Tura přes Leningradského sedla

Tura přes Leningradského sedla

Přechod do doliny Sofijského ledovce

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 6:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 9: Pokud se chceme dostat z doliny říčky Taldury (р. Талдура) do sousední doliny řeky Akkol (р. Аккол), která vytéká ze Sofijského ledovce (Софийский ледник), máme několik možností. Nejobtížnější cestou je přejít některé ze sedel a dostat se tak od jednoho ledovce přímo ke druhému. Tato cesta ovšem bude vyžadovat použití patřičného vybavení a také zkušenosti. Nejjednodušší, ale také nejdelší možností je jít až k soutoku obou řek. Alternativou je potom právě přechod Leningradského sedla (Ленинградский перевал), který není technicky náročný a zkrátí tuto cestu asi na polovinu. 

Obsah článku
Recenze

Z doliny pod sedlem Nekrasova

Od posledního tábořiště u jezera pod sedlem Nekrasova (п. Некрасова) se vydáme směrem dolů do doliny, kde se nám otevře výhled směrem na sedlo Peremetné (п. Переметный) do doliny říčky Atbaži (р. Атбажи).

Z doliny pod sedlem Nekrasova

Dolina a Taldurinský ledovec

Držíme se severovýchodním směrem a postupně se nám otevře nádherný výhled na velkou část Taldurinského ledovce a dolinu řeky Taldury.

Dolina a Taldurinský ledovec

Obydlí pastevců

V dolině řeky jsou vidět opět obydlí pastevců. Není však třeba jít dolů k řece a ztrácet tak spoustu výškových metrů. Lepší je držet se pokud možno ve svahu a jít po vrstevnici, abychom nemuseli potom zase stoupat do kopce.

Obydlí pastevců

Chůze po suti

Terén je tvořen kamením různých velikostí. Je třeba vybírat cestu a být opatrný.

Chůze po suti

Jezírko pod sedlem

Po chvíli odbočíme do doliny směřující na jihovýchod a začneme se blížit k moréně. Mezi těmito morénami můžeme najít jezírko s čistou vodou. Je to vhodné místo k odpočinku a otužilejší jedinci se mohou i vykoupat.

Jezírko pod sedlem

Pohled na protější hřeben

Z doliny se můžeme kochat krásným výhledem na protější hřeben.

Pohled na protější hřeben

Ledovec pod sedlem

Stoupáme pořád dolinou a lezeme po morénách. Za chvíli se začne objevovat malinký ledovec, který ale necháme po pravé ruce a budeme se držet spíše u levého svahu. Před námi už se začíná pomalu objevovat samotné sedlo.

Ledovec pod sedlem

Kalné jezírko

Neklamným znakem, že už jsme kousek pod ledovcem, je další jezírko. To je tvořené vodou z tajícího ledovce a je značně kalné v porovnání s jezírkem, u kterého jsme byli před chvílí a které bylo vyčištěno filtrací vody průchodem přes morénu.

Kalné jezírko

Finální výstup

Konečně před sebou vidíme samotné sedlo (3300 m.n.m.). Stoupá se po jemné suti. Výstup ještě chvíli potrvá, ale nejsou na něm žádná příliš exponovaná místa.

Finální výstup

Výhled ze sedla

Jakmile staneme v samotném sedle, otevře se nám krásný výhled do doliny. Pod sebou vidíme malé jezero. V dolině je však ještě jedno menší, které je ale schované těsně pod samotným sedlem. U kteréhokoliv z těchto jezer se můžeme utábořit. K tomu je ale třeba sestoupit asi 300 výškových me­trů.

Výhled ze sedla

Pohled z druhé strany

Po sestupu máme výhled na sedlo z druhé strany. Je dokonce i znát cesta. Terén je podobný tomu, kterým se šlo při výstupu.

Pohled z druhé strany

U jezera

Táboření u jezera má výhodu v dostatku vody na vaření. Lze se samozřejmě i vykoupat a hlavně si užívat nádherných výhledů dolů směrem do doliny říčky Akkol.

U jezeraČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam