Túra Výrovka - Luční bouda

Túra Výrovka - Luční bouda

Přes Modré sedlo

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Krátký, ale moc pěkný pochod přes Modré sedlo (1 510m n. m.), které je mezi druhou a třetí nejvyšší horou republiky, je bohatý na výhledy jak na jihovýchodní Krkonoše a prakticky celé Podkrkonoší tak i na Úpské rašeliniště. V zimě je zde čilý provoz běžkařů, v létě zase cyklistů, pro které je Modré sedlo jednou z největších výzev ve státě. Turisty tu potkáte v hojném počtu v jakoukoliv roční dobu. Délka cesty mezi Výrovkou a Luční boudou je jen 2,5kilometru. Stoupání 150 metrů, klesání 90 metrů

Obsah článku
Recenze [1x]

Cesta od Výrovky

Navigovat na mapě

Mezi Výrovkou a Luční boudou je relativně široká asfaltka. V zimě je uježděná od rolby, tak je prakticky průchozí celoročně. Cesta stoupá zvolna úbočím Luční hory.

Cesta od Výrovky

Pohled zpět na Výrovku

Při pohledu zpět uvidíte na obzoru Chalupu Na Rozcestí, v jejímž okolí je opravdu množství turistických stezek. V popředí je chata Výrovka, ze které jste před chvílí vyrazili. Jediným nebezpečím v zimě jsou zde projíždějící běžkaři, většinou mající smrt v očích.

Pohled zpět na Výrovku

Jihovýchodní Krkonoše

Výhled na táhlé hřebeny a oblé kopečky jihozápadních Krkonoš je z cesty vedoucí do Modrého sedla pohádkový.

Jihovýchodní Krkonoše

Rolba pod Modrým sedlem

Dost často se zde prohánějí rolby z Luční boudy fungující jednak jako zásobování, jednak jako taxi. Nejvyšší bod této trasy je už jen kousek před vámi. Když je více sněhu či horší počasí, tak tu tyčové značení přijde velmi vhod.

Rolba pod Modrým sedlem

Nízká inverze

Pokud je zimní inverze nízká, jsou pěkně vidět i známé výhledové kopečky v Podkrkonoší – Zvičina, Kumburk či až vzdálený Veliš.

Nízká inverze

Památník obětem hor

Navigovat na mapě

Po půlhodině pohodlné cesty z Výrovky konečně vystoupáte do Modrého sedla (1 510m n. m.) – nejvyšší místo v České republice, kam se dá legálně vyjet na kole. Je zde památník obětem hor, kterých je tu spousty, na to jak jsou Krkonoše malé a nízké pohoří. Poprvé na vás vykoukne Sněžka (1 602m n. m.) a nevýrazný plochý kopec hned vedle je Studniční hora (1 554m n. m.).

Památník obětem hor

Luční hora

Dalším nevýrazným kopcem z této strany je i Luční hora. Zajímavostí jsou zbytky předválečného opevnění.

Luční hora

Luční bouda

Navigovat na mapě

Cíl cesty je už jen kousek před a pod vámi. Luční bouda je jedno z nejrušnějších míst na české straně Krkonoš, tak se stane opravdu málokdy, že byste se v její blízkosti pohybovali sami.

Luční bouda

Slezský hřbet

Při sestupu je pěkně vidět i hlavní krkonošský hřeben – Slezský hřbet, po kterém běží státní hranice i turistická stezka zvaná jako Cesta přátelství. Hřebenu dominuje Vysoké Kolo (1 509m n. m.) – nejvyšší hora západních Krkonoš.

Slezský hřbet

Sněžka od Luční boudy

Ještě než dojdete na Luční boudu, budete se určitě kochat výhledem na nejvyšší horu České republiky – Sněžkou.

Sněžka od Luční boudy


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam