Rusko

Túra Dolinou Středního Irkutu

Krásné výhledy na hřeben Východních Saja

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
Túra Dolinou Středního Irkutu
Vloženo: 15.11.2013
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Tato túra nabízí nádherné výhledy na velkou část hlavního hřebene pohoří okolo Munku-Sardyku. První část túry s těmito výhledy je naprosto nenáročná a zejména za pěkného počasí nabízí krásné výhledy. Na druhou část je pak již třeba nezbytné vybavení a zkušenosti, nicméně si při ní užijeme nezapomenutelné zážitky a absolutní klid. Pokud však nejsou podmínky pro cestu kaňonem, lze se vrátit zpět jinou cestou a této náročné pasáži se vyhnout.

Začátek výstupu na polanu

Trasa začíná u mostu přes Bílý Irkut, poblíž kterého je soutok Bílého a Středního Irkutu, který je levostranným přítokem. Vydáme se do kopce po pěšině, která začne stoupat právě mezi Středním Irkutem a silnicí na Mondy.

Začátek výstupu na polanu
Autor: Alexandr Petrovič Suchanov © gigaplaces.com

Výhledy na dolinu Irkutu

Při stoupání je v určitých místech vidět pěkně dolina řeky Irkut (Иркут), kterou vede silnice směrem k Bajkalu. Výstup je nenáročný a neobsahuje exponovaná místa.

Výhledy na dolinu Irkutu
Autor: Alexandr Petrovič Suchanov © gigaplaces.com

Sedlo Nuchu

Cesta nás po chvíli dovede do sedla Nuchu (перевал Нуху). Tak jak stoupáme, otevírají se stále lepší a lepší výhledy na hlavní hřeben Východních Sajan. Protože jsme přímo naproti dolině potoka Ledjanoj (p. Ледяной), tak ho máme jako na dlani i s celým údolím a okolními hřebeny.

Sedlo Nuchu
Autor: © gigaplaces.com

Skalní útvary

V sedle Nuchu (п. Нуху) se nachází i skalní útvary se skalním oknem. Podle kusů látky uvázaných na stromech poznáme, že zde jsou svatá místa místních obyvatel burjatů a na posvátných kamenech spalují větvičky jalovce. Je proto třeba zachovat klid a úctu k jejich svatému místu.

Skalní útvary
Autor: © gigaplaces.com

Výhledy z polany

Kousek za sedlem se dostaneme úplně nad hranici lesa na horské louky a právě zde jsou za pěkného počasí nejúžasnější výhledy na masiv celého pohoří. Je tedy na místě se kochat a užívat si krás těchto míst.

Výhledy z polany
Autor: © gigaplaces.com

Hlavní hřeben

Celý hlavní hřeben je od nás na jih až jihozápad. Ideální by tak bylo si asi přivstat na ranní focení, ale i během dne se dá pořídit spousta hezkých fotek. Přitom výstup sem netrvá příliš dlouho a není náročný. Odhadem se dá zvládnout v pohodě za 2 hodiny.

Hlavní hřeben
Autor: © gigaplaces.com

перевал Бажир

Dojdeme do nevýrazného sedla Bažir (п. Бажир) a zde se můžeme při kochání výhledy rozhodnout kudy dál. Pod námi po levé ruce je dolina středního Irkutu a před námi je vidět h. Obzornaja (г. Обзорная) a úplně vlevo vykukuje i Munku-Sardyk (Мунку-Сардык). Můžeme tak jít pořád dál a dojít až pod ní buď do sedla Srednyj (п. Средный) nebo Kontrastov (п. Контрастов) a z nich sestoupit do doliny Bílého Irkutu (viz. fotoreport hora Obzornaja). Další možností je návrat tou samou cestou. Možností je však víc a můžeme si vybrat návratovou cestu dle libosti.

перевал Бажир
Autor: © gigaplaces.com

Kaňonem Středního Irkutu

My sestoupíme po levé ruce do kaňonu říčky Střední Irkut (Средный Иркут) a vydáme se po jejím proudu dolů. Tato cesta se dá však absolvovat jen pokud je říčka zamrzlá (obvykle bývá ještě na začátku května) a pokud máme potřebné vybavení (lana …). Okolo nás jsou vysoké skalní stěny a zejména všeobjímající ticho a klid. Byla by opravdu velká náhoda zde někoho potkat.

Kaňonem Středního Irkutu
Autor: Alexandr Petrovič Suchanov © gigaplaces.com

Sestup ledopády

Ke konci doliny přijde ke slovu vybavení, protože musíme překonat dva ledopády sevřené mezi skalními stěnami. Oba dva jsou celkem asi 15 vysoké a budeme tak k jejich překonání potřebovat cca 40 m lana.

Sestup ledopády
Autor: Vladislav Michajlovič Geleckij © gigaplaces.com

Ledopád

Voda prosakující z bočních stěn navíc vytváří pěkné ledové útvary.

Ledopád
Autor: © gigaplaces.com

K soutoku Irkutů

Stěny kaňonu se posléze rozestoupí a další postup je pak rychlý až k soutoku Bílého a Středního Irkutu. Celý výlet se dá zvládnout naprosto pohodlně během jednoho dne i s dlouhými zastávkami na obdivování výhledů.

K soutoku Irkutů
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Okolo Munku Sardyku

Munku Sardyk (Мунку-Сардык) – 3 495m n. m. je nejvyšší horou Východních Sajan. Nejen výstup na jeho samotný vrchol však patří k… pokračovat ve čtení

Okolo Munku Sardyku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rusko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka