Trek přes Čujské hřebeny

Trek přes Čujské hřebeny

Méně známá oblast Altaje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 2-3 týdny

Severo a Jihočujské hřebeny leží trochu stranou od nejnavštěvova­nějších míst Altaje. Znamená to, že tady potkáte podstatně méně turistů, ale výhledů na krásné hory je tu i tak dostatek. Vysoké horské štíty (přes 4 000 m.n.m.) s ledovci a nespočtem jezírek a říček vám budou dělat společnost po celou dobu tohoto treku.

Obsah článku
Recenze

Článek: Cesta Kurajskou stepí

Na Severočujský hreben

Trek přes Čujské hřebeny 1: Z vesničky Kuraj na silnici M52 (Čujský trakt) z Novosibirsku do Mongolska je to k horám Severočujského hřebenu ještě nějakých 20 km. V této oblasti nic neroste a nazývá se Kurajská step. Zároveň patří k jedněm z nejchladnějších míst na Altaji, kdy v zimě teplota může klesnout i na méně než 50°pod nulu.

Článek: Výstup na Severočujský hřeben

Strmý aklimatizační výstup

Trek přes Čujské hřebeny 2: Přejít celý hřeben do druhého údolí z doliny Aktru (Актру) by bylo dost náročné. Proto se vyplatí během půldenního výstupu zdolat značnou část výškových metrů a druhý půlden si odpočinout. Rovněž nocleh ve výšce cca 2 700m n.m. může být brán jako aklimatizační a navíc na pěkném místě.

Článek: Výstup na horu a sedlo Kupol

Přes Severočujský hřeben

Trek přes Čujské hřebeny 3: Přechod přes Severočujský hřeben není úplně snadný, protože jeho výška se pohybuje okolo 3 500 až 4 000m n.m. a je z velké části zaledněn. Pokud ho nechceme celý obcházet, je právě sedlo Kupol (перевал Купол) jednou z těch relativně snadnějších cest, i když i tady je třeba ve vrcholových partiích počítat s ledovcovým povrchem.


Článek: Túra přes sedlo Karagem

Mezi Severo a Jiho-čujským hřebenem

Trek přes Čujské hřebeny 4: Severo a jiho-čujský hřeben odděluje řeka Karagem (Карагем). K té se dostaneme přes stejnojmenné sedlo z doliny říčky Dželo (Джело). Jde o poměrně odpočinkovou túru, protože trasa vede po dobré cestě a ani převýšení není nijak výrazné.

Článek: Túra dolinou Atbaži

Pod Jihočujský hřeben

Trek přes Čujské hřebeny 5: Pokud chceme přejít část Jihočujského hřebenu z doliny Karagem (Карагем) k Taldurinskému ledovci (Талдуринский ледник), pak je jednou z jednodušších variant sedlo Peremetnyj (перевал Переметный), které leží v závěru doliny Atbaži. Ke konci doliny nás navíc čekají pěkná ledovcová jezírka i výhledy na okolní zasněžené kopce.

Článek: Túra přes Pereval Peremetnyj

Přes sedlo k Taldurinskému ledovci

Trek přes Čujské hřebeny 6: Z doliny Atbaži (Атбажи) vede cesta do údolí řeky Taldury, respektive k jejímu závěru, který je tvořen krásným Taldurinským ledovcem (Талдуринский ледник) přes sedlo Peremetné (перевал Переметный). Ze sedla a potom i při sestupu se otevírají úžasné pohledy na samotný ledovec a okolní skály. Je to skutečný ráj pro milovníky hor.


Článek: Túra na Taldurinském ledovci

Krásný ledovec uprosřed Altaje

Trek přes Čujské hřebeny 7: Pokud přeje počasí a máte dostatek času, tak určitě není na škodu si naplánovat aklimatizační den v oblasti Taldurinského ledovce (Талдуринский ледник). Odměnou budou nezapomenutelné zážitky a možnost vyzkoušet si pohyb po ledovci, což můžeme využít při výstupu na některé sedlo.

Článek: Túra přes sedlo Nekrasova

Sedlo mezi ledovci

Trek přes Čujské hřebeny 8: Od Taldurinského ledovce se můžeme vydat směrem k ledovci Sofijskému (Софийский ледник), který leží za hřebenem na východní straně. Pokud nechceme procházet dolinou po směru toku řeky Taldury (р. Талдура), je právě toto sedlo jedním ze dvou, které budeme muset překonat. Tato varianta je daleko méně náročná než přímý přechod na Sofijský ledovec jiným sedlem.

Článek: Tura přes Leningradského sedla

Přechod do doliny Sofijského ledovce

Trek přes Čujské hřebeny 9: Pokud se chceme dostat z doliny říčky Taldury (р. Талдура) do sousední doliny řeky Akkol (р. Аккол), která vytéká ze Sofijského ledovce (Софийский ледник), máme několik možností. Nejobtížnější cestou je přejít některé ze sedel a dostat se tak od jednoho ledovce přímo ke druhému. Tato cesta ovšem bude vyžadovat použití patřičného vybavení a také zkušenosti. Nejjednodušší, ale také nejdelší možností je jít až k soutoku obou řek. Alternativou je potom právě přechod Leningradského sedla (Ленинградский перевал), který není technicky náročný a zkrátí tuto cestu asi na polovinu. 


Článek: Túra k Sofijskému ledovci

Jeden z nejhezčích ledovců Altaje

Trek přes Čujské hřebeny 10: Panorama Sofijského ledovce (Софийский ледник) patří k nejhezčím vyhlídkám na tomto treku po Altaji. Různobarevná jezírka i panorama skalních věží a luk jsou za hezkého počasí nezapomenutelným zážitkem. Boční výlet sem se vyplatí a pokud v rámci delšího treku plánujeme odpočinkový den, je určitě dobrý nápad ho strávit právě v této oblasti, kde moc turistů nepotkáte.

Článek: Túra přes Sedlo Šťastné

Přechod do doliny řeky Karaujuk

Trek přes Čujské hřebeny 11: Od Sofijského ledovce (Софийский ледник) můžeme jít směrem na sever dolinou řeky Akkol (Аккол), nebo přejít do doliny řeky Karaojuk (Караоюк). K té se dostaneme přes sedlo "Šťastné" (перевал Удачный), které pokrývá stejnojmenný ledovec. Obě výše zmíněné řeky se po několika kilometrech spojí, takže záleží jen na nás, kterou cestu si vybereme.

Článek: Túra k jezeru Akkul

Obrovská zrcadla Altaje

Trek přes Čujské hřebeny 12: Sestup dolinou Karaojuk (Караоюк) si můžeme zpestřit výletem k jezerům Karakul a Akkul (оз. Каракуль и Аккуль). Tato odbočka není příliš dlouhá ani namáhavá a stojí rozhodně za to. Případně můžeme od Sofijského ledovce jít přímo k těmto jezerům dolinou říčky Akkol (Акколь).


Článek: Túra do Beltiru

Z hor k silnici

Trek přes Čujské hřebeny 13: Cesta od Jihočujského hřebenu do civilizace je sice poměrně snadná, protože už vede po cestě, ale i tak nějaký čas ještě zabere. Naštěstí je stále na co se koukat.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam