Túra z Donoval na Kečku

Túra z Donoval na Kečku

Krátký výlet s nádhernými výhledy

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 3:30 hod

Donovaly se nachází na pomezí mezi Velkou Fatrou a Nízkými Tatrami. Část Nízkých Tater v okolí Donoval se nazývá Starohorské vrchy a poskytuje možnosti celkem krátkých a nenáročných výletů, na kterých se ovšem můžeme kochat nádhernými výhledy na okolní pohoří. Tato cesta má své kouzlo v každém ročním období, nicméně brzy na jaře jsou louky poseté tisíci právě rozkvetlých šafránů, což potěší nejen milovníky botaniky.

Obsah článku
Recenze [1x]

Donovaly

Donovaly jsou poměrně známé lyžařské středisko, které leží na hlavní silnici mezi Banskou Bystricou a Ružomberkom. Jedná se o příhodné místo pro začátek túry jak směrem na Velkou Fatru, tak do západní části Nízkých Tater. Je tu dobré autobusové spojení, případně možnost zaparkovat či se ubytovat. Medvěd na sloupu napovídá, že v okolních lesích žijí různá zvířata, medvědy nevyjímaje.

Donovaly

Výhled na Velkou Fatru

Vydáme se po červené značce, která vede zprvu po silničce. Po několika stech metrech se nám za horskými loukami začíná objevovat hlavní hřeben Velké Fatry. Brzy ho však ztratíme z dohledu, ale výhledů na něj si ještě dnes užijeme dostatek.

Výhled na Velkou Fatru

Panorama Donoval

Obejdeme menší kopec a přes louky, na kterých se v zimě lyžuje, uvidíme podstatnou část obce Donovaly. Nad ní se tyčí vrch Zvolen. Po pravé ruce na východě je pak za lesem částečně schován hlavní hřeben Nízkých Tater.

Panorama Donoval

Zvolen

Přímo nad vesnicí se tyčí masiv 1400 m vysokého Zvolenu. Ten už patří do Velké Fatry, a pokud bychom šli z Donoval po červené značce na druhou stranu, tak by nás čekal výstup na jeho vrchol, kam vede i lanovka.

Zvolen

Polianka

My pokračujeme dál do místní části Polianka. Zde při cestě stojí malý kostelík. Odtud vede cesta převážně lesem a výhledů si tak po další hodinu příliš neužijeme.

Polianka

Pod Kečkou

Lesem se obchází vrchol „Barania hlava“. Na jeho druhé straně jsou kamenná moře a hned za nimi vyjdeme na louku. Ted nás čeká už jen krátký výstup na nádherné horské louky, z nichž se otevírají nádherné výhledy například na hřeben Velké Fatry.

Pod Kečkou

Kečka

Stojíme na vrcholu Kečky. Z Donoval to sem trvá maximálně dvě hodiny, ale výhledy jsou odsud nádherné na všechny světové strany. Na Východě je vidět masiv Zvolenu s Donovaly a dále vpravo (na sever) potom severní část Velké Fatry (Smrekovica a Skalná Alpa). Vzadu vpravo se pak do výšky osamoceně tyčí Velký Choč.

Kečka

Hřeben Nízkých Tater

Před námi je přes louky vidět Kozí Chrbát a za ním se majestátně tyčí poslední vrcholy hlavního hřebene Nízkých Tater (Prašivá a Velká a Malá chochula). Úplně vlevo vzadu pak vykukují zasněžené špičky konce Západních Tater. Pokud bychom se otočili víc na jih, tak v dálce v oparu uvidíme další středoslovenská pohoří (Veporské vrchy, Polaňu a na jihozápadě Kremnické vrchy).

Hřeben Nízkých Tater

Šafrány

Velmi brzy na jaře, chvíli potom co sleze sníh, se na slunečných loukách začnou objevovat fialové fleky. To je důkaz, že právě kvetou tisíce šafránů karpatských. Právě ty dodávají okolním loukám nezapomenutelnou atmosféru.

Šafrány

Kozí Chrbát

Pokud máme čas a dost sil, tak se ještě vyplatí vylézt na Kozí Chrbát. Výstup by nám měl zabrat okolo půl hodiny a odměnou budou další výhledy na hlavní hřeben Velké Fatry se Zvolenem v popředí. Zpět se můžeme vrátit stejnou cestou nebo sestoupit do Hiadelského sedla a odtud zpět k silnici do Korytnice. Zdatnější turisté mohou pokračovat směrem na Prašivou na hlavní hřeben Nízkých Tater.

Kozí Chrbát


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam