Trek ze Šumaku do Aršanu

Trek ze Šumaku do Aršanu

Alternativní cesta z doliny Šumaku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Průměrný
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 4 dny

Pokud je dostatek času a chceme si užít přírody Východních Sajan aniž bychom potkávali davy turistů, je právě tato cesta jednou z alternativ návratu do civilizace od pramenů v dolině Šumaku. Tato trasa však neposkytuje velké množství výhledů, protože vede převážně dolinou řeky Kitoj (Китой), která dala název i této části pohoří (Kitojské golce – Китойские голци).

Obsah článku
Recenze

Louky v dolině Šumaku

Začátek cesty je celkem příjemný a vede mezi různým kvítím podél řeky Šumak (Шумак), která se po několika kilometrech vlévá do řeky Kitoj (Китой).

Louky v dolině Šumaku

Kaňon Šumaku

Než však dojdeme k tomuto soutoku, naskytnou se nám výhledy do hlubokého kaňonu, kterým teče řeka. Tato místa rozhodně nejsou pro ty, kteří trpí nevolností z výšek, protože v některých úsecích je pěšinka jen velmi úzká a místy se ztrácí docela. Je tak občas třeba vážit každý krok a nespěchat.

Kaňon Šumaku

Kitoj

Od soutoku řek Kitoj a Šumak pokračujeme podél řeky Kitoj, která už je zde poměrně velkou řekou a její širší údolí nabízí alespoň částečné výhledy na okolní kopce. Svahy jejího údolí jsou ale porostlé relativně divokým lesem, takže si zde na své přijdou zejména milovníci botaniky.

Kitoj

Boční přítoky

Během cesty lze občasně k noclehu využít i loveckých chat, nicméně není dobré se na ně spoléhat. Kromě toho je potřeba překonat několik větších či menších bočních přítoků. Největším z nich je řeka Biljuty (Билюты). V mapě je přes tuto řeku zakreslen most, ovšem realita nemusí vždy odpovídat mapě.

Boční přítoky

Řeka Билюты

K překonání této řeky je dobré použít lana buď k improvizované přepravě, nebo alespoň k zajištění. Je sice možné řeku přebrodit i bez použití lana, nicméně to představuje značné riziko, protože tato řeka je množstvím vody vhodná spíše ke splutí na raftech než k brodění.

Řeka Билюты

Odbočka na Aršanské sedlo

Jestliže jsme zdárně překonali všechny překážky, nesmíme minout odbočku na sedlo Aršan (Аршанский перевал). Naposledy se ještě můžeme pokochat výhledy na dolinu řeky a odbočíme doprava a začneme stoupat. Směr ukazuje i improvizovaná cedule s nápisem Aršan „Аршан“. 

Odbočka na Aršanské sedlo

Stoupání pod sedlo

Během stoupání, které nám zabere několik hodin je znovu potřeba několikrát překonat menší říčku. Místy jsou patrné zbytky lávek, které ale patrně neodolaly větší vodě. Vždy se ale dá najít poměrně vhodné místo k bezpečnému přechodu.

Stoupání pod sedlo

Sedlo Aršan (Аршанский перевал)

Kousek pod sedlem „Аршанский перевал“ je pěkná louka vhodná k postavení stanu. Samotné sedlo je vidět mírně po levé straně a za hezkého počasí odsud zřejmě budou i výhledy na protější kopce. Cesta odsud do civilizace nebude trvat déle než 1 den.

Sedlo Aršan (Аршанский перевал)

Vodopády nad Aršanem

Po překonání sedla nás čeká ještě sestup podél řeky Kyngara „Кынгара“. Neklamným znakem blížící se civilizace je zvýšený počet výletníků. Zatímco za celou cestu od pramenů Šumaku sem jsme potkali jen několik horalů s plnou zátěží, zde už narazíme i na výletníky v džínách a v pantoflích.

Vodopády nad Aršanem

Lázně Aršan

Aršan je lázeňským městem a proto zde potkáme i poměrně dost turistů, zejména nahoře pod vodopády. Jinak se jedná o poměrně typickou ruskou vesnici. Pokud se nechceme v místních lázních koupat, není příliš důvodů se tu dlouho zdržovat. Díky počtu turistů by neměl být problém sehnat odvoz zpátky k Bajkalu, odkud se dá pokračovat vlakem.

Lázně Aršan


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam