Túra v dolině Šumaku

Túra v dolině Šumaku

Minerální koupele uprostřed hor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2 dny

Uprostřed Východních Sajan se nachází dolina Šumaku, kde vyvěrá spousta minerálních pramenů s léčivými účinky. Dostat se sem můžeme bud pěšky, na koni nebo pro movitější zájemce o koupel je k dispozici vrtulník. Tento fotoreport popisuje pokračování pochodu ze sedla Šumaku k minerálním pramenům.

Obsah článku
Recenze

Jezero Nogon-Nur

Pohled východním směrem ze sedla Šumak nám ukáže dolinu, kterou budeme sestupovat. Cesta nás povede okolo jezera Nogon-Nur (Ногон-нур), jehož zelená barva je předurčena jeho názvem, který v Burjatštině údajně znamená zelené jezero. Za ním se tyčí štíty hor a tak není třeba spěchat, ale stojí za to potěšit oko i duši těmito výhledy.

Jezero Nogon-Nur

Sestup ze sedla

Při pohledu zpět se zdají první metry sestupu dost exponované, nicméně cesta je (pokud není moc sněhu) dobře patrná a s opatrností bez problému schůdná a to dokonce i pro koně.

Sestup ze sedla

Chaty v dolině Šumaku

Od vodopádu je to ještě notný kus cesty ke srubům, které stojí kousek od pramenů. Nachází se na soutoku řek Pravý a Levý Šumak. Na Pravém břehu jsou jednoduché sruby pro obyčejné turisty, kde je bydlení zadarmo respektive za údržbu srubů pro turisty, kteří přijdou po nás. Je zde však možnost jít zadarmo i do pravé Ruské sauny (баня) s ochlazením v řece a výhledem na štíty hor nebo lze navštívit i srub, ve kterém je voda s vysokým obsahem radonu.

Chaty v dolině Šumaku

Prameny Šumaku

Na druhém břehu řeky se pak nacházejí (draze) placené chatky pro zámožnější turisty a předražená restaurace. Jsou neklamným znakem toho, že civilizace dorazila až sem. Kromě toho jsou kousek odsud léčivé prameny – důvod proč sem zámožní turisté jezdí. Pramenům se přisuzují léčivé účinky zejména na pohybové ústrojí.

Prameny Šumaku

Koupel v pramenech

Různých pramenů je několik desítek a většina z nich je svedena do jednoho jezírka, ve kterém se můžeme vykoupat případně se pomazat bahnem.  Výlet k pramenům stojí za vidění, ale pro turistu, který sem došel pěšky, bude asi příjemnější pobyt „pro chudé“ na druhé straně řeky.

Koupel v pramenech

Okolí soutoku Pravého a Levého Šumaku

Sruby v dolině se dají využít jako výchozí místo pro výlety na okolní kopce nebo k jiným zajímavostem (vodopády a jezera). Možností je více a v kombinaci s výše zmíněnými možnostmi regenerace se zde dá strávit několik velmi příjemných dnů a načerpat tak síly na cestu zpět do civilizace.

Okolí soutoku Pravého a Levého ŠumakuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam