Výstup na Munku-Sardyk

Výstup na Munku-Sardyk

Nejvyšší hora Východních Sajan

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 1 den

Мунку-Сардык (Munku-Sardyk) je už podle jména nejvyšší horou Východních Sajan. Мунку v Burjatštině (případně v Mongolštině) znamená věčný a  Сардык znamená hora nebo také nejvyšší. Výstup na 3 491 m vysokou horu není moc snadný, ale určitě stojí za to. V případě hezkého počasí poskytuje fantastické kruhové rozhledy a zanechává na duši cestovatelů a milovníků hor hlubokou stopu vzbuzující touhu se sem ještě někdy vrátit.

Obsah článku
Recenze

Cesta údolím říčky Muguvek

Pokud vycházíme ze základního tábora Стрелкa (Strelka), je třeba jít proti proudu říčky Мугувек (Muguvek). Cesta vede ze začátku užší soutěskou mezi skalami.

Cesta údolím říčky Muguvek

Jezero Echoj

Po výstupu na rovnější část údolí se údolí rozděluje. My stoupáme údolíčkem vpravo (nalevo cesta pokračuje do sedla Gorelova) a po rovinaté části přichází strmější pasáž, která nás dovede k jezeru Эхой (Echoj). Po celou dobu se můžeme kochat výhledy na štíty hor, které jsou často v mapě beze jména. Najednou se před námi objeví jezero a za ním je zároveň vidět cíl naší cesty – vrchol Мунку Сардык (Munku Sardyk).

Jezero Echoj

Stoupání do sedla Munku

Obejdeme jezero a pomalu začínáme stoupat do sedla Мунку (Munku). Držíme se více u hřebenu po naší pravé ruce.

Stoupání do sedla Munku

Památníček

Po cestě narazíme na ceduli, která slouží jako památníček dívce, která se stala bohužel obětí laviny. Tato cedule může  navíc posloužit i jako dobrý orientační bod. Od ní se dáme přímo po pravé ruce do sedla Munku (2 997m n. m.).

Památníček

Hraniční hřeben

Jakmile dosáhneme sedla Munku, ocitli jsme se na hranici s Mongolskem. Dá se pokračovat sestupem do další doliny za jiným výletem, ale pro výstup se dáme po hřebínku doprava. Cesta vede místy poněkud exponovanějším terénem a pod námi je navíc svah vedoucí o cca 500 m níž k jezeru Эхой. Nicméně záleží i na podmínkách. Před námi už je poměrně blízko vidět i samotný vrchol.

Hraniční hřeben

Poslední metry k vrcholu

Posledních několik desítek metrů vede po suťovišti. Pod námi se nachází na svahu malý ledovec. Výhledy na protější hřebeny jsou sice nádherné, ale stojí za to vylézt až na vrchol.

Poslední metry k vrcholu

Nejvyšší vrchol Východních Sajan

Konečně jsme v cíli výstupu a rozhledy jsou na všechny strany fantastické. Před sebou na východě vidíme, jak svahy Sajanského pohoří spadají směrem do Mongolska.

Nejvyšší vrchol Východních Sajan

Jezero Chubsugul

Na jih směrem do Mongolska je fantastický výhled na krásné jezero Хубсугул (Chubsugul). Toto jezero leží v nadmořské výšce (1 645m n. m.) a někdy se mu také říká mladší bratr Bajkalu, protože z něj vytéká řeka, která se pak stává součástí Selengy a teče do Bajkalu. Toto jezero bývá považováno za jedno z nejhezčích v Mongolsku a odsud ho máme téměř celé jako na dlani.

Jezero Chubsugul

Hřeben Východních Sajan

Na východní straně je pak vidět hřeben jdoucí dále po hranici. Nejblíže k nám jsou vrcholy г. Леонова, г. Авиатор а г. Крилья Советов (g. Leonova, g. Aviator a g. Krilja Sovetov). V dálce pak můžeme tušit kdesi pod kopci vesničku Mondy a Tunkiskou dolinu, kterou jsme po silnici přijeli od Bajkalu.

Hřeben Východních Sajan

Výhled na jezero Эхой (Echoj)

Na severní straně se pod námi rozkládá jezero Эхой (Echoj), odkud se obvykle zahajuje výstup a odkud jsme přišli i my. Směrem vpravo od něj pak klesá říčka Мугувек (Muguvek). Nad jezerem se tyčí г. Катка-Дура (g. Katka-Dura) a za ní pak lze tušit masiv Обзорной (Obzornoj).

Výhled na jezero Эхой (Echoj)

Hraniční hřeben z Munku

Na západě je potom jako na dlani celý hraniční hřeben, který vede až na пик Пограничный (pik Pograničnyj), který je jen o málo nižší než samotný Munku.

Hraniční hřeben z Munku

Sestup po ledovci

Když se dostatečně pokocháme můžeme zahájit sestup dolů. Nejrychlejší cesta vede přímo po ledovci k jezeru Эхой (Echoj). Sestup je poměrně strmý a tak je třeba na tuto cestu mít mačky a pro jistotu cepín, pokud by došlo k pádu. Když se šťastně dostaneme k jezeru, tak můžeme už pokračovat stejnou cestou, kterou jsme přišli dolů k táboru, případně se utábořit zde.

Na celý výstup i návrat je třeba počít s 12 až 14 hodinami chůze.

Sestup po ledovciČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam