Vlakem Sljudjanka - Port Bajkal

Vlakem Sljudjanka - Port Bajkal

Výlet po staré bajkalské železnici

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 8:00 hod

Výlet po legendární železnici, kterou kdysi stavěli i čeští dělníci. Stavěla se na začátku 20. století a při její stavbě zemřelo několik desítek dělníků. Vede po břehu jezera Bajkal ze Sljudjanky do Port Bajkalu (u pramene řeky Angary). Původně vedla dále do Irkutsku, ale v důsledku stavby vodní elektrárny na Angaře byl tento úsek zaplaven a byla postavena nová, přímá spojnice Irkutsk-Sljudjanka. Po původní železnici tak dnes jezdí spíše výletní vlaky a minimum osobních vlaků.

Obsah článku
Recenze

Sljudjanka

Navigovat na mapě

Cesta začíná ve Sljudjance, kam se dá dojet pohodlně vlakem a kde na nádraží prodávají výborné, uzené, bajkalské omuly. Kousek od nádraží je pláž, kde se dá v případě nutnosti i přespat pod stanem. Při koupání je třeba dávat pozor na střepy neb místní opilci si s tříděním odpadu hlavu nelámou.

Sljudjanka

Vesničky na břehu Bajkalu

Vlaků ze Sljudjanky do Port-bajkalu nejezdí moc. V sezoně jsou k dispozici i vlaky pro turisty, nicméně obvykle jezdí osobní vlak, který stojí pár korun. Nejezdí ale každý den a jízda není rychlá. Vlak se skutečně plouží a na každé zastávce poměrně dlouho stojí, protože ve vlaku je i vagón s obchodem a tak se musí čekat, než si místní nakoupí. Celá cesta (85 km) tak trvá až okolo 6 hodin. Není to tedy pro ty, co někam spěchají, ale pro ty co se chtějí kochat pobřežím Bajkalu.

Vesničky na břehu Bajkalu

Krugobajkalka

Železnice vede po strmém břehu Bajkalu a na 85 km se tak nachází údajně 57 tunelů a galerií a 248 mostů a viaduktů. Vzhledem k malému provozu a malé rychlosti projíždějících vlaků je u některých turistů oblíbená pěší doprava po této železnici. Nicméně tento způsob dopravy je samozřejmě na vlastní riziko.

Krugobajkalka

"Pramen"Angary

Konečná stanice je v Port-Bajkalu. To je místo, kde z Bajkalu vytéká jediná řeka Angara. Nazývat toto místo pramenem není zcela přesné, protože zde má řeka průtok asi 7× větší než Labe, když ústí do moře. Místo, kde přesně řeka začíná je na fotografii za sloupem elektrického vedení. V řece je vidět „šamanský kámen“, který právě označuje počátek Angary a váže s k němu legenda.

"Pramen"Angary

Port-Bajkal

Navigovat na mapě

Kopec přímo nad nádražím poskytuje pěkné výhledy na počátek Angary i na nádraží v Port-Bajkalu, které bylo vybudováno na zemině vytěžené při stavbě tunelů Krugobajkalky. V budově nádraží je i poměrně nové „Muzeum Krugobajkalky“. Pár metrů za nádražím je přívoz na druhý břeh Angary k vesnici Listvjanka.

Port-Bajkal

Port-Bajkal s vyhlídkovým kopcem

Vršek kopce nad nádražím poskytne v případě nouze i místo pro nocleh. Vrcholek je rovný a dá se na něm bez problémů postavit i několik stanů. Stačí jen přejít koleje a po některé z cestiček vystoupat nahoru.

Port-Bajkal s vyhlídkovým kopcem

Listvjanka a okoli

Navigovat na mapě

Přívozem se z Port-Bajkalu dostaneme na druhý břeh Angary k vesnici Listvjanka. Kousek od přívozu je muzeum Bajkalu. Z Listvjanky se dá dojet autobusem do Irkutsku (něco přes hodinu) nebo nasednout na některou z výletních lodí (ty jezdí i z Port-Bajkalu). Podle pobřeží se dá jít po úzkých pěšinkách ve strmém svahu směrem k vesnici „Bolšoe Koty“ a kochat se přitom jezerem a jeho strmými břehy. Zejména na začátku cesty lze nalézt i místo na postavení stanu.

Listvjanka a okoli


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam