ve Sljudjance. Pohodovým tempem by cesta tam i zpět neměla trvat ani méně zdatným turistům víc než dva dny (zdatní turisté nalehko možná i za den).

Obsah článku
Recenze

Brod přes řeku Sljudjanku

Cesta vede podél řeky Sljudjanky, kterou je nutno několikrát překonat. Asi ve třetině cesty je možno si koupit pivní (i jiné) občerstvení v turbáze. V případě setrvání přes noc lze objednat i ruskou saunu (báňu).

Brod přes řeku Sljudjanku

Pik Čerského (2 090m n. m.)

Od meteostanice (rusky „ГМС“) pokračujeme po cestě pořád mírně do kopce. V momentě, kde jde cesta po rovině, je třeba hlídat pěšinku odbočující doleva do kopce. Mezi rododendrony a ostatními květinami pak už nastoupáváme poslední metry, až se před námi objeví vrchol.

Pik Čerského (2 090m n. m.)

Jezero "srdce"

Vystoupáme na hřeben a pod sebou vidíme jezero, které dostalo příznačný název „srdce“. Teď už čeká opravdu jen několik posledních výškových metrů a v případě hezkého počasí i výhledy na pohoří Chamar-Daban.

Jezero "srdce"

Cestou na

Pokud neodbočíme z hlavní cesty směrem na vrchol, tak po chvilce sejdeme mírný kopeček ke komáří říčce. Na té je po proudu několik vodopádů, které můžeme, pokud máme dostatek času, navštívit. Po dalších několika minutách následuje „Čertovo jezero“, které je mělké a dá se v něm smýt únava z cesty. Leží v sedle „Čertova brána“. Odsud se dá pokračovat minimálně týdenním trekem, přejít celé pohoří a vrátit se zpět k Bajkalu.

Cestou na

Jeden z vodopádů na komáří říčce

Vodopádů je zde několik a jejich návštěva nezabere moc času. Rusové zřejmě na břehu řeky někdy staví improvizované sauny a chodí se ochlazovat přímo pod vodopád.

Jeden z vodopádů na komáří říčce


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam