Výstup na goru Obzornuju

Výstup na goru Obzornuju

Lehčí výstup v oblasti Munku-Sardyku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 7:00 hod

Tento výstup poskytuje poměrně hezké výhledy na hlavní hřeben Východních Sajan a může zároveň sloužit jako aklimatizační túra před výstupem na Munku-Sardyk. Na tento výstup není za dobrých podmínek nutné žádné zvláštní vybavení.

Obsah článku
Recenze

Masiv г. Обзорная (g. Obzornaja)

Ze základního tábora Strelka stoupáme podél říčky Bílý Irkut směrem k jejímu prameni a za chvíli se nám otevírají výhledy na masiv г. Обзорная – g. Obzornaja (2 900m n. m.). V zimním (jarním) období je říčka zamrzlá a tak je třeba postupovat opatrně!

Masiv г. Обзорная (g. Obzornaja)

Stoupání na vrchol

Po výstupu na planinu ještě před tím než dojdeme ke kameni, kterému někteří turisté říkají „Kozí kámen“ ponecháme říčku Bílý Irkut po levé ruce (asi ve výšce 2 200m n.m.) a začneme obcházet g. Obzornuju z levé strany. Stoupáme směrem vzhůru a před sebou máme výhledy na méně výrazný hřeben a na projití snadná sedla п. Контрастов (p. Kontrastov) a п. Архаров (p. Archarov) ty však necháváme po levé ruce.

Stoupání na vrchol

Bezejmenné sedlo

Po cca 2km dojdeme na bezejmenné sedlo, kde se stočíme doprava a začneme nejprve mírným stoupáním na samotný vrchol. Při pohledu zpět pěkně vidíme sedlo a na levé straně i konec úžlabí, kterým jsme do něho vystoupali.

Bezejmenné sedlo

Vrchol v dohledu

Konečně je vidět vrchol našeho cíle г. Обзорная (g. Obzornaja). Cesta vede po kamení, ale není nijak náročná a to ani terénem ani stoupáním.

Vrchol v dohledu

Vrcholové výhledy

Z vrcholu pokračujeme pořád dál po hraně svahu a při obdivování výhledů nesmíme zapomenout, kam šlapeme.

Vrcholové výhledy

Vrcholové výhledy 2

Postupně se otevírají i výhledy do doliny říčky Bílý Irkut, odkud jsme přišli a kam budeme i za chvíli sestupovat. г. Обзорная (g. Obzornaja) dělá čest svému jménu a výhledy nabízí skutečně hezké.

Vrcholové výhledy 2

Sestup do sedla Srednij

Z hřebenu pomalu sestupujeme do sedla Srednij (п. Средний) před námi. Můžeme odtud pokračovat různými směry. Lze také zahájit sestup po levé ruce a pokračovat Dolinou středního Irkutu (р. Средний Иркут) nebo po loukách nad ním. My v sedle však odbočíme vpravo a budeme se vracet do doliny Bílého Irkutu.

Sestup do sedla Srednij

Před sestupem

Ze sedla, ještě než zahájíme sestup, se můžeme ještě jednou pokochat výhledem na vrchol hory a přiložit kamínek na kamenné mužíky.

Před sestupem

Pohled zpět na sedlo

Pokud se při sestupu ohlédneme, je pěkný pohled zpět do sedla, г. Обзорная je zde po levé ruce. Výstup by šel udělat i v opačném gardu než jak je zde popsán.

Pohled zpět na sedlo

Výhledy při sestupu

I při sestupu do doliny Bílého Irkutu se nenudíme, protože dlouho máme výhledy na protější hřebeny. Bohužel nejvyšší vrchol pohoří Мунку-Сардык (Munku-Sardyk) je schován za hřebenem na fotce vpravo – hory Катька-Дура (Katka-Dura) а г. Опасная (g. Opasnaja).

Výhledy při sestupu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam