Túra přes sedlo Karagem

Túra přes sedlo Karagem

Mezi Severo a Jiho-čujským hřebenem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5:30 hod

Trek přes Čujské hřebeny 4: Severo a jiho-čujský hřeben odděluje řeka Karagem (Карагем). K té se dostaneme přes stejnojmenné sedlo z doliny říčky Dželo (Джело). Jde o poměrně odpočinkovou túru, protože trasa vede po dobré cestě a ani převýšení není nijak výrazné.

Obsah článku
Recenze

Údolí řeky Taldury

Říčka Dželo (Джело) se vlévá do řeky Taldura (Талдура), která vytéká ze stejnojmenného ledovce. Taldura má ještě druhý název Čagan-Uzun (Чаган-Узун). Od soutoku dvou řek je z úbočí docela pěkný pohled směrem do údolí. K ledovci, který se schovává za hřebenem v popředí, je to odsud relativně kousek podle řeky. My se ale vydáme delší a složitější cestou – zpět proti proudu říčky Dželo (Джело).

Údolí řeky Taldury

Obydlí pastevců

V dolině řeky občas žijí místní obyvatelé – pastevci. Narazit tak občas můžeme (podle oblasti) na jaky, ovce či velbloudy, případně jiná zvířata. Setkání s místními obyvateli však nemusí být vždy příjemné, protože na turisty nejsou moc zvyklí, a je proto na zvážení jestli se jim pokud možno nevyhnout.

Obydlí pastevců

Ledovec Dželo (Джело)

Ze stráně nad soutokem lze zahlédnout ledovec Dželo (Джело) na Severočujském hřebenu, odkud vytéká i říčka. Sedlo Karagem (Карагем) je nalevo.

Ledovec Dželo (Джело)

Louky okolo říčky Dželo

Okolo říčky Dželo (Джело) jsou nádherné louky a místy dokonce i kousek lesa. Tato místa jsou proto jako stvořená k táboření.

Louky okolo říčky Dželo

Pod sedlem Karagem

Směrem na západ z údolí vede cesta na sedlo Karagem (перевал Карагем). Jsou to dvě vyjeté koleje, takže pro pěší je cesta relativně snadná, přestože musíme stoupat do kopce. Postupně se opět otevírají výhledy na Severo-čujský hřeben a nedaleko od cesty vidíme první jezírko.

Pod sedlem Karagem

Jezírka

Jezírek je pod sedlem z této strany několik a tak nám mohou sloužit jako orientační bod či jako zdroj vody a pro odvážnější i jako bazén.

Jezírka

Sedlo Karagem

Zanedlouho už máme sedlo na dohled. Poznat jde snadno podle dvou velkých balvanů, které přímo v sedle lemují cestu a jsou vidět na obzoru.

Sedlo Karagem

Za sedlem

Kousíček za sedlem přijdeme k říčce Joldoajri (Йолдоайры). Pokud je hezké počasí, tak stojí za to si tady chvíli odpočinout, dát si svačinu a kochat se výhledem na horu Mochro-Ojuk (Мохро-Оюк) (3 620m n.m.) s malým ledovcem, která už patří do Juhočujského hřebenu.

Za sedlem

K řece Karagem

Pokračujeme dál údolím podle řeky Joldoajri. Občas musíme překonat nějaký boční přítok. Postupně nás řeka vede dál do údolí, kde už zase rostou stromy a kde se dá najít pěkné místo na nocleh. Cesta sice už není tak zřetelná jako při výstupu, nicméně se stále jde relativně pohodlně.

K řece KaragemČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam