Túra přes sedlo Nekrasova

Túra přes sedlo Nekrasova

Sedlo mezi ledovci

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Těžká
Čas: 5:30 hod

Trek přes Čujské hřebeny 8: Od Taldurinského ledovce se můžeme vydat směrem k ledovci Sofijskému (Софийский ледник), který leží za hřebenem na východní straně. Pokud nechceme procházet dolinou po směru toku řeky Taldury (р. Талдура), je právě toto sedlo jedním ze dvou, které budeme muset překonat. Tato varianta je daleko méně náročná než přímý přechod na Sofijský ledovec jiným sedlem.

Obsah článku
Recenze

Ráno na ledovci

Brzy ráno se vydáme na cestu jihovýchodním směrem po Taldurinském ledovci (Талдуринский ледник) směrem k sedlu Nekrasova (п. Некрасова). Je dobré držet se poblíž okraje ledovce u hřebenu. Samotné sedlo není zezdola vidět – je potřeba vystoupat na mírné plato. Při pohledu zpět můžeme ocenit velikost samotného ledovce.

Ráno na ledovci

Stoupání

Poté co přejdeme údolní část, ledovec se začne zvedat. V závislosti na situaci je vhodné pro větší bezpečnost zvážit použití maček.

Stoupání

Ledovec

Vpravo vidíme dobře známé séraky a za nimi se tyčí štíty hor obklopující ledovec. Přestože se stále proplétáme mezi kameny, tak jdeme pořád po ledovci.

Ledovec

Plato pod sedlem

Po nějaké době vystoupáme na rovné plato pod ledovcem, které nám umožní před samotným výstupem do sedla si trochu vydechnout.

Plato pod sedlem

Sedlo Nekrasova

Nad námi se tyčí samotné sedlo. To není pokryté ledovcem, ale sutí z obrovských balvanů po nedávném zemětřesení. Při výstupu je třeba zachovat maximální opatrnost, protože i ty největší balvany nemusí být stabilní a při přecházení tak hrozí jejich uvolnění. Tato část cesty je bezpochyby nejhorším úsekem.

Sedlo Nekrasova

Pohled na Taldurinský ledovec

Jakmile staneme v sedle, máme pod sebou jako na dlani velkou část Taldurinského ledovce i s horami okolo něj. Tento pohled si tu můžeme před začátkem sestupu naposledy vychutnat.

Pohled na Taldurinský ledovec

Pohled do údolí

Na druhé straně je vidět údolí, kterým začneme sestupovat dolů. Malý ledovec zde začíná kousek pod sedlem.

Pohled do údolí

Z druhé strany

Pohled na sedlo z údolí, kterým sestupujeme. Z této strany není tak strmé a výstup (sestup) je o poznání bezproblémovější.

Z druhé strany

Jezero v údolí

Za záhybem údolí se nám pak otevře pohled na jezírko pod námi. Právě zde může být první příhodné místo pro tábořiště, pokud nechceme nebo nemůžeme pokračovat dál.

Jezero v údolí

Večer u jezera

Od samotného jezera se můžeme kochat výhledy zpět do míst, odkud jsme přišli. Vlevo je hřeben s několika zasněženými sedly. Ta mohou posloužit pro přechod do druhé doliny, nicméně pouze pro zkušené turisty s patřičným vybavením. Zajímavostí u jezera mohou být na některých kamenech značky glaciologů, dle kterých lze soudit, že i zde ledovce za poslední roky o mnoho metrů ustoupily.

Večer u jezera


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam