Írán

Výstup Camp3 - vrchol Damavandu

Na vrchol sopky Dámavand

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
Výstup Camp3 - vrchol Damavandu
Vloženo: 16.08.2014
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Damávánd je nejvyšším vulkánem v Asii a zároveň nejvyšší horou v Íránu. Kdo má tedy v úmyslu zdolat slavnou výzvu Volcanic Seven Summits, tak musí zamířit i sem. Výstup není nijak technicky náročný či nebezpečný a s patřičnou přípravou ho zvládne i průměrně zdatný turista.

Noční výhled z chaty

Od „Camp 3 Bargah“ je za jasného počasí v noci celkem pěkně vidět zář, která pochází z hlavního města Íránu – Teheránu. Stačí v noci vyjít na terasu chaty a zadívat se na obzor. Vzhledem k tomu, že na vrchol se obvykle vyráží brzo ráno, tedy ještě za tmy, tak je možné, že tohle bude první, co venku uvidíme.

Noční výhled z chaty
Autor: © gigaplaces.com

Rozednění

Od chaty se vydáme přímo do svahu a začneme nabírat výškové metry. Občas je cesta naznačena kolíkem, ale pokud jdeme jen za světla čelovek, je lepší držet se vyšlapaných cestiček. Těch je několik a různě se rozcházejí a zase spojují. Po východu slunce se pomalu začne osvětlovat údolí.

Rozednění
Autor: © gigaplaces.com

Mraky v údolí Haráz

Prakticky celý výstup máte výhled do údolí řeky Haráz oddělující masiv Dámavandu od hřebene Ebratu a Doberaru. Mraky, které putují údolím od Kaspického moře, předpovídají rychlé zhoršení počasí.

Mraky v údolí Haráz
Autor: © gigaplaces.com

Sněhová pole

S narůstající výškou přibývá i sněhových polí. Některé z nich je třeba překonat, ale s trochou opatrnosti tato pole nepředstavují vážnější problém. Ve výšce okolo 5000 m se cesta velmi mírně stáčí směrem vlevo (při pohledu zdola), aby se dostala na boční hřebínek. Nicméně velmi brzy se opět stoupá přímo vzhůru.

Sněhová pole
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na přehradu Lar

Protože jsme se dostali na hřebínek po naší levé ruce, tak už nám nepřekáží ve výhledu na nádhernou přehradu Lar. Ta je teď ale hluboko pod námi.

Výhled na přehradu Lar
Autor: © gigaplaces.com

Pod vrchol

Cesta stále stoupá poměrně strmě vzhůru a vede mezi sněhovými poli. Při sestupu stejnou cestou dolů může být výhodné jít právě po sněhu. To může být rychlejší a bezpečné, je ovšem třeba posoudit aktuální podmínky (zmrzlý sníh atd.).

Pod vrchol
Autor: © gigaplaces.com

Poslední metry

Těsně pod vrcholem už není výstup tolik strmý a jde se po suti. Poslední část výstupu však znepříjemňují sirné plyny, které unikají z nitra sopky a ještě tak v této výšce zhoršují dýchání. Právě zde se může hodit rouška přes obličej. Výběr optimální cesty je pak vhodné volit především s ohledem na směr větru (abychom se pokud možno vyhnuli sirným plynům). Sluneční brýle jsou s ohledem na čerstvý sníh a vysokou výšku víc než vhodné.

Poslední metry
Autor: © gigaplaces.com

Na vrcholu

Na samotném vrcholu jsou roztroušené malé skalní útvary, několik desek s nápisy a obrázky a Íránská vlajka. Výška vrcholu je zřejmě 5 610 m.n.m., ale zejména v Íránský propagačních materiálech bývá uváděno i 5 670 m.

Na vrcholu
Autor: © gigaplaces.com

Fumarola

Doslova pár metrů pod vrcholem se nachází impozantní fumarola. Tento výdech sirného plynu má v průměru asi 2 metry a jeho hluk podobající se plamenometu je slyšet mnoho metrů daleko. Samotný oblak plynu, který vytváří je vidět několik metrů daleko a v některých případech se dokonce vytvoří nad celým vrcholkem mrak, který lze pozorovat i z protější strany údolí. Tento výdech je cca 50 m od vrcholu směrem na východ, ale najít ho lze, i pokud se budeme řídit sluchem.

Fumarola
Autor: © gigaplaces.com

Počasí

Přestože jsme v horkém Íránu, tak i uprostřed léta není na Damávandu výjimkou sněhová bouře. Pokud začne hřmět, je určitě lepší co nejrychleji se vydat na sestup.

Počasí
Autor: © gigaplaces.com

Nad chatou

Zatímco výstup trvá obvykle 5 až 8 hodin, tak cestu zpět k chatě můžeme zvládnout cca za 2 až 3 hodiny. Jakmile uvidíme pod sebou chatu (zde vpravo dole), tak už poslední část cesty bude ubíhat poměrně rychle a můžeme si i chvíli odpočinout a pokochat se výhledy.

Nad chatou
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Výstup na Dámavand

Výstup na nejvyšší sopku Asie Dámavand je nejznámější a i nejčastěji chozená túra v celém Íránu. Hora těží hlavně ze své dobré… pokračovat ve čtení

Výstup na Dámavand
Součást gigalistu

Giga List: Nejvyšší turistické výstupy

Spoustu nadšených turistů lákají túry, které vedou na vysoké hory či horské průsmyky, přitom však nemají horolezecké ambice či… pokračovat ve čtení

Nejvyšší turistické výstupy
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Írán? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.