Trek okolo Beluchy

Trek okolo Beluchy

Pod nejvyší horu Altaje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Minimální
Obtížnost: Náročná
Čas: 6 dnů

Trek okolo Beluchy je jeden z najnavštevo­vanejších trekov na Altaji, avšak stále sa vám môže stať že počas niektorých dní nestretnete žiadnych turistov. Pridávam popis treku na 6 dní, avšak ľubovoľne sa dá skrátiť, prípadne predĺžiť návštevou ďalších zaujímavostí, minimálna doba na prejdenie treku sú 4 dni.

Obsah článku
Recenze [2x]

Článek: Túra dolinou Kucherly

Popri rieke

Belucha trek1: túra začína v maličkej ruskej dedine Tjungur, následne prechádza rovnomennou dedinou Kucherla a pokračuje celý deň popri rieke Kucherla. Túra je na 8 - 10 hodín v závislosti od toho akú časť doliny chcete prejsť. Počas celej cesty sa v pravidelných intervaloch nachádzajú miesta na stanovanie a aj dve turbazy (chaty s možnosťou nákupu občerstvenia a ubytovania).

Článek: Výstup do sedla Kara Torek

Dolinou rieky Tekkeloska

Belucha trek2: prechod cez sedlo Kara Torek je dvojdňový trek, preto sa nie je kde ponáhľať a v pohodovom tempe stačí vystúpať o 1000 výškových metrov. Je viacero možností, ktoré sa dajú zvoliť na výstup do sedla, vyberáme si tú najmenej chodenú a súčasne aj neodporúčanú trasu dolinou rieky Tekkeloska, ktorá sa nám nakoniec ale javí ako tá najkrajšia.

Článek: Prechod k Akkemskému jazeru

Altaj

Belucha trek3: finálny výstup do sedla Kara Torek a zostup k Akkemskému jazeru je fyzicky zatiaľ najnáročnejšia časť treku, kedy vystúpame o 1000 výškových metrov, ktoré následne klesáme. Počas treku nie je možné dopĺňať zásoby pitnej vody, avšak je možné užiť si nezabudnuteľné výhľady dna okolité kopce, ktoré v mnohom pripomínajú oveľa vyššie položené pohoria Strednej Ázie.

Článek: Túra pod Beluchu

Túra na ľadovec

Belucha trek4: Po troch dňoch nechávame batohy na mieste a vyrážame na jednodňový trek naľahko na ľadovec ku základnému táboru pre výstup na Beluchu. Túra je celodenná a väčšinu dňa prechádza cez kamenné polia, kde je veľmi ľahké stratiť sa, sám som si to vyskúšal.

Článek: Za vodopádmi

Posledný pohľad na Beluchu

Belucha trek5: Znovu vyrážame na jednodňovú túru bez batohov aby sme si pozreli vodopády. Túra je nenáročná a prechádza síce po slabo vyznačenej trase, avšak možnosť stratiť sa je veľmi nízka, najprv sa prechádza cez rieku a potom nenáročným stúpaním pokračuje na protiľahlý hrebeň, na jednu z jeho najvyšších častí skadiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Dolinou Akkemu

Daždivá cesta

Belucha trek6: po piatich dňoch zostupujeme dolinou rieky Akkem do civilizácie po ľavom brehu rieky Akkem, cesta je náročná pretože po minuloročných dažďoch sa zosunulo veľké množstvo svahov a pochovalo pôvodnú cestu. Z celého dňa bohužiaľ nemám žiadne fotky, pretože s menšími prestávkami celý deň pršalo. Približne po 8 hodinách šlapania sa dostávame do turbazy, kde je možnosť dokúpiť zásoby a prespať v stane a ďalší deň ísť znovu približne 6 hodín do dediny Tjungur, alebo si zaplatiť za odvoz autom a byť v Tjunguru za približne hodinu. My si volíme druhú alternatívu a po celodennom daždivom dni sa zvezieme dole do kempu kde si môžeme dopriať teplé jedlo a ďalší deň využívame vozením na koňoch, ale o tom v ďalšom článku.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam