Túra k Sofijskému ledovci

Túra k Sofijskému ledovci

Jeden z nejhezčích ledovců Altaje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 6:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 10: Panorama Sofijského ledovce (Софийский ледник) patří k nejhezčím vyhlídkám na tomto treku po Altaji. Různobarevná jezírka i panorama skalních věží a luk jsou za hezkého počasí nezapomenutelným zážitkem. Boční výlet sem se vyplatí a pokud v rámci delšího treku plánujeme odpočinkový den, je určitě dobrý nápad ho strávit právě v této oblasti, kde moc turistů nepotkáte.

Obsah článku
Recenze

Leningradské sedlo

Trasu začínáme od jezera pod Leningradským sedlem, které je vidět napravo. Sestupujeme bočním údolíčkem podle řeky Tura-Ojuk (Тура-Оюк) směrem k řece Akkol (Аккол).

Leningradské sedlo

Údolí řeky Akkol (Аккол)

Odtud můžeme jít po proudu řeky Akkol (Аккол) ke stejnojmenným jezerům, která určitě stojí za návštěvu, nebo můžeme zvolit delší trasu k Sofijskému ledovci (Софийский ледник). Pokud máme čas a je hezké počasí, tak výlet k ledovci rozhodně stojí za to!

Údolí řeky Akkol (Аккол)

Proti proudu k ledovci

Jdeme podél řeky a zanedlouho vidíme závěr doliny i s částí ledovce a krásnými skalními věžemi. Cíl se zdá na dosah, ale nějakou dobu ještě potrvá, než ho budeme mít celý jako na dlani.

Proti proudu k ledovci

Brodění

Občas je třeba řeku přebrodit. Nicméně pokud není období po vytrvalých deštích, tak se vždy dá najít místo, kde voda dosahuje jen po kotníky.

Brodění

Čelní morény

Ledovec svým působením vytvořil četné čelní morény. Některé jsou ovšem už porostlé vegetací a právě na nich nebo těsně před nimi se dají najít krásná místa na táboření. Pro výhled na ledovec je pak nutné několik metrů vystoupat.

Čelní morény

Výhled na ledovec a jezírka

Za pěkného počasí se můžeme kochat krásnými výhledy na ledovec a skalní věže nad ním. V popředí jsou pak ledovcová jezírka, která mají různou barvu vody tak, jak se voda filtruje přes morény. Najít tak můžeme na malém prostoru šedé, zelené, modré nebo hnědé jezírko.

Výhled na ledovec a jezírka

Směrem na pereval Udačnyj

Z levé strany přitéká další ledovcová říčka, podél které se vydáme směrem k sedlu s krásným názvem „šťastné sedlo“ (перевал Удачный). Výhledy na ledovec se však poměrně brzy schovají.

Směrem na pereval Udačnyj

Jezírka

Tak jak stoupáme, máme za zády výhled na barevná jezírka a celý začátek doliny. Ledovec samotný se však pomalu schovává, a pokud bychom ho chtěli vidět, tak si budeme muset udělat malou zacházku na místo, kde výhledu nebude bránit kopec.

Jezírka

Další moréna

Po levé ruce můžeme vidět další morénu, ze které vytéká potok, podle něhož jsme sem vystoupali.

Další moréna

Stádo jaků

Na některých místech můžeme vidět i menší skupinky jaků. To je známka toho, že pastevecká obydlí nejsou zas až tak daleko. Nicméně pastevce nemusíte vůbec zahlédnout, protože jaci žijí polodivoce a víceméně bez dohledu. Na Altaji je možné se setkat i s velbloudy.

Stádo jaků

Ledovec pod "Šťastným sedlem"

Jakmile vystoupáme na morénu, uvidíme před sebou ledovec, který pokrývá „Šťastné sedlo“ (перевал Удачный). Zde je poslední možnost najít tábořiště, pokud nechceme spát přímo na ledovci nebo sedlo přejít.

Ledovec pod "Šťastným sedlem"


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam