Túra přes Sedlo Šťastné

Túra přes Sedlo Šťastné

Přechod do doliny řeky Karaujuk

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 6:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 11: Od Sofijského ledovce (Софийский ледник) můžeme jít směrem na sever dolinou řeky Akkol (Аккол), nebo přejít do doliny řeky Karaojuk (Караоюк). K té se dostaneme přes sedlo „Šťastné“ (перевал Удачный), které pokrývá stejnojmenný ledovec. Obě výše zmíněné řeky se po několika kilometrech spojí, takže záleží jen na nás, kterou cestu si vybereme.

Obsah článku
Recenze

Okolní skály

Okolní skály jsou pěkně osvětleny ranním sluncem. Je proto dobré se na cestu vydat brzy ráno a to nejen z důvodu bezpečnosti chůze po ledovci, ale i proto, abychom si užili první sluneční paprsky nového dne.

Okolní skály

Po ledovci

Za chvíli dojdeme pod samotný ledovec. Odtud nás čeká stoupání po sněhu a ledu. Samotné sedlo je z našeho pohledu spíše po levé ruce.

Po ledovci

Pod sedlem

Těsně pod samotným sedlem se terén narovná a jdeme téměř po rovině. Za námi je pak vidět hřeben, který se zvedá z doliny říčky Akkol (Аккол).

Pod sedlem

Sedlo “Šťastné”

Samotné sedlo je poměrně ploché a tak i výhledy přímo ze sedla jsou omezené. Přesto však před sebou můžeme vidět vrchol Iljas (Ильяс).

Sedlo “Šťastné”

Ledovcová jezírka

Jakmile dojdeme na hranu sedla, tak terén začne klesat a nám se otevřou výhledy na malá jezírka vytvořená tajícím ledovcem s nádhernými horami v pozadí.

Ledovcová jezírka

Tající led

Tak jak slunce stoupá po obloze, tak rozpouští ledovec, na kterém potom můžeme pozorovat malé potůčky. Právě ty napájejí jezírka, ke kterým jsme právě sestoupili.

Tající led

U jezírek

Od jezírek je krásný výhled na okolní hory. Zde už není třeba příliš spěchat. Čeká nás jenom sestup po suti do samotného údolí.

U jezírek

Hora Džaniktu

Sestup ještě chvíli potrvá, ale můžeme se rozptýlit výhledy na bezmála čtyřtisícovou horu Džaniktu (г. Джаникту). Kousek od ní napravo je pak i vrchol stejného jména (пик Джаникту), který je ovšem nižší.

Hora Džaniktu

V dolině Karaojuk

Zanedlouho sestoupíme do doliny řeky Karaojuk (р. Караоюк). Na protější straně jsou nádherné skály tvarované ledovcem, které by si určitě zasloužily bližší obhlídku.

V dolině Karaojuk

Cesta podél řeky

Podle proudu řeky se můžeme vydat směrem k civilizaci. Cesta samotným údolím už dál není tak bohatá na výhledy. Zpočátku je chůze i poněkud nepohodlná, protože pěšiny nejsou příliš prochozené. Čím dále dojdeme, tím bude ale cesta příjemnější.

Cesta podél řeky


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam