Túra přes Pereval Peremetnyj

Túra přes Pereval Peremetnyj

Přes sedlo k Taldurinskému ledovci

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Těžká
Čas: 5:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 6: Z doliny Atbaži (Атбажи) vede cesta do údolí řeky Taldury, respektive k jejímu závěru, který je tvořen krásným Taldurinským ledovcem (Талдуринский ледник) přes sedlo Peremetné (перевал Переметный). Ze sedla a potom i při sestupu se otevírají úžasné pohledy na samotný ledovec a okolní skály. Je to skutečný ráj pro milovníky hor.

Obsah článku
Recenze

Tábořiště v dolině Atbaži

Výstup začínáme nejlépe ráno od předchozího tábořiště u jezírek v závěru doliny Atbaži (Атбажи). Jezírka jsou po ránu pokrytá škraloupem ledu a to obvykle i uprostřed léta.

Tábořiště v dolině Atbaži

Ledovcové meandry

Na samotný ledovec dojdeme po několika málo minutách. Dál už budeme pokračovat právě po něm. Voda z tajícího ledovce vytváří pěkné meandrové útvary.

Ledovcové meandry

Závěr doliny

Při pohledu zpět máme jako na dlani celý závěr doliny i s protějšími kopci a morénami, které už osvětlují první sluneční paprsky.

Závěr doliny

Перевал Переметный

Před námi se postupně začíná vynořovat samotné sedlo. Pro cestu nahoru je dobré se držet co nejvíce na levé straně dál od žlabu samotného ledovce.

Перевал Переметный

Pod sedlem

Za příhodných podmínek je sedlo celkem snadno průchozí. Je dobré se držet co nejvíc ve svahu po levé ruce, protože výstup jinou cestou by byl podstatně složitější s ohledem na ledovcové trhliny.

Pod sedlem

Závěr výstupu

Závěr výstupu je malinko strmější, nicméně už zbývá posledních pár metrů. V závislosti na počasí se mohou těžší jedinci ve sněhu bořit a výstup pak bude relativně náročný, přestože není moc dlouhý.

Závěr výstupu

V sedle

Po chvíli stojíme v samotném sedle (cca 3200 m.n.m.). Kousek před sebou vidíme ledovec padající do údolí, ze kterého jsme právě přišli a za ním máme jako na dlani zasněžený skalnatý vrcholek.

V sedle

Výhled na Taldurinský ledovec

Přímo ze sedla se nám už zároveň otevírají naprosto úchvatné pohledy na Taldurinský ledovec a zejména nad ním se tyčící skalnaté štíty Jihočujského hřebenu. Pokud je hezky, určitě stojí za to si tyto výhledy užít, nicméně příležitost bude částečně i při sestupu.

Výhled na Taldurinský ledovec

Sestup s výhledy

Sestup začíná po ledovci a opět je zřejmě výhodné se držet po levé straně. Postupně překonáváme morény ledovce a sestupujeme do doliny řeky Taldury (р. Талдура). Občas se otevřou dechberoucí pohledy na masivní skalní stěny s ledovci.

Sestup s výhledy

Loučení se sedlem

Při pohledu zpět se můžeme ještě pokochat pohledem k sedlu, na kterém jsme před několika minutami stáli. Právě při zpětných pohledech je dobře vidět obrovská masa sněhu a ledu v sedle.

Loučení se sedlem

Taldurinský ledovec

Pokud sejdeme ze samotného ledovce v sedle, pak už není třeba nikam chvátat a můžeme si užívat krásně výhledy na Taldurinský ledovec, který je ozdoben nádhernými séraky a nad ním se tyčí skalní věže.

Taldurinský ledovec

Louka v dolině

Po chvíli sejdeme na nádherné louky, které jsou porostlé pestrobarevným kvítím. V kontrastu s ledem a kamením, po kterém jsme ještě před chvílí šli, si tady člověk může připadat jako v ráji. V tomto místě se opravdu vyplatí se zastavit a naplno vnímat krásu všude okolo.

Louka v dolině

Podmorénová říčka

Spod morény vytéká říčka tvořená vodou z tajících ledovců. Jde vlastně o její pramen. Určitě je dobré v případě hezkého počasí najít na okolních loukách (nebo za boční morénou Talduriského ledovce) místo na stan a utábořit se, protože hezčí místo na výhledy budeme asi těžko hledat. 

Podmorénová říčka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam