Túra dolinou Atbaži

Túra dolinou Atbaži

Pod Jihočujský hřeben

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 9:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 5: Pokud chceme přejít část Jihočujského hřebenu z doliny Karagem (Карагем) k Taldurinskému ledovci (Талдуринский ледник), pak je jednou z jednodušších variant sedlo Peremetnyj (перевал Переметный), které leží v závěru doliny Atbaži. Ke konci doliny nás navíc čekají pěkná ledovcová jezírka i výhledy na okolní zasněžené kopce.

Obsah článku
Recenze

Tábořiště u říčky Joldoaujry

Závěr říčky Joldoaujry (Йолдауйры) je porostlý lesem a nabízí tak několik pěkných míst k přespání s vodou i dřevem přímo u cesty.

Tábořiště u říčky Joldoaujry

Říčka Atbaži (Атбажи)

Ještě než dojdeme do vlastního údolí Karagem, odbočíme na jih a začneme stoupat podle říčky Atbaži (Атбажи). Při pohledu zpět máme potom pěkný výhled na protější zasněžený vrcholek, který se ale schovává v mracích. I zde je možné najít pěkné místo na přespání.

Říčka Atbaži (Атбажи)

Jihočujský hřeben

Při pohledu na jih nahoru do doliny se už pomalu začínají objevovat v dálce zasněžené vrcholky hřebenu, ke kterému míříme.

Jihočujský hřeben

Morény

Postupně budeme muset několikrát přebrodit řeku, až dojdeme k prvním ledovcovým morénám. Za pěkného počasí nám ale bude postup zpříjemňovat výhled na okolní kopce.

Morény

Na čelní moréně

Hřeben se sice zdá relativně blízko, ale cesta ubíhá poněkud pomalu, protože musíme stoupat na morény a občas zase sejít dolů. Procházíme kolem několika morénových jezírek, a pokud budeme mít štěstí na počasí, uvidíme pěkně i dolinu, kterou jsme právě prošli.

Na čelní moréně

Morénová jezírka

Po cestě míjíme několik pěkně barevných jezírek, která byla vytvořena ledovcovou činností. Nad nimi se pak zvedají suťové svahy kopců.

Morénová jezírka

Pod sedlem Peremetnyj

Konečně máme na dohled zasněženou stěnu, pod kterou vykukuje malý ledovec. I zde je možné najít místo na postavení stanu a navíc se můžeme kochat pohledem na majestátní stěnu. Sedlo je prozatím schováno vlevo. Vpravo je pak jiné sedlo Strojgaz (Стройгаз), které ale vede do souběžné doliny.

Pod sedlem Peremetnyj

Začátek a konec doliny

Od tábořiště při pohledu do doliny vidíme nedaleké jezírko pod kopcem, které můžeme využít jako zdroj vody, případně pro otužilejší poslouží i ke koupeli. Na druhé části obrázku je pak připomínka začátku cesty dolinou nahoru.

Začátek a konec doliny


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam