Trek Tunkinskými golci

Trek Tunkinskými golci

Divokou přírodou k léčivým pramenům

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 1-2 týdny

Tento poměrně dlouhý trek krásnou přírodou Východních Sajan v Rusku vede převážně neobydlenou oblastí s výjimkou rekreačního resortu v dolině řeky Šumak, který leží zhruba v polovině treku. Zde jsou léčivé prameny minerálních vod a je možné tady nějaký čas zůstat a nabrat síly na další cestu (případně se vrátit zpět tou samou cestou). U pramenů v dolině Šumaku je kromě rekreačního (draze placeného) resortu na druhé straně řeky několik srubů, kde se spí zadarmo, pokud je tedy volné místo. Samozřejmostí je zanechat po sobě srub minimálně ve stejném stavu jako při příchodu. Hned u srubů lze doporučit využití ruské sauny (báni), případně vany s radonovou vodou (rovněž bezplatně).

Obsah článku
Recenze

1. až 4. den

Z osady Nilova Pustyň (Nilovka) k pramenům Šumaku

Na výchozí místo treku do osady Nilova Pustyň se dostanete po silnici vedoucí Tunkinskou dolinou a z hlavní silnice odbočíte v osadě Turan. Dál půjdete do kempu Strelka, ideální místo pro první nocleh.

Článek: Z Irkutsku pod Munku-Sardyk

Cesta Tunkinskou dolinou

Cesta do pohoří Východních Sajan vede od Bajkalu a to buď z Irkutska, kde je letiště nebo ze Sljudjanky (případně z Kultuku), které leží na nejjižnějším cípu Bajkalu a jsou dosažitelné vlakem

Článek: Výstup z Nilovky na sedlo Šumak

Cesta do srdce Tunkinskych golců

Z Tunkinské doliny je několik možností jak se dostat do lázní Šumak. Pešky je tou nejsnadnější a také nejpoužívanější právě cesta přes 2 760m vysoké  sedlo Šumak (перевал Шумак). Tato pasáž pochodu není příliš náročná a měl by ji zvládnout i méně zkušený turista. Doprava do Tunkiské doliny je obdobná jak pod Munku-Sardyk (Z Irkutsku).


Článek: Túra v dolině Šumaku

Minerální koupele uprostřed hor

Uprostřed Východních Sajan se nachází dolina Šumaku, kde vyvěrá spousta minerálních pramenů s léčivými účinky. Dostat se sem můžeme bud pěšky, na koni nebo pro movitější zájemce o koupel je k dispozici vrtulník. Tento fotoreport popisuje pokračování pochodu ze sedla Šumaku k minerálním pramenům.

5. až 9. den

Od pramenů Šumaku do osady Aršan

Náročnější část treku vede od lázní Šumak do osady Aršan. Po cestě vás bude čekat i několik brodů řek a Aršanské sedlo.

Článek: Trek ze Šumaku do Aršanu

Alternativní cesta z doliny Šumaku

Pokud je dostatek času a chceme si užít přírody Východních Sajan aniž bychom potkávali davy turistů, je právě tato cesta jednou z alternativ návratu do civilizace od pramenů v dolině Šumaku. Tato trasa však neposkytuje velké množství výhledů, protože vede převážně dolinou řeky Kitoj (Китой), která dala název i této části pohoří (Kitojské golce - Китойские голци).
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam