Rusko

Túra v dolině Šumaku

Minerální koupele uprostřed hor

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
Túra v dolině Šumaku
Vloženo: 27.12.2013
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Uprostřed Východních Sajan se nachází dolina Šumaku, kde vyvěrá spousta minerálních pramenů s léčivými účinky. Dostat se sem můžeme bud pěšky, na koni nebo pro movitější zájemce o koupel je k dispozici vrtulník. Tento fotoreport popisuje pokračování pochodu ze sedla Šumaku k minerálním pramenům.

Jezero Nogon-Nur

Pohled východním směrem ze sedla Šumak nám ukáže dolinu, kterou budeme sestupovat. Cesta nás povede okolo jezera Nogon-Nur (Ногон-нур), jehož zelená barva je předurčena jeho názvem, který v Burjatštině údajně znamená zelené jezero. Za ním se tyčí štíty hor a tak není třeba spěchat, ale stojí za to potěšit oko i duši těmito výhledy.

Jezero Nogon-Nur
Autor: © gigaplaces.com

Sestup ze sedla

Při pohledu zpět se zdají první metry sestupu dost exponované, nicméně cesta je (pokud není moc sněhu) dobře patrná a s opatrností bez problému schůdná a to dokonce i pro koně.

Sestup ze sedla
Autor: © gigaplaces.com

Chaty v dolině Šumaku

Od vodopádu je to ještě notný kus cesty ke srubům, které stojí kousek od pramenů. Nachází se na soutoku řek Pravý a Levý Šumak. Na Pravém břehu jsou jednoduché sruby pro obyčejné turisty, kde je bydlení zadarmo respektive za údržbu srubů pro turisty, kteří přijdou po nás. Je zde však možnost jít zadarmo i do pravé Ruské sauny (баня) s ochlazením v řece a výhledem na štíty hor nebo lze navštívit i srub, ve kterém je voda s vysokým obsahem radonu.

Chaty v dolině Šumaku
Autor: © gigaplaces.com

Prameny Šumaku

Na druhém břehu řeky se pak nacházejí (draze) placené chatky pro zámožnější turisty a předražená restaurace. Jsou neklamným znakem toho, že civilizace dorazila až sem. Kromě toho jsou kousek odsud léčivé prameny – důvod proč sem zámožní turisté jezdí. Pramenům se přisuzují léčivé účinky zejména na pohybové ústrojí.

Prameny Šumaku
Autor: © gigaplaces.com

Koupel v pramenech

Různých pramenů je několik desítek a většina z nich je svedena do jednoho jezírka, ve kterém se můžeme vykoupat případně se pomazat bahnem.  Výlet k pramenům stojí za vidění, ale pro turistu, který sem došel pěšky, bude asi příjemnější pobyt „pro chudé“ na druhé straně řeky.

Koupel v pramenech
Autor: © gigaplaces.com

Okolí soutoku Pravého a Levého Šumaku

Sruby v dolině se dají využít jako výchozí místo pro výlety na okolní kopce nebo k jiným zajímavostem (vodopády a jezera). Možností je více a v kombinaci s výše zmíněnými možnostmi regenerace se zde dá strávit několik velmi příjemných dnů a načerpat tak síly na cestu zpět do civilizace.

Okolí soutoku Pravého a Levého Šumaku
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Trek Tunkinskými golci

Tento poměrně dlouhý trek krásnou přírodou Východních Sajan v Rusku vede převážně neobydlenou oblastí s výjimkou rekreačního… pokračovat ve čtení

Trek Tunkinskými golci
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rusko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.